Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy i Rosji będziemy publikować w środę od wczesnych godzin porannych.
Republikanie w Kongresie oficjalnie potwierdzili zniesienie ograniczeń ATACMS dla Ukrainy
Kierownictwo Partii Republikańskiej w Senacie USA oficjalnie potwierdziło decyzję administracji Bidena o zniesieniu ograniczeń dla Ukrainy w zakresie użycia rakiet dalekiego zasięgu ATACMS przeciwko celom w głębi Rosji. Obecny przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell wydał odpowiednie oświadczenie – donosi agencja Ukrinform.
Czy wybuch wojny w Ukrainie czegoś nas nauczył?
Czy w czasie trwania wojny w Ukrainie w Polsce wybudowano chociaż jeden schron dla ludności cywilnej? Nie, bo ten proces ruszy dopiero w przyszłym roku. Tak zapowiada szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Przy okazji okazuje się, że na ochronę ludności nie zostanie przeznaczonych 0,3 proc. PKB, co pierwotnie zakładał projekt ustawy, ale o połowę mniej.
Czytaj więcej
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Papież Franciszek napisał o „zbrojnej agresji na szeroką skalę”
W liście wysłanym do nuncjusza apostolskiego w Kijowie abp. Visvaldasa Kulbokasa papież Franciszek stwierdził, że pragnie objąć wszystkich obywateli „umiłowanej i umęczonej Ukrainy”. Podkreślił, że minęło tysiąc dni od "zbrojnej agresji na szeroką skalę", ale nie wymienił w liście Rosji jako agresora.
Czytaj więcej
W liście z okazji 1000 dni wojny w Ukrainie papież Franciszek napisał o „zbrojnej agresji na szeroką skalę”, ale nie wskazał, kto tej agresji dokonał.
Armia rosyjska wystrzeliła drony szturmowe
Rosyjskie wojsko wystrzeliło drony szturmowe, w wielu regionach ogłoszono alarm powietrzny – poinformowały Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych na Telegramie.
Bogusław Chrabota rozmawia z generałem Maciejem Kliszem, dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych
Wojna w Ukrainie trwa już 1000 dni, a Polska odegrała kluczową rolę w utrzymaniu linii obrony naszego wschodniego sąsiada. – To polska pomoc w krytycznym momencie dała Ukrainie szansę na skuteczny opór – podkreśla generał Maciej Klisz.
Czytaj więcej
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w Tym” Bogusław Chrabota rozmawia z generałem Maciejem Kliszem, dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, o wpływie 1000 dni wojny w Ukrainie na Polskę i Europę. Jak zmieniły się siły zbrojne, strategie NATO i geopolityka regionu? Generał Klisz analizuje zagrożenia, szanse i wnioski płynące z tego konfliktu.
Sullivan: Ukraina powinna zwiększyć mobilizację, aby wzmocnić swoje pozycje na froncie
Oprócz broni, Ukraina potrzebuje dodatkowych zasobów ludzkich, aby wzmocnić swoją pozycję na linii frontu – uważa Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Na pytanie, czy sytuacja na polu bitwy uległa zmianie po dostarczeniu Ukrainie czołgów i samolotów F-16, Sullivan odpowiedział: „Uważamy, że w tej bitwie decydujące znaczenie ma nie tylko system uzbrojenia. Chodzi o zasoby ludzkie i naszym zdaniem Ukraina musi zrobić więcej, aby wzmocnić swoją pozycję pod względem liczebności sił, jakie posiada na linii frontu. Mówimy o amunicji i wszystkich innych rzeczach, które składają się na siłę narodową kraju, jego morale, spójność i bazę przemysłową”.
Zmiana doktryny nuklearnej Rosji nie pociągnie za sobą modyfikacji doktryny Stanów Zjednoczonych
Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że ruch Rosji nie był dla Białego Domu niespodzianką. „Rosja sygnalizowała zamiar aktualizacji swojej doktryny od kilku tygodni” – napisali członkowie rady.
Czytaj więcej
Zmiana doktryny nuklearnej Rosji nie pociągnie za sobą modyfikacji doktryny Stanów Zjednoczonych – zapowiedziała Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA.
