W środę, 15 maja Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Ukraińcy mogą w Polsce legalnie mieszkać i pracować
W związku z tym, do 30 września 2025 r. pobyt w Polsce uchodźców wojennych z Ukrainy zostaje uznany za legalny, co automatycznie umożliwia zainteresowanym pracę w Polsce. Rozwiązania zawarte w ustawie zapewniają także dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, a także świadczeń wypłacanych przez ZUS.
W nowelizacji uwzględniono zmiany w dotychczasowych przepisach, m.in. nie dofinansowując noclegów i wyżywienia w małych ośrodkach pobytu zbiorowego, nakładając na wszystkie ośrodki, w których są zakwaterowani Ukraińcy obowiązek podpisywania umów z wojewodami czy też uniemożliwiając od 1 lipca goszczenie obywateli Ukrainy w mieszkaniach prywatnych. Zlikwidowana zostaje także jednorazowa pomoc w kwocie 300 zł, a otrzymywanie świadczenia 800+ oraz Dobry Start jest uzależnione od realizacji obowiązku szkolnego. Z kolei od 1 stycznia 2025 r. wszystkie dzieci ukraińskie zostają wskutek przyjętej ustawy zobowiązane do nauki w przedszkolu lub szkole.
Czytaj więcej
Lekarze z Ukrainy mają znać język polski na poziomie B1. Eksperci są podzieleni co do tego, czy to wystarczający wymóg.
MSWiA: elektroniczny system uszczelni pobieranie świadczeń przez obcokrajowców
Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił w trakcie debaty w Sejmie oraz podczas posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, że po wakacjach ma wystartować elektroniczny system, który uszczelni pobieranie świadczeń przez obcokrajowców. W przypadku wyjazdu obcokrajowca z Polski na dłużej niż 30 dni, wypłata wszystkich świadczeń będzie zawieszona.