Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o formowaniu nowych jednostek straży granicznej.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ignitis Group wesprze sektor energetyczny Ukrainy
Międzynarodowa firma energetyczna Ignitis Group postanowiła przeznaczyć 10 proc., czyli 12 mln euro, z nadwyżek zysków na wsparcie sektora energetycznego Ukrainy.
- Mamy pierwszy przypadek, to litewska firma, która zdecydowała się przeznaczyć 10 proc. dodatkowych zysków na wsparcie ukraińskiego sektora energetycznego – powiedział minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko podczas konferencji prasowej, podało Ministerstwo Energii na Telegramie.
Według niego spółka ta jako pierwsza odpowiedziała na apel Ministerstwa Energii o podział nadwyżek zysków, jakie koncerny energetyczne uzyskały w wyniku rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie, która doprowadziła do znacznych podwyżek cen na rynkach energii.
Teatr Bolszoj usuwa z programu spektakl o Rudolfie Nuriejewie
Spektaklowi nie pomogło też nazwisko choreografa. Kiryłł Sierebrennikow publicznie obwinił Rosję o konflikt na Ukrainie.
Czytaj więcej
Moskiewski Teatr Bolszoj usunął ze swojego repertuaru balet współczesny o rosyjskim tancerzu Rudolfie Nuriejewie. Powodem było rozszerzenie zakazu „propagandy LGBT”.
Prawnicy zatrzymanego amerykańskiego reportera szczegółowo opisali warunki w rosyjskim więzieniu
Adwokatka uwięzionego reportera Wall Street Journal, Evana Gershkovicha, mówi, że dziennikarz ma się dobrze, ale ze względu na przepisy więzienne może otrzymywać listy tylko w języku rosyjskim.
Tatiana Nożkina, która została zatrudniona przez Wall Street Journal do reprezentowania Gershkovicha, powiedziała, że wszystkie jego listy są „ocenzurowane”, ale wysyłał i otrzymywał listy od rodziny i przyjaciół.
Nożkina powiedziała, że ona i jej koleżanka Maria Korchagina, która również reprezentuje Gershkovicha, odwiedziła dziennikarza w areszcie śledczym Lefortowo za zgodą śledczych. - Adwokaci mają okazję odwiedzać Gershkovicha w Lefortowie mniej więcej raz na trzy tygodnie - powiedziała.
Prezydent Cypru wzywa banki do ścisłego przestrzegania sankcji wobec Rosjan
Rząd Cypru wezwał tamtejsze banki do przestrzegania sankcji wobec Rosji. Władze nie będą tolerować łamania restrykcji nałożonych przez UE – powiedział rzecznik rządu Konstantinos Letimbiotis.- Musimy chronić wiarygodność naszego kraju, nie będziemy tolerować wycofywania się z unijnych sankcji - dodał rzecznik.
Według Bloomberga, Bank of Cyprus, największy bank na Cyprze, zamknie konta około 4000 rosyjskich klientów, którzy nie mają obywatelstwa UE. Bank Cypru tłumaczył zamknięcie rachunków Rosjan tym, że Unia Europejska wpisała Rosję na „czarną listę” jurysdykcji podatkowych, a także zawiesił jej udział w Financial Action Task Force.
Satelita NASA spadł niedaleko Kijowa
Szef administracji Serhij Popko dodał, że nie zadział system obrony powietrznej, więc aby uniknąć ofiar spowodowanych spadającymi elementami satelity, ogłoszony został alarm lotniczy.
Czytaj więcej
Według Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej jasne błyski, zaobserwowane w środę wieczorem w pobliżu stolicy Ukrainy, mogły być spowodowane przez satelitę kosmicznego NASA, który spadł na Ziemię.
Ostrzeżenia o nalotach na Ukrainę
Według Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej w środę wieczorem w kilku częściach Ukrainy ogłoszono ostrzeżenia o nalotach.
Serię błysków i eksplozję w powietrzu w pewnej odległości od stolicy można zobaczyć na wideo w mediach społecznościowych. Ogłoszono alarmy przeciwlotnicze dla miasta Kijowa i regionu, Sumy, Charkowa, Dniepru, Zaporoża i Doniecka.
Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak poinformował na Telegramie, że irańskie drony Shahed zostały zestrzelone nad miastem Dniepr.
Rosyjski statek „szpiegujący” wokół farm wiatrowych u wybrzeży Wielkiej Brytanii
Rosyjski statek „szpiegowski” zatrzymał się w miejscach wokół farm wiatrowych u szkockiego wybrzeża w celu zebrania informacji wywiadowczych
Według wspólnego raportu nadawców z Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii "Admirał Władimirski" brał udział w operacji mapowania infrastruktury podmorskiej na Morzu Północnym.
Nowy pakiet pomocy USA dla bezpieczeństwa Ukrainy
Pakiet zawiera pomoc wartą 325 mln dolarów.
Czytaj więcej
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Biały Dom ogłosił w środę szczegóły nowego pakietu pomocy dla walczącej Ukrainy,
Rosyjskie MON wzywa do wojska: "Jesteś mężczyzną - bądź nim!"
Nowy rekrutacyjny film rosyjskiego ministerstwa obrony zachęca potencjalnych żołnierzy do rozważenia zamiany swojej obecnej kariery na rzecz miejsca w szeregach rosyjskich siłach zbrojnych.