W ciągu 1000 dni wojny na pełną skalę na froncie zginęło 89 nauczycieli
W ciągu 1000 dni wojny na pełną skalę na froncie zginęło 89 nauczycieli, co siódma placówka oświatowa została uszkodzona lub zniszczona – ogłosiło ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki. „1000 dni wojny na pełną skalę. To tysiąc dni próby odporności, wiary w siebie i nasz kraj. To tysiąc dni prób wroga, aby zniszczyć nasze pragnienie marzeń, bycia niezależnym i tworzenia własnej przyszłości To 89 nauczycieli, którzy oddali życie na polu bitwy. To prawie tysiąc szkół znajdujących się na terenach czasowo okupowanych. A prawie co siódma placówka oświatowa została zniszczona lub uszkodzona” – wyliczyło ministerstwo.
Wielka Brytania przeznaczy 7,5 mln funtów na nowe drony dla Ukrainy
Wielka Brytania rozszerza swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy, zapewniając Ukrainie duży pakiet środków finansowych w wysokości 7,5 mln funtów (prawie 9,5 mln dolarów) na nowe drony szturmowe i rozpoznawcze. Jak wynika z komunikatu na stronie rządu Wielkiej Brytanii, jest to dodatek do kwoty 120 milionów funtów ogłoszonych w zeszłym miesiącu przez premiera Keira Starmera dla ukraińskiej marynarki wojennej i sił morskich. Zostaną one przeznaczone na finansowanie dronów nawodnych i dronów do rozpoznania morskiego.
Rosjanie zaatakowali przedmieścia Chersonia
Rosyjskie wojsko ostrzelało przedmieścia Chersonia. 35-letnia kobieta otrzymała liczne rany odłamkowe. Niezbędna będzie częściowa amputacja ręki – poinformował na Telegramie Roman Mroczko z miejskich władz Chersonia. „Po godzinie 17 rosyjscy okupanci ostrzelali przedmieścia Chersonia. W rezultacie 35-letnia kobieta doznała obrażeń od wybuchu miny i licznych obrażeń od odłamków. Niezbędna była częściowa amputacja lewej ręki” – napisał Mroczko.
Ławrow: Zrobimy, co w naszej mocy, aby zapobiec wojnie nuklearnej
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził też, że atak Ukrainy na obwód briański w Rosji przy użyciu dostarczonych przez USA rakiet ATACMS był wyraźnym sygnałem, że Zachód chce eskalacji konfliktu na Ukrainie.
Czytaj więcej
- Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wojnie nuklearnej – zadeklarował rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w Rio de Janeiro. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy Rosja rozważa nuklearną odpowiedź na atak na obwód briański bronią dalekiego zasięgu.
Obrona powietrzna Kijowa walczy z rosyjskimi dronami
W obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. „Obwodowi kijowskiemu grozi atak dronów” – czytamy w komunikacie. O wykryciu w przestrzeni powietrznej bezzałogowego statku powietrznego poinformowała także Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa. „Siły obrony powietrznej pracują nad obroną”.
Uszkodzenie podmorskich kabli internetowych. NATO wkracza do akcji
Uszkodzenie dwóch podmorskich kabli komunikacyjnych na Morzu Bałtyckim należy uznać za sabotaż, stwierdził we wtorek, 19 listopada, minister obrony Niemiec, gdy siły zbrojne Litwy zaostrzyły kontrolę swoich wód terytorialnych.
Czytaj więcej
Po tym, jak w poniedziałek przerwany został podmorski kabel internetowy Finlandia-Niemcy, dziś wiadomo, że także drugie podobne połączenie między Szwecją a Litwą zostało uszkodzone. NATO analizuje oba zdarzenia.
1000 dni wojny Rosji z Ukrainą. Co zapamiętaliśmy z tego okresu?
Przez 1000 dni wojny wiele wydarzeń trafiało na czołówki mediów. Wiele było osobistym dramatem tysięcy ludzi, wiązało się ze stratą bliskich, zdrowia, życiowego dorobku. Przedstawiamy najważniejsze z tych wydarzeń.
Czytaj więcej
1000 dni temu, 24 lutego 2022 roku o godzinie 5:55 czasu moskiewskiego, Władimir Putin ogłosił, że rozpoczął "operację specjalną" we wschodniej Ukrainie. Oznaczało to, że Rosja rozpoczęła pełnowymiarową wojnę. Przez ten czas wiele z wydarzeń trafiało na czołówki mediów. Wiele było osobistym dramatem tysięcy ludzi, wiązało się ze stratą bliskich, zdrowia, życiowego dorobku. Oto najważniejsze z tych wydarzeń.
