Chodzi o ponad 100 osób, które zaliczyły egzaminy wstępne, ale nie dostały rozkazu o powołaniu na I rok studiów. O swoich problemach niedoszli podchorążowie poinformowali „Rzeczpospolitą”. Problem dotyczy m.in. kandydatów na WAT, Akademię Wojsk Lądowych, Akademię Marynarki Wojennej, Lotniczą Akademię Wojskową, a także kierunki medyczne.
Czy można ponownie podjąć studia wojskowe?
Chodzi o studentów, którzy w poprzednim roku akademickim z różnych powodów przerwali naukę na uczelni wojskowej. W tym czasie zaliczali oni szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Okazało się, że ustawa o obronie ojczyzny i obowiązujące od kwietnia tego roku rozporządzenie MON w sprawie kształcenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelniach wojskowych wskazują, że maksymalnie taka służba może trwać 12 miesięcy. Zatem ci, którzy podjęliby po raz drugi studia, musieliby przekroczyć ten okres.
Minister zapowiada nowelizację ustawy o obronie ojczyzny
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie wizyty w Lotniczej Akademii Wojskowej zapowiedział, że resort planuje nowelizację ustawy o obronie ojczyzny, aby zmienić ten przepis. Jednocześnie departament kadr ma rozpatrzyć wszystkie odwołania kandydatów na studia, którzy zdali, ale nie zostali przyjęci. Minister dodał, że tymczasowym rozwiązaniem może być zgoda na kontynuowanie przerwanej w poprzednim roku studiów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Czytaj więcej
Sto, a być może nawet dwieście osób zdało z powodzeniem egzaminy wstępne na uczelnie wojskowe, a pomimo to nie dostało rozkazu o powołaniu na I rok studiów.
MON wyjaśnia nam, że podchorążowie mają możliwość przeniesienia się na inny kierunek lub inną uczelnię wojskową. „W najbliższym czasie przeprowadzimy szkolenia dla wszystkich podchorążych I roku studiów z zakresu obowiązujących uregulowań prawnych, w tym dotyczących warunków i przebiegu służby wojskowej w okresie kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem: możliwości zmiany kierunku studiów lub uczelni wojskowej; konsekwencji związanych ze zwolnieniem ze służby na etapie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz zawodowej służby wojskowej w okresie kształcenia; alternatywnych źródeł dopływu do korpusu oficerów” – informuje nas MON.