Nagranie udostępnił Francis Scarr z BBC Monitoring
Rzeczniczka Białego Domu komentuje wizytę Putina na terenach okupowanych przez Rosję
- Ta demonstracyjna wizyta Władimira Putina na terenach czasowo okupowanych to dowód na to, że wiedzą, że w Rosji nie dzieje się dobrze - powiedziała Karine Jean-Pierre podczas briefingu w Białym Domu.
Według rzeczniczki, Putin zdaje sobie sprawę z sytuacji i prawdopodobnie próbuje wesprzeć własną ludność, ponieważ wie, że rosyjska armia „słabo radzi sobie i walczy o osiągnięcie założonych celów inwazji”.
Alarm powietrzny w Dnieprze
Straty w rolnictwie Ukrainy sięgają prawie 9 mld dolarów
Kwota bezpośrednich szkód wyrządzonych sektorowi rolnemu Ukrainy w roku wojny na pełną skalę wynosi 8,7 mld USD - wynika z szacunków ekspertów z Kyiv School of Economics
Największa część strat w sektorze rolniczym wynika ze zniszczeń i uszkodzeń maszyn rolniczych, co skutkuje szacowanymi stratami producentów na ponad 4,65 mld USD. Łącznie w wyniku działań wojennych uszkodzonych lub zniszczonych zostało 109 600 sztuk maszyn rolniczych.
Druga co do wielkości kategoria strat w tym obszarze dotyczy zniszczeń i kradzieży wyprodukowanych wyrobów. Ponad 4 miliony ton gotowych produktów rolnych zostało zniszczonych i skradzionych. Całkowity koszt tych strat szacuje się na 1,87 mld USD.
Rozpoczęta przez Rosję wojna spowodowała największe szkody w rolnictwie w obwodach ługańskim, chersońskim, donieckim, charkowskim i zaporoskim. Te same obwody znajdują się w pierwszej piątce pod względem liczby uszkodzonych i zniszczonych obiektów.
80 tys. przypadków potencjalnych zbrodni wojennych w ukraińskiej prokuraturze
Ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin powiedział w środę, że jego biuro zarejestrowało około 80 000 przypadków potencjalnych zbrodni wojennych, a do tej pory w ukraińskich sądach skazano 31 Rosjan za zbrodnie wojenne.
Kostin powiedział członkom Komisji Spraw Zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów, że jego biuro zidentyfikowało również 310 potencjalnych sprawców zbrodni i „zakończyło sprawy przeciwko 152 potencjalnym zbrodniarzom wojennym”.
Kostin wezwał społeczność międzynarodową do dzielenia się informacjami wywiadowczymi, aby wspomóc pracę jego biura w skazywaniu domniemanych zbrodniarzy wojennych. Zauważył też, że zidentyfikowano tysiące innych zbrodniarzy, ale nie ma pełnych dowodów, aby ich skazać.
Administracja Bidena ogłosi dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa Ukrainy
Administracja Bidena ma ogłosić dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, co oznacza 36. pakiet pomocy w związku z trwającą wojną.
Szczegóły pakietu mają zostać ogłoszone jeszcze w środę,
- Pakiet będzie zawierał więcej amunicji do dostarczanych przez USA systemów rakietowych HIMARS i systemów przeciwpancernych, a także dodatkowe pociski artyleryjskie. Stany Zjednoczone będą nadal współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby pomóc Ukrainie bronić się, bronić swojej demokracji i chronić swoich ludzi – powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Sondaż. Centrum Razumkowa spotkało Ukraińców o stosunek do państw i polityków UE
W sondażu badano m.in. stosunek Ukraińców do innych państw, zagranicznych polityków i do międzynarodowych organizacji, a także ocenę jakości polityki zagranicznej i stosunek do wstąpienia do UE.
Czytaj więcej
Sondaż przeprowadzony na terytorium Ukrainy pozostającym pod jej kontrolą wykazał, że 97 proc. Ukraińców ma negatywny stosunek do Władimira Putina. W czołówce najwyżej ocenianych sojuszników i polityków są: Polska i Andrzej Duda. Badanie przeprowadziło Centrum im. Razumkowa obywatelska organizacja non-profit.
Walka o "drogę życia" pod Bachmutem
Szwecja bliżej NATO?
Wniosek Szwecji dotychczas nie został rozpatrzony przez dwa kraje członkowskie NATO - Turcję i Węgry.
Czytaj więcej
Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström ocenił, że istnieją nadzieje, że jego kraj może przystąpić do NATO przed lipcowym szczytem Sojuszu.
Niemcy potwierdzili, że wysłali na Ukrainę kolejne systemy obrony powietrznej Iris-T
Ani Berlin, ani Kijów nie wydały żadnych oficjalnych komunikatów.
Prorosyjskie władze Chersonia konfiskują cywilne łodzie
Reżimowa agencja informacyjna TASS poinformowała, że pełniący obowiązki szefa obwodu chersońskiego Władimir Saldo nakazał zajęcie dla wojska cywilnych łodzi motorowych należących do mieszkańców regionu.
Czytaj więcej
Lokalne władze części kontrolowanego przez Rosję obwodu chersońskiego konfiskują prywatna jednostki pływające i przekazują je armii.
Irpień przygotowuje się do rozbiórki ostrzelanych domów
Wiceminister obrony: Ukraińcy nie powinni oczekiwać na ogłoszenie kontrofensywy
- Nie będzie dnia, w którym Siły Zbrojne powiedzą: Jutro rozpoczynamy kontrofensywę - powiedziała Maliar w rozmowie z ukraińskimi mediami.
Czytaj więcej
Ukraińcy nie powinni czekać na dzień, w którym Siły Zbrojne ogłoszą rozpoczęcie kontrofensywy, tym bardziej, że pewne działania już zostały podjęte - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.
Rosyjski oligarcha chce znów być właścicielem koncernów
Mielniczenko przyznał w rozmowie z rosyjską wersją amerykańskiego magazynu, że jego wycofanie się z grona beneficjentów trustu Firstline i powołanie do tej roli żony „było błędem”. Według oligarchy spowodowało to niedogodności dla rodziny (żona też została objęta sankcjami - red.) i nie rozwiązało żadnych problemów obu firm.
Czytaj więcej
Objęty sankcjami Zachodu rosyjski oligarcha chce znów być właścicielem koncernów - nawozowego i węglowego. Dzień przed objęciem go sankcjami przekazał majątek żonie. Dziś nazywa to błędem.
Putin nakazał "zająć się problemem" zaopatrzenia anektowanych części Ukrainy
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że dostarczanie towarów do regionów Ukrainy, które Rosja jednostronnie anektowała w zeszłym roku na podstawie nielegalnych referendów, jest „problematyczne” i nakazał rządowi zająć się tą kwestią.
Putin odwiedził w poniedziałek kontrolowane przez Rosję terytorium w obwodach ługańskim i chersońskim na Ukrainie.
Zełenski z wizytą na Wołyniu
Wołodymyr Zełenski odwiedził graniczący z Białorusią i Polską Wołyń, gdzie wyraził uznanie dla pracy pograniczników.
"„To dla mnie zaszczyt być tutaj dzisiaj, aby podziękować naszej straży granicznej za ochronę granicy państwowej” – napisał prezydent Ukrainy.
Ryanair chce zostać największą linią lotniczą na Ukrainie
Ryanair spodziewa się rozpocząć latanie na Ukrainie w ciągu dwóch tygodni od zakończenia wojny i planuje stać się największą linią lotniczą w tym kraju.
Dyrektor generalny grupy Michael O’Leary, powiedział, że zatrudnił około 60 ukraińskich pilotów i 80 członków personelu pokładowego, którzy mają obsługiwać samoloty na 30 trasach z czterech ukraińskich lotnisk do państw UE w ciągu kilku tygodni od zakończenia konfliktu.
- Miejmy nadzieję, że wrócimy tam w ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu, że można bezpiecznie lecieć z powrotem do Kijowa, Lwowa, Odessy. Powrót do Chersonia potrwa o wiele dłużej, ponieważ lotnisko zostało zniszczone – powiedział O’Leary na konferencji Bloomberg New Economy Gateway w pobliżu Dublina.
Rumunia będzie monitorować ukraińskie ładunki zboża
Rumunia będzie uszczelniać i monitorować ukraińskie ładunki zboża przewożone przez swoje terytorium oraz przeprowadzać kontrole jakości produktów żywnościowych na przejściach granicznych, poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa. Rumunia nie zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu.
Moskiewski sąd odrzucił apelację Ilji Jaszyna
Moskiewski sąd oddalił apelację rosyjskiego opozycjonisty od wyroku skazującego go na osiem i pół roku więzienia za krytykę inwazji na Ukrainę.
Jaszyn został skazany w grudniu za rozpowszechnianie "fałszywych informacji" o wojnie. Zarzuty przeciwko niemu spowodowała seria postów na temat Buczy, gdzie po wycofaniu wojsk rosyjskich znaleziono martwych cywilów na ulicach i masowy grób.
Podczas zeszłorocznego procesu Jaszyn argumentował, że w transmitowanym na żywo film na YouTube, w którym mówił o zabójstwach Ukraińców w Buczy, cytował oficjalne rosyjskie źródła wraz z ukraińskimi wypowiedziami, aby dać widzom obiektywny pogląd.
Jaszyn był jednym z nielicznych krytyków Kremla, którzy pozostali w Rosji po rozpoczęciu wojny.
Międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły ten wyrok jako kpinę ze sprawiedliwości i wezwały do natychmiastowego uwolnienia Jaszyna.
Przed wydaniem wyroku Jaszyn zwrócił się bezpośrednio do Putina, wzywając go do „natychmiastowego zaprzestania tego szaleństwa, uznania niewłaściwej polityki wobec Ukrainy, wycofania wojsk z jej terytorium i przejścia do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu”.
Miasto w Finlandii zgłasza gotowość do goszczenia bazy NATO
Burmistrz Kauhavy, miasta w Finlandii stwierdził, że "rada miejska jednogłośnie stwierdziła, iż Finlandia powinna zaproponować NATO stworzenie bazy w Kauhavie". Przypomniał przy tym, że do 2015 roku w mieście działało lotnisko wojskowe.
Sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania ma przekazać na Ukrainie, jest już w porcie w Santander
Czołgi te, wraz z pojazdami opancerzonym, które Hiszpania ma przekazać Ukrainie, mają dotrzeć do tego kraju do końca kwietnia.
Sekretarz obrony USA apeluje do Turcji i Węgier o jak najszybsze ratyfikowanie decyzji o rozszerzeniu NATO o Szwecję
Rosja: W obwodzie tulskim znaleziono szczątku niezidentyfikowanego drona
19 kwietnia w lesie w rejonie szczekińskim w Rosji znaleziono szczątki niezidentyfikowanego drona, który miał spaść w tym rejonie. Na miejscu są rosyjskie służby. Rejon szczekiński znajduje się ok. 200 km od Moskwy.
Wiceminister obrony Ukrainy: Dotarły do nas zestawy Patriot z trzech państw
Wiceminister obrony Ukrainy, gen. Ołeksandr Pawliuk poinformował, że na Ukrainę dotarły zestawy Patriot z trzech państw: USA, Niemiec i Holandii.
Rosjanie nie wysyłają na front nowego sprzętu. Starszego szybko im nie zabraknie
"Przewaga liczebna pozwoli Rosjanom prowadzić wojnę na wyniszczenie w ciągu najbliższego roku, aż Ukrainie, nawet z mniejszymi stratami, zabraknie sprzętu" - uważają eksperci Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.
Czytaj więcej
Straty na froncie i zachodnie sankcje sprawiły, że rosyjska armia jest w stanie upadku, ale Moskwa nadal będzie miała wystarczającą siłę ognia, aby przedłużyć wojnę na Ukrainie - wynika z analizy Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.
W obwodzie żytomierskim działa 25 firm z polskim kapitałem
Informacje takie przekazuje żytomierska administracja obwodowa. Z jej informacji wynika, że w działalność biznesową w obwodzie zaangażowany jest polski kapitał o wartości 2,5 mln dolarów.
Minister obrony Ukrainy pisze o spełnionym śnie: zestawach Patriot na Ukrainie
Ołeksij Reznikow przypomina, że o zestawy Patriot prosił już w 2021 roku.
Bułgaria idzie w ślady Polski, Węgier i Słowacji - zakaz importu zboża z Ukrainy
Obecnie jedynym krajem UE graniczącym z Ukrainą, który nie zakazał importu ukraińskiego zboża, pozostaje Rumunia.
Czytaj więcej
Bułgaria ogłosiła w środę, że zakazuje importu do kraju zboża z Ukrainy.
Kreml mówi o "nieprzyjaznym stanowisku" Korei Południowej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, iż prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol sugerując, że Seul może przekazać broń Ukrainie "przyjął nieprzyjazne stanowisko". - Coraz więcej i więcej krajów próbuje się wciągnąć bezpośrednio w ten konflikt - dodał. - Oczywiście rozpoczęcie dostaw broni będzie pośrednio oznaczać określony poziom zaangażowania w konflikt - podkreślił.
Polska stała się największym importerem z Ukrainy
W pierwszym kwartale ukraiński handel zagraniczny był o 7 procent mniejszy niż tuż przed rosyjską agresją rok temu. Polska była największym importerem ukraińskich towarów. Liderem eksportu na ukraiński rynek okazały się Chiny - przed Polską.
Czytaj więcej
W pierwszym kwartale ukraiński handel zagraniczny był o 7 procent mniejszy niż tuż przed rosyjską agresją rok temu. Polska była największym importerem ukraińskich towarów. Liderem eksportu na ukraiński rynek okazały się Chiny - przed Polską.
Kreml "nie wyklucza" prowokacji Ukrainy wobec Białorusi
Dmitrij Pieskow stwierdził, że w związku ze spotkaniem przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki z samozwańczym przywódcą separatystycznej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej, Denisem Puszylinem i wezwaniem przez Ukrainę jej ambasadora w Mińsku na konsultacje, Kreml "nie wyklucza", że może dojść do prowokacji Ukrainy wobec Białorusi.
Ujawniono dane ok. 150 żołnierzy jednostki, która bombardowała Mariupol
Hakerzy włamali się na skrzynkę e-mailową porucznika Swiatosława Fiłatowa, szefa służby medycznej jednostki numer 75387 czyli 960. Pułku Lotnictwa Szturmowego. 960. Pułk Lotnictwa Szturmowego ma być odpowiedzialny za zbombardowanie teatru w Mariupolu, w którym schronili się cywile. Rosjanie zbombardowali teatr mimo tego, że przed budynkiem napisano kredą "Dzieci" sygnalizując, że w budynku schronienie znaleźli cywile. Piloci z tej jednostki mieli też zbombardować szpital położniczy w Mariupolu.
Czytaj więcej
Aktywiści i hakerzy z Ukrainy ujawnili dane ponad 150 żołnierzy z 960. Pułku Lotnictwa Szturmowego Federacji Rosyjskiej.
Kijów zwróci się do sojuszników o więcej pocisków obrony powietrznej
Kwestia dodatkowego wsparcia ma być poruszona na spotkaniu w bazie w Ramstein.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy prawdopodobnie zwrócą się z pilną prośbą do zachodnich sojuszników o więcej pocisków obrony powietrznej podczas zbliżającego się szczytu w Ramstein - podał "Financial Times".
Tyszka: PiS kłamało przez 10 miesięcy ws. tranzytu zboża z Ukrainy
Zdaniem posła Stanisława Tyszki, „rząd PiS-u postawił interes Ukrainy przed interesem Polski”. - Konfederacja jest za tym, żeby pomagać Ukrainie, natomiast czasami nasze interesy są sprzeczne - powiedział polityk. - Trzeba powiedzieć to jasno i wyraźnie. W sprawie tranzytu zboża z Ukrainy, politycy PiS kłamali przez 10 miesięcy. Kłamał prezes Kaczyński, kłamał premier Morawiecki, kłamał minister Kowalczyk. Polska ani chwili nie była krajem tranzytowym - zaznaczył.
Czytaj więcej
- Trzeba powiedzieć to jasno i wyraźnie. W sprawie tranzytu zboża z Ukrainy, politycy PiS kłamali przez 10 miesięcy. Kłamał prezes Kaczyński, kłamał premier Morawiecki, kłamał minister Kowalczyk. Polska ani chwili nie była krajem tranzytowym - stwierdził w rozmowie z Polsat News poseł Stanisław Tyszka.
Mołdawia wydali rosyjskiego dyplomatę
Rzecznik mołdawskiego rządu poinformował, że Kiszyniów przekaże w środę ambasadorowi Rosji informację o uznaniu jednego z pracowników ambasady Rosji w Mołdawi za persona non grata. Decyzja ma związek z działaniami pracowników ambasady wobec mołdawskich strażników granicznych, którzy nie wpuścili na terytorium Mołdawii rosyjskiego polityka, który wylądował na lotnisku w Kiszyniowie.
W okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie zaminowują szlaki komunikacyjne
Informację taką przekazał na swoim profilu na Facebooku Serhij Chłan, deputowany chersońskiej rady obwodowej.
USA wzywa sojuszników do utrzymania czujności wobec sygnałów, że Rosja może użyć broni jądrowej na Ukrainie
USA apelują do państw NATO o czujność wobec ryzyka eskalacji nuklearnej na Ukrainie ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina.
Czytaj więcej
USA i ich sojusznicy z NATO muszą pozostać czujni na sygnały, że prezydent Rosji Władimir Putin może użyć taktycznej broni jądrowej w "zarządzanej" eskalacji wojny na Ukrainie - powiedziała zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman.
Telus: Byłem blisko porozumienia z Ukrainą, ale chciałem, by UE otworzyła oczy
- Szukamy takich rozwiązań, żeby UE zauważyła, że trzeba regulacji, które pozwolą, by produkty ukraińskie nie zostawały w Polsce - powiedział w rozmowie z Radiem Zet nowy minister rolnictwa Robert Telus. - Byłem bardzo blisko porozumienia z Ukrainą, ale chciałem, żeby UE zobaczyła, że to problem nas wszystkich, bo gdybyśmy to załatwili sami bez UE, to Unia dalej by tego problemu nie widziała. Chciałem, żeby UE otworzyła oczy - dodał polityk.
Czytaj więcej
Nowy minister rolnictwa Robert Telus został zapytany w Radiu Zet, czy jeśli nie opróżni magazynów ze zbożem, to poda się do dymisji. - Myślę, że tak. To będzie bardzo ważna rzecz - powiedział. - Jestem odważniejszy od sapera. Sytuacja jest w tej chwili bardzo niebezpieczna i trudna, ale damy radę - dodał.
Miedwiediew zareagował na słowa prezydenta Korei Południowej. Formułuje groźby
"Rosyjska broń u ich najbliższych sąsiadów - naszych partnerów z KRLD (Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna, oficjalna nazwa Korei Północnej - red.)?" - zastanawia się były prezydent Rosji, komentując słowa prezydenta Korei Południowej.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew zagroził na swoim kanale w serwisie Telegram przekazaniem rosyjskiej broni Korei Północnej w przypadku udzielenia przez Koreę Południową pomocy militarnej Ukrainie.
Biały Dom ostrzega Rosatom: w Zaporożu są amerykańskie technologie
To może być zwrot w sytuacji w największej elektrowni jądrowej Europy. Biały Dom ostrzegł Kreml, że w okupowanej przez rosyjskie wojska elektrowni Zaporoże znajdują się amerykańskie technologie i urządzenia. Prawo USA zabrania Rosji dostępu do nich.
Czytaj więcej
To może być zwrot w sytuacji w największej elektrowni jądrowej Europy. Biały Dom ostrzegł Kreml, że w okupowanej przez rosyjskie wojska elektrowni Zaporoże znajdują się amerykańskie technologie i urządzenia. Prawo USA zabrania Rosji dostępu do nich.
Pod gruzami zbombardowanego przez Rosjan budynku w Wowczańsku znaleziono dwa ciała
W wyniku nalotu na Wowczańsk (obwód charkowski) z 18 kwietnia zginął 50-letni mężczyzna i 44-letnia kobieta.
Lula potępił naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy
Po ostatnich wypowiedziach prezydenta Brazylii przedstawiciele amerykańskiej administracji mieli przekazać swoje niezadowolenie.
Czytaj więcej
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva potępił naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję i ponownie wezwał do mediacji w celu zakończenia wojny.
Bogusław Liberadzki: Niechcący pokazaliśmy, że rząd polski działa w interesie strony rosyjskiej
Bogusław Liberadzki, eurodeputowany Lewicy, mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską o sprawie ukraińskiego zboża. - Musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Mamy kolejny punkt sporu z KE. Chcemy też zabiegać u uczestnictwo w odbudowie Ukrainy, a w tym momencie jej zaszkodziliśmy. Niejako pokazaliśmy, że nie można na nas liczyć i niechcący pokazaliśmy, że rząd polski działa w interesie strony rosyjskiej, bo to jest dla niej wymarzona sytuacja, w której Ukraina ma dalej problemy - powiedział.
Czytaj więcej
Bogusław Liberadzki, eurodeputowany Lewicy, odniósł się w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską do sprawy ukraińskiego zboża. - Chcemy zabiegać u uczestnictwo w odbudowie Ukrainy, a w tym momencie jej zaszkodziliśmy. Niejako pokazaliśmy, że nie można na nas liczyć. Niechcący pokazaliśmy też, że rząd polski działa w interesie strony rosyjskiej, bo to jest dla niej wymarzona sytuacja, w której Ukraina ma dalej problemy - powiedział.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych o zestawach Patriot: Będziemy mogli po raz pierwszy strącać pociski balistyczne
- Jeszcze ich nie widziałem, ale czekamy - powiedział płk Jurij Ignat pytany o zestawy Patriot przekazane przez Niemcy Ukrainie.
Czytaj więcej
Im szybciej zestawy przeciwlotnicze Patriot przekazane Ukrainie przez Niemcy będą gotowe do użycia, tym szybciej Ukraińcy będą w stanie rozpocząć realizowanie ważnych zadań - mówił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ignat, na antenie ukraińskiej telewizji.
Rosjanie przygotowują się do możliwości sabotażu na Morzu Bałtyckim i Północnym
Rosyjskie okręty szpiegowskie przygotowują możliwy sabotaż wobec morskich turbin wiatrowych, gazociągów i kabli energetycznych w krajach nordyckich. Wspólne dochodzenie dziennikarzy z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojskowe i cywilne "statki widma" poruszają się po Morzu Bałtyckim i Północnym i zbierają dane do sabotażu przeciwko farmom wiatrowym, gazociągom i kablom komunikacyjnym.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Drużkiwkę
O ataku na Drużkiwkę w obwodzie donieckim, do którego miało dojść ok. północy, informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Rosjanie mieli też ostrzelać - z wyrzutni rakiet i artylerii - Awdijiwkę. W wyniku ostrzału Drużkiwki uszkodzony miał zostać budynek szpitala.
Rosja twierdzi, że Ukraińcy żądają łapówek od właścicieli statków chcących transportować zboże i żywność z portów nad Morzem Czarnym
MSZ Rosji nie przedstawiło żadnych dowodów na potwierdzenie tych oskarżeń.
Czytaj więcej
Rosja oskarżyła w środę Ukrainę o sabotowanie zawartego 22 lipca 2022 roku "porozumienia zbożowego", zarzucając stronie ukraińskiej domaganie się łapówek od właścicieli statków za dopuszczanie ich jednostek do ukraińskich portów i za przeprowadzanie inspekcji na mocy zawartego porozumienia.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 11,198 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 26,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 18 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 9,451 mln osób.
FSB informuje o udaremnieniu sabotażu obiektu infrastruktury energetycznej na Krymie
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że zatrzymała w Kerczu obywatela Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, którzy chcieli dokonać sabotażu na terenie obiektu infrastruktury energetycznej na okupowanym przez Rosję Krymie. Przy mężczyźnie znaleziono materiały wybuchowe.
Brytyjski resort obrony: Rosja od początku wojny stosuje operacje informacyjne jako ważny element swojej strategii
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że Rosja pielęgnuje "popleczników" i rozwija liczne kanały do szerzenia dezinformacji "celowo tworząc i rozpowszechniając fałszywe lub zmanipulowane informacje", które "dyskredytują ukraiński rząd" i mają na celu zmniejszenie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.
Podolak o wizycie Putina: Specjalna wycieczka po masowych mordach
"Degradacja Putina robi wrażenie. Świat czekał na jego oświadczenie rok temu. Teraz już nie. Nie ma takiego aktora politycznego. Jest tylko "specjalna wycieczka" autora masowych mordów na okupowanych i zrujnowanych terytoriach, by po raz ostatni cieszyć się zbrodniami swoich sługusów" - skomentował wizytę Władimira Putina w obwodzie chersońskim i ługańskim doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Sekretarz generalny NATO: Nuklearne groźby Rosji nas nie zastraszą. Wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane
Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja dąży do podważenia podstaw systemu bezpieczeństwa międzynarodowego poprzez ignorowanie, naruszanie lub porzucanie znacznej części sieci międzynarodowych porozumień o kontroli zbrojeń.
- Są to nieodpowiedzialne działania mające na celu odstraszenie sojuszników NATO od wspierania Ukrainy. Nie będą one skuteczne, bo dopóki będziemy poważnie traktować groźby Rosji, nie damy się zastraszyć - powiedział.
Zachodni sojusznicy Ukrainy spodziewają się nowych gróźb nuklearnych ze strony Rosji
Zdaniem urzędników z państw G7 Władimir Putin wróci do swojej nuklearnej retoryki wraz z rozpoczęciem ukraińskiej kontrofensywy.
Czytaj więcej
Zachodni przywódcy przygotowują się na to, że Władimir Putin użyje "wszelkich narzędzi, jakie mu pozostały", w tym gróźb nuklearnych i cyberataków w odpowiedzi na spodziewaną ukraińską kontrofensywę przeciwko Rosji.
Sawicki: Zniesienie ceł na żywność z Ukrainy nie było dobrym pomysłem
- Jeśli głównym celem miało być dostarczenie żywności do Afryki, to nie trzeba było znosić ceł - mówił były minister rolnictwa.
Czytaj więcej
Opowiadanie o plombach i konwojach to zwyczajne bajdurzenie. Najlepszą plombą jest kasa - mówił w rozmowie z TVN24 poseł PSL, były minister rolnictwa, Marek Sawicki.
Rosjanie na Ukrainie używają nowej broni do zakłócania sygnału systemów Starlink
Rosyjskie próby sabotowania dostępu do internetu dla sił ukraińskich poprzez atakowanie systemów satelitarnych Starlink, które miliarder Elon Musk dostarczył Kijowowi na początku wojny wojny, wydają się być bardziej zaawansowane niż wcześniej uważano - wynika z tajnego raportu wywiadu USA, do którego dotarł dziennik "Washington Post"
Czytaj więcej
Rosyjskie wojsko próbuje odciąć ukraińskim żołnierzom dostęp do internetu za pośrednictwem systemów satelitarnych Starlink. Kreml ma wykorzystywać w tym celu nowy rodzaj broni.
Obwód chersoński ostrzelany 79 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, na swoim kanale w serwisie Telegram. Na obwód chersoński miało spaść w ciągu doby 350 pocisków. W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba. Z wpisu Prokudina wynika, że pociski spadły m.in. na rynek i budynek instytucji edukacyjnej w Chersoniu.
Władze okupacyjne Nowej Kachowki informują o ostrzale miasta przez ukraińską armię
Z wpisu władz okupacyjnych na ich kanale w serwisie Telegram wynika, że ostrzelana została położona w okupowanej części obwodu chersońskiego Nowa Kachowka oraz pobliskie miejscowości. W wyniku ostrzału uszkodzone miała zostać remiza strażacka i linie wysokiego napięcia.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 183 750 żołnierzy, 3 665 czołgów, 7 110 pojazdów opancerzonych, 2 819 zestawów artyleryjskich, 538 wyrzutni rakiet, 285 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 293 śmigłowce, 2 376 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 692 pojazdy (w tym cysterny), 330 jednostek sprzętu specjalnego.
Czy Władimir Putin będzie chciał zamrozić konflikt na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi w Rosji?
"Klub Gniewnych Patriotów" nagłaśnia wpis przywódcy rosyjskiego ruchu "Solidarności Obywatelskiej", Gieorgija Fedorowa, który stwierdził, iż sytuacja polityczna w Rosji w dużej mierze zależy od realiów na froncie. Według Fedorowa ostatnie oświadczenia twórcy Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna ws. zakończenia "specjalnej operacji wojskowej" są wstępem do zamrożenia konfliktu na Ukrainie.
Czytaj więcej
Niektórzy członkowie "Klubu Gniewnych Patriotów" opowiadają się za rewolucją w Rosji, do której miałoby dojść, gdyby Kreml zamroził działania wojenne na Ukrainie lub zmierzał do rozmów pokojowych z Ukrainą i Zachodem - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Nad obwodem odeskim zestrzelono 10 z 12 rosyjskich dronów-kamikadze
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Wcześniej administracja wojskowa obwodu odeskiego informowała, że w wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej.
Przez Rosję przechodzi fala donosów, proceder popierany i chwalony przez władze
– Pod władzą Putina ci kapusie reklamują się, uroczyście przedstawiają jako donosiciele. (…) Robią na tym kariery i nazwiska! Społeczna ocena donosicielstwa jest obecnie zupełnie inna: w ZSRR było to uznawane za haniebną praktykę, za Putina – chwalebną. Co wiele mówi o atmosferze w dzisiejszej Rosji – wyjaśnia krytyk muzyczny Artiom Troicki.
Czytaj więcej
W całym kraju kwitnie popierane przez władze donosicielstwo na osoby o opozycyjnych poglądach.
Wielu polskich przedsiębiorców ma problemy ze ściągnięciem pieniędzy za sprzedane rosyjskim kontrahentom towary i usługi
Co zrobić, żeby chociaż odzyskać podatek? Umorzyć wierzytelność i rozliczyć ją w kosztach PIT/CIT. Fiskus potwierdza, że jest to możliwe.
Czytaj więcej:
W handlu UE z Ukrainą od 2016 roku obowiązuje ponadto umowa o wolnym handlu
Nie przewiduje ona, by kraje członkowskie, w tym Polska, wprowadzały samodzielnie uregulowania dotyczące handlu z Ukrainą. Takiego wyjątku nie ma też w unijnym rozporządzeniu z czerwca 2022 r., w którym zniesiono cła oraz ograniczenia ilościowe i inne limity. Wspomniane rozporządzenie Rady UE (nr 2022/879) zostało wydane podczas rosyjskiej agresji i miało wspomóc ukraińską gospodarkę w warunkach wojny. Obowiązuje do 5 czerwca 2023 r.
Czytaj więcej
Zakaz importu zboża nie miał podstawy w przepisach polskich, unijnych, ani w umowie handlowej z Ukrainą.
Proces umożliwienia obrony flanki wschodniej od pierwszego dnia wojny obejmuje dosłownie cały sojusz
Każdy z 31 członków NATO otrzyma precyzyjną informację, za obronę którego fragmentu Polski czy Rumunii są odpowiedzialne. To zostanie zapisane w planach ewentualnościowych, które będą przyjęte na szczycie paktu w Wilnie w lipcu. Do tej pory państwa naszego regionu nie wiedziały, jak dokładnie będą bronione.
Czytaj więcej
Zamiast odsieczy po zajęciu przez Rosjan ziem aliantów, sojusz od razu będzie bronił każdej piędzi flanki wschodniej. To rewolucja.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby nad Ukrainą strącono 10 dronów
Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły w ciągu doby 11 uderzeń na zgrupowania wojsk i sprzętu Rosjan oraz dwa uderzenia na rosyjskie zestawy obrony przeciwlotniczej. Nad Ukrainą strącono w ciągu doby dwa drony rozpoznawcze (Orlan-10 i Supercam), a także osiem dronów-kamikadze - siedem dronów Shahed-136 i jeden dron Lancet - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Prezydent Korei Południowej wskazuje kiedy jego kraj może udzielić pomocy wojskowej Ukrainie
- Jeśli zaistnieje okoliczność, której społeczność międzynarodowa nie może tolerować, na przykład atak na dużą skalę na ludność cywilną, masakra (cywilów) lub poważne naruszenie prawa prowadzenia konfliktów zbrojnych, może być nam trudno obstawać przy pomocy wyłącznie humanitarnej lub finansowej - stwierdził południowokoreański prezydent w rozmowie z agencją Reutera.
Czytaj więcej
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, po raz pierwszy zasygnalizował, że pomoc udzielana przez Seul Ukrainie może wyjść poza pomoc humanitarną i ekonomiczną, a jego kraj może zdecydować się na udzielenie Kijowowi pomocy militarnej.
W nocy Rosjanie zaatakowali obwód odeski przy użyciu dronów-kamikadze
Odeska administracja wojskowa informuje, że w nocy Rosjanie przeprowadzili atak na cele w obwodzie przy użyciu dronów-kamikadze Shahed-136. Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić większość dronów, ale mimo to doszło do uszkodzeń obiektów infrastruktury - wynika z komunikatu.
Siergiej Ławrow spotkał się w Wenezueli z szefem MSZ Boliwii
Ławrow spotkał się z Rogelio Maytą, szefem MSZ Boliwii, w ambasadzie Rosji w Caracas. Ławrow przypomniał, że prezydent Boliwii ma zaproszenie do Rosji, którą może odwiedzić w dogodnym terminie. - Jeśli będzie wola, z przyjemnością przyjmiemy prezydenta - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.
Zełenski oddał hołd ukraińskim lekarzom i pielęgniarkom
- Chciałbym szczególnie podziękować siłom medycznym, lekarzom i pielęgniarkom, którzy przywracają naszych obrońców do życia po odniesieniu przez nich ran. Odwiedziłem szpitale w obwodzie donieckim i w Połtawie. (...) Honor i szacunek dla wszystkich, którzy leczą naszych żołnierzy - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Władimir Putin nie pojedzie do Turcji
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan poinformował, że Władimir Putin, prezydent Rosji, weźmie udział w inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom, łącząc się za pomocą wideołącza. Uroczystość odbędzie się 27 kwietnia w Akkuyu. Wcześniej Erdogan nie wykluczał, że Putin pojawi się na uroczystości osobiście.
Biden przedłużył o rok zakaz wpływania do amerykańskich portów dla statków związanych z Federacją Rosyjską
Zakaz taki został wprowadzony 21 kwietnia 2022 roku. Zakaz objął statki pływające pod rosyjską banderą, statki należące do Rosji lub statki, których operatorem jest osoba związana z Rosją. Teraz Biden notyfikował Kongres o przedłużeniu rozporządzenia w tej sprawie o rok.
Siergiej Ławrow przekazał prezydentowi Wenezueli wiadomość od Władimira Putina
- Chcę przekazać panu wiadomość od prezydenta Putina. (...) Ma pan jego zaproszenie do Rosji w dogodnym momencie - powiedział szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w czasie spotkania z prezydentem Wenezueli, Nicolasem Maduro. Wcześniej Ławrow, przebywający z wizytą w Ameryce Południowej, spotkał się z Ivánem Gilem, szefem MSZ Wenezueli oraz wiceprezydent Wenezueli, Delcy Rodriguez.
Rosyjski atomowy okręt podwodny zniszczył cel imitujący wrogi lotniskowiec
Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym Tomsk, w ramach ćwiczeń będących elementem nagłej inspekcji gotowości bojowej Floty Pacyfiku, zniszczył z odległości ponad 200 km cele imitujące grupę uderzeniową lotniskowca przy wykorzystaniu przeciwokrętowych pocisków manewrujących Granit - informuje rosyjska armia.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Trwa nagła inspekcja gotowości bojowej rosyjskiej Floty Pacyfiku.