Czy wydajemy więcej na ubezpieczenia dla cudzoziemców? Wyniki raportu ZUS

Same wydatki na zasiłki chorobowe wzrosły z 41,8 mln zł w 2015 r. do 374,6 mln zł na koniec 2023 r. Nasz system wciąż jednak na tym korzysta, a nie traci.

W życie wchodzą zmiany w zasadach pomocy uchodźcom z Ukrainy

Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej. Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.

Zasady zatrudniania Ukraińców po zmianach od 1 lipca 2024 r.

Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. I będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne.

Joanna Kalinowska: W tym sezonie będzie jeszcze komu pracować

Mimo mobilizacyjnej ustawy ukraińskiej polscy pracodawcy nie muszą się na razie obawiać masowego odpływu pracowników.

NSA: za pranie pieniędzy można „stracić” polskie obywatelstwo

Osoba, której nadano polskie obywatelstwo, może „stracić” je za popełnienie przestępstwa prania pieniędzy – wynika z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie pomoże wtedy argument, że skazany ma w naszym kraju rodzinę i robi tu karierę.

Obcokrajowcy z krajów UE mogą głosować w Polsce. Wyjaśniamy zasady

To ostatni moment dla cudzoziemców na dopełnienie formalności, które umożliwią im udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Osoby z podwójnym paszportem mogą głosować tylko w jednym kraju.

Białorusini łatwiej dostaną polskie prawo jazdy. Ochroni ich to przed konsekwencjami ze strony reżimu

Prawo jazdy dla Białorusinów będzie można uzyskać w nieco uproszczonej procedurze. Pominięcie obowiązku przesłania dokumentu do białoruskiego organu ma na celu ochronę obywateli Białorusi przed konsekwencjami ze strony reżimu Łukaszenki.

Brak ukraińskiego paszportu: czy można dalej pracować w Polsce?

Zawieszenie wydawania paszportów Ukraińcom w wieku poborowym przebywających poza swoim krajem bezpośrednio przełoży się także na perspektywy ich legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce.

Sejm przedłużył wsparcie dla Ukraińców. Jesienią nastąpi weryfikacja świadczeń

Osoby, które opuściły Ukrainę w wyniku prowadzonych w tym kraju działań wojennych, do końca września 2025 r. nadal będą mogły legalnie mieszkać, pracować i uczyć się w Polsce.

Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy

Ułatwienia będą przedłużone o ponad rok. Rząd podjął także decyzję o przedłużeniu warunkowego prawa wykonywania zawodu medykom z Ukrainy.

Mniej Ukraińców pracuje na dziele. Raport ZUS

Wzrosła liczba cudzoziemców wykonujących umowy o dzieło, ale spadł odsetek zarobkujących w ten sposób Ukraińców. Pokazują to najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarła „Rzeczpospolita”.

Niebieska Karta UE ułatwia zatrudnianie cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach

Osoby posiadające wysokie kwalifikacje, np. w zakresie nowych technologii, mogą skorzystać ze szczególnych ułatwień w zakresie legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Zasady ich zatrudniania mają być jeszcze bardziej elastyczne.

Zezwolenie jednolite: warunki, procedura, problemy

W ramach jednego postępowania cudzoziemiec może uzyskać legalizację zarówno swojego pobytu, jak i pracy. W tej procedurze to pracownik jest stroną. Rola pracodawcy sprowadza się do kilku formalności.

Deportacje cudzoziemców bez udziału RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MSWiA

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zwrócił się do MSWiA z prośbą o uwzględnienie go w przepisach ustawy o cudzoziemcach. Chodzi o deportacje. Aktualne brzmienie art. 333 "uniemożliwia (...) wykonywanie powierzonego RPO mandatu Krajowego Mechanizmu Prewencji".

ETPC: Polska zapłaci 52 tys. euro za nieprzyjęcie uchodźców z Tadżykistanu

Trybunał w Strasburgu (ETPC) uznał, że nasz kraj złamał przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając przyjęcia wniosków azylowych obywateli Tadżykistanu, którzy obawiali się prześladowań w swojej ojczyźnie, i wydalając ich na Ukrainę.

Wizy do Polski zdrożeją. Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy będą chcieli uzyskać wizę na wjazd do Polski, muszą przygotować się na wyższe opłaty konsularne.

Wymiana praw jazdy. "Tych wniosków jest bardzo dużo"

Dziesięciokrotny wzrost liczby wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na krajowe notuje Ministerstwo Infrastruktury. Ma to związek z przepisami, które zaczną obowiązywać od 17 czerwca - informuje TVN24.

Problem z wykonywaniem kar nieizolacyjnych wobec Ukraińców

Sejmowe komisje zaakceptowały w pierwszym czytaniu projekt ustawy ratyfikującej protokół do umowy między Polską a Ukrainą, która ma ułatwić wzajemne uznawanie kar innych, niż pozbawienie wolności wydanych przez jedno państwo wobec obywatela drugiego.