Obywatelstwo Unii Europejskiej lub uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce wystarczy, by zostać zatrudnionym w służbie cywilnej. Cudzoziemcy będą mogli startować we wszystkich naborach, jeśli w ogłoszeniu nie zostanie zastrzeżone, że na danym stanowisku może być zatrudniony wyłącznie obywatel polski. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Teraz zaś praca w służbie cywilnej jest zarezerwowana dla Polaków, a na każdy wyjątek musi się zgodzić szef służby cywilnej.
Po zmianach decyzję o tym, czy w administracji rządowej można zatrudnić cudzoziemca, podejmą dyrektorzy generalni urzędów. Dzięki temu więcej będzie ogłoszeń dostępnych także dla obywateli innych państw. I cudzoziemców zainteresowanych pracą w administracji. Dotychczas prawie ich nie było. W latach 2009–2020 zgłosiło się zaledwie 137.
pochodzących z innych krajów starało się o pracę w służbie cywilnej w zeszłym roku
Tylko Polak
W projekcie zastrzeżono jednak, że na stanowisku, na którym niezbędny jest bezpośredni lub pośredni udział w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa, może zostać zatrudniony wyłącznie obywatel polski.
Czytaj więcej
Nie kończy się wymiana kadr kierowniczych w służbie cywilnej. I to na osoby spoza korpusu.