Zełenski: Po oświadczeniach Putina na temat broni nuklearnej nadszedł czas, aby Niemcy podjęły decyzję
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po wypowiedziach Putina o odnowieniu strategii nuklearnej nadszedł czas, aby Niemcy wsparły decyzję swoich partnerów w sprawie ataków na cele dalekiego zasięgu. Ogłosił to podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Danii Mette Fredriksen, korespondentką doniesień Ukrinform. „Jeśli chodzi o ataki na cele dalekiego zasięgu, pracujemy nad tym, aby wszystkie kraje wspierały tę technologię. Myślę, że po wypowiedziach w sprawie broni nuklearnej nadszedł czas, aby Niemcy podjęły odpowiednie decyzje” – podkreślił Zełenski.
Na froncie odbyło się 86 potyczek
Od początku dnia na froncie odnotowano 86 starć bojowych, najgorętsze na kierunkach pokrowskim i kurachowskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, publikując informacje operacyjne na godziny. 16. „Sytuacja na froncie pozostaje napięta. Siły obronne w dalszym ciągu zdecydowanie przeciwstawiają się próbom wtargnięcia wroga w głąb terytorium Ukrainy, kierują swoje wysiłki w taki sposób, aby przeszkodzić okupantom w realizacji planów ofensywnych” – czytamy w komunikacie.
USA nie zamierzają reagować na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Takie informacje przekazuje agencja Bloomberga powołując się na przedstawiciela Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Rozmówca Bloomberga zwraca uwagę, że Rosja sygnalizowała zmianę doktryny „od tygodni”, więc nie jest ona zaskoczeniem dla Stanów Zjednoczonych.
Siergiej Ławrow: Rosja zrobi wszystko, by uniknąć wojny atomowej
- Jesteśmy przekonani, że broń atomowa w pierwszej kolejności ma chronić przed wojną atomową - powiedział Ławrow na konferencji w Rio de Janeiro pytany o to, czy Rosja rozważa odpowiedź z użyciem broni atomowej na atak przy użyciu pocisków ATACMS na cel w obwodzie briańskim.
Instytut badawczy rosyjskiego ministerstwa informuje o rozpoczęciu masowej produkcji mobilnych schronów
Schrony te zapewniają ochronę m.in. przed skutkami ataku z użyciem broni atomowej.
Czytaj więcej
W Rosji ruszyła produkcja schronów mobilnych KUB-M, które są w stanie chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami, w tym falą uderzeniową i promieniowaniem po użyciu broni atomowej.
Siergiej Ławrow: Atak rakietowy z użyciem pocisków ATACMS na cel w obwodzie briańskim to sygnał, że Zachód chce eskalacji
Bez Amerykanów niemożliwe jest używanie tych zaawansowanych technologicznie pocisków. Władimir Putin mówił o tym wiele razy – oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Rio de Janeiro.
Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku na Głuchów w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy (WIDEO)
Wśród zabitych jest dziecko. Kilkanaście kolejnych osób, w tym dwoje dzieci, zostało rannych – podały we wtorek na Telegramie ukraińskie służby ratownicze DSNS. Pierwotnie władze lokalne informowały o sześciu ofiarach śmiertelnych. Na miejscu zdarzenia trwa akcja ratunkowa. Jak przekazano, na skutek rosyjskiego nalotu zawaliła się część pięciokondygnacyjnego akademika. Wcześniej pojawiły się doniesienia o śmierci matki i jej dziecka.
Szef MSZ Ukrainy: Zgoda na ataki na cele w głębi Rosji przy użyciu broni USA może skrócić wojnę (WIDEO)
- Może to być game changerem i skrócić wojnę – powiedział przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha, komentując zgodę USA na użycie przez Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu do ostrzału celów wojskowych na terytorium Rosji. Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu zapewnił natomiast, że prezydent USA Joe Biden będzie kontynuował udzielanie pomocy Ukrainie do końca swojej kadencji.
Andrzej Duda: Niepodległa i suwerenna Ukraina musi zwyciężyć
Prezydent umieścił wpis takiej treści w tysięcznym dniu wojny Rosji przeciw Ukrainie.
Gen. Pacek: Problemy Ukraińców się mnożą i nie da się ich szybko rozwiązać
Zdaniem gen. Bogusława Packa sytuacja Ukrainy nie ulegnie gwałtownej poprawie po decyzji Joe Bidena o możliwości użycia przez Kijów rakiet ATACMS do atakowania celów na terytorium Rosji.
Czytaj więcej
– To jak podanie tlenu człowiekowi, który traci oddech – tak decyzję Joe Bidena o zgodzie na użycie przez Ukrainę rakiet ATACMS skomentował gen. Bogusław Pacek. W rozmowie z „Wprost” przyznał, że pomoc USA była spóźniona, a sytuacja na froncie jest „dramatyczna”.
Wołodymyr Zełenski: Ukraińskie brygady potrzebują więcej środków na zakup dronów
Zełenski przemawiając w parlamencie stwierdził, że brygady ukraińskiej armii potrzebują większych środków własnych na „niezależne zaopatrzenie się w drony bez biurokracji”. Jak dodał takie środki zostaną ukraińskim brygadom zapewnione.
Rosjanie ostrzelali Charków
Mer Charkowa Ihor Terechow informuje, że w ostrzale rannych zostało 12 osób.
Jarosław Kaczyński: Musiałem przekonywać generałów, by przekazywać Ukrainie broń, która była na pierwszej linii
- Zrobiliśmy wszystko co można – mówił prezes PiS odrzucając zarzuty, że rząd Mateusza Morawieckiego nie przygotował Polski do wojny za wschodnią granicą. - Cóż można było zrobić więcej? - pytał retorycznie.
Indie zadały Kremlowi silny cios. Przestają kupować rosyjskie diamenty
Eksport rosyjskich diamentów do Indii – największego na świecie centrum obróbki tych kamieni – właściwie przestał istnieć. We wrześniu trafiło tam aż o 96 proc. mniej diamentów z Rosji niż rok wcześniej. Diamenty to obok ropy i gazu potężne źródło pieniędzy na wojnę Putina.
Czytaj więcej
Eksport rosyjskich diamentów do Indii – największego na świecie centrum obróbki tych kamieni – właściwie przestał istnieć. We wrześniu do Indii trafiło aż o 96 proc. mniej diamentów z Rosji niż rok wcześniej.
Premier Wielkiej Brytanii oskarża Kreml o nieodpowiedzialność
Obniżenie progu użycia broni atomowej jest najnowszym przykładem „nieodpowiedzialności zdemoralizowanego rosyjskiego rządu” - oświadczył rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera.
Czytaj więcej
Rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera nazwał rosyjski rząd „zdemoralizowanym”, po tym, gdy Rosja zmieniła swoją doktrynę nuklearną, obniżając próg użycia przez Rosję broni atomowej.
Jak wyglądają zdobycze Rosji w Donbasie (MAPA)
Obecnie celem rosyjskiej ofensywy są przede wszystkim miasta Pokrowsk i Kurachowe.
Jak wyglądają zdobycze Rosji w Donbasie (MAPA)
Oksana Pestrykowa po tysiącu dni wojny na Ukrainie: Mamy nadzieję na powrót do normalności (WIDEO)
Koordynatorka Centrum Wsparcia Ukraińskiego Domu Oksana Pestrykowa, podkreśliła w rozmowie z PAP, że mimo zmęczenia wojną, społeczność ukraińska w Polsce stara się adaptować do nowej rzeczywistości, zachowując nadzieję na powrót do normalności.
Lider zespołu Dakha Brakha Marko Haławenych opowiada, jak ocenia wojnę na Ukrainie po tysiącu dni walk (WIDEO)
Ukraińska grupa muzyczna Dakha Brakha gra muzykę etniczną zawierającą elementy folkowe, pochodzące z różnych stron świata. Jej lider Marko Haławenych opowiada, jak dziś ocenia wojnę na Ukrainie.
Rosja potwierdza, że obiekt w obwodzie briańskim został zaatakowany przy użyciu pocisków ATACMS
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że nad obwodem briańskim strącono pięć pocisków ATACMS a szósty został uszkodzony. Wcześniej Ukraina podała, że przeprowadziła udany atak z użyciem ATACMS na skład amunicji w obwodzie briańskim.
Tusk zapowiada „kolejne formy wsparcia Ukrainy”
– Dzisiaj mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę. (…) Setki tysięcy, miliony Ukrainek i Ukraińców znalazło w tych najtrudniejszych momentach pomoc w Polsce. Jako państwo polskie też od pierwszych dni wojny wspieramy Ukrainę w jej heroicznej walce przeciwko rosyjskiemu napastnikowi. Będziemy także dzisiaj, na Radzie Ministrów, jeszcze rozmawiali o kolejnych formach wsparcia Ukrainy – zapowiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu
Dmitrij Miedwiediew pisze, że obecnie atak z użyciem rakiet NATO na Rosję może wywołać odwetowy atak z użyciem broni atomowej na Kijów
Miedwiediew straszy też wybuchem III wojny światowej.
Czytaj więcej
„Nowa doktryna nuklearna Rosji oznacza, że pociski NATO wystrzelone przeciwko naszemu państwu będą atakiem Sojuszu na Rosję” - napisał w serwisie X były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Donald Tusk: Nasza solidarność z Ukrainą jest sposobem uniknięcia wojny na polskich granicach
- Wspierając Ukrainę bronimy polskich granic. Apeluję do wszystkich, po obu stronach granicy, w Ukrainie i w Polsce, do polityków i ludzi o maksymalne wzajemne zrozumienie – mówił Tusk rozpoczynając posiedzenie rządu.
Rosjanie ostrzelali autobus na przedmieściach Chersonia
W ostrzale autobusu linii 38 ranna została jedna z pasażerek – informuje Roman Mroczko, szef lokalnej administracji wojskowej.
Przywódcy państw grupy G20 wezwali m.in. do sprawiedliwego pokoju na Ukrainie (WIDEO)
We wspólnej deklaracji opublikowanej w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego po pierwszym dniu szczytu G20 w brazylijskim Rio de Janeiro potępiono też groźby użycia broni jądrowej. W odniesieniu do wojny w Ukrainie przywódcy wskazali na „ludzkie cierpienie i dodatkowy negatywny wpływ tej wojny w odniesieniu do globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, łańcuchów dostaw, stabilności makrofinansowej, inflacji i wzrostu”. Podobnie jak po poprzednim szczycie w Delhi w 2023 roku, w dokumencie nie znalazło się potępienie Rosji, która wchodzi w skład grupy G20.
Putin uderza w notowania złotego
Doniesienia z Rosji o tym, że Władimir Putin podpisał tzw. doktrynę nuklearną, wystraszyły inwestorów, którzy pozbywają się polskiej waluty. Złoty mocno traci głównie w relacji do dolara, którego wycena rośnie o 0,8 proc. do 4,10 zł.
Czytaj więcej
Doniesienia z Rosji wystraszyły inwestorów, którzy pozbywają się polskiej waluty.
Pierwszy ukraiński atak przy użyciu ATACMS na Rosję
Uderzenie, według nieoficjalnych doniesień RBK-Ukraina przeprowadzone rakietami ATACMS, miało spowodować serię potężnych eksplozji.
Czytaj więcej
Ukraińska armia po raz pierwszy przeprowadziła atak rakietami ATACMS na rosyjskie terytorium „Uderzenie było wymierzone w obiekt wojskowy w rejonie miasta Karaczew w obwodzie briańskim i zakończyło się sukcesem” – przekazało serwisowi RBK-Ukraina źródło w ukraińskiej armii. Atak potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Jedną z ofiar ataku rosyjskiego drona na budynek mieszkalny w Głuchowie jest 8-letni chłopiec
Liczba ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do 10. W ataku zginął 8-letni chłopiec i jego matka. Wśród ofiar jest także 83-letnia kobieta i jej 59-letni syn. Wśród rannych jest 13-letnia dziewczynka i jej 14-letni brat.
Szymon Hołownia wątpi czy Rosja użyje broni atomowej
Marszałek Sejmu uważa, że gdyby Rosja użyła broni atomowej, wówczas „miałaby wojnę atomową nie na Ukrainie, a być może u siebie”.
Czytaj więcej
- Władimir Putin musi wykonywać takie ruchy polityczne, bo nakazuje mu to jego perfidna logika - mówił, odpowiadając na pytanie o zmianę doktryny nuklearnej Rosji, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
W Warszawie odbywa się spotkanie szefów MSZ Francji, Niemiec i Włoch z szefem polskiej dyplomacji
W spotkaniu zdalnie uczestniczą również szefowie MSZ Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. tematem spotkania jest m.in. dalsze wsparcie ze strony państw Europy dla walczącej z Rosją Ukrainy. - Zgodziliśmy się, że Europa musi przejąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo – mówił na konferencji prasowej Radosław Sikorski.
W 1000 dniu wojny Wołodymyr Zełenski zabrał głos na forum Parlamentu Europejskiego
Zełenski połączył się zdalnie z uczestnikami nadzwyczajnej sesji plenarnej PE.
Szef MSZ Estonii mówi, że Polska jest liderem rozmów na temat europejskiego wsparcia dla Ukrainy
Margus Tsahkna przekonywał w rozmowie z „Financial Times”, że jeśli USA nie zgodzą się na zaproszenie Ukrainy do NATO, wówczas gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie po wojnie mogą zapewnić wojska państw europejskich nad Dnieprem.
Czytaj więcej
Szef MSZ Estonii Margus Tsahkna przekonuje, że europejscy przywódcy muszą być przygotowani do wysłania wojsk na Ukrainę, aby zagwarantować bezpieczeństwo tego kraju po porozumieniu pokojowym z Rosją, do którego doprowadzi Donald Trump.
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem
Rozmowa dotyczyła wsparcia dla Ukrainy – informuje litewski nadawca LRT. Nausėda miał powiedzieć, że Litwa stworzy warunki do stałej obecności wojsk amerykańskich w tym kraju.
Ukraina miała wykonać już pierwsze uderzenie przy użyciu pocisku ATACMS na cel w głębi Rosji
Z analizy ukraińskiego serwisu censor.net Ukraińcy użyli pocisku ATACMS do ataku na skład amunicji w obwodzie briańskim.
Donald Tusk: Wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic
„Pamiętajmy o tym każdego dnia” - pisze premier we wpisie umieszczonym w serwisie X w tysięcznym dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Jeden ze strażaków ranny w ostrzale obwodu chersońskiego
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby w wyniku ostrzale Chersonia wybuchło osiem pożarów. W trakcie gaszenia jednego z nich przez strażaków Rosjanie ponowili ostrzał - w jego wyniku ranny został jeden z funkcjonariuszy straży pożarnej.
Putin zatwierdził nową doktrynę nuklearną Rosji
Dekret zatwierdzający doktrynę został opublikowany na portalu z aktami prawnymi obowiązującymi w Rosji.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zatwierdzający Fundamenty Polityki Państwowej Federacji Rosyjskiej w Zakresie Odstraszania Nuklearnego (doktrynę nuklearną) - informuje Interfax.
Na Białorusi ruszają ćwiczenia, których celem jest sprawdzenie gotowości na reakcję w przypadku eskalacji sytuacji w czasie wyborów prezydenckich
Informacje o ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, które rozpoczęły się na Białorusi, podało białoruskie MSW. Ćwiczenia będą prowadzone w Mińsku, a także w stolicach obwodów i rejonów.
Denys Szmyhal o ataku na Głuchów: Potrzebujemy więcej broni i bardziej zdecydowanych działań
- Ukraina potrzebuje więcej broni i bardziej zdecydowanych działań sojuszników, by zatrzymać rosyjski terror i ratować życie ludzi – oświadczył ukraiński premier po rosyjskim ataku na budynek mieszkalny w Głuchowie (obwód sumski), w wyniku którego zginęło co najmniej osiem osób, w tym jedno dziecko, a pięć osób wciąż może znajdować się pod gruzami.
Wzrosła liczba ofiar w Głuchowie
Późnym wieczorem w poniedziałek 18 listopada rosyjski dron uderzył w budynek internatu w miejscowości Głuchów w obwodzie sumskim - informowały ukraińskie władze. Według najnowszych doniesień Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), zginęło osiem osób, a jedenaście zostało rannych. Pod gruzami może jeszcze znajdować się pięcioro ludzi. Na miejscu trwa akcja ratownicza.
Rosjanie wysłali nad Ukrainę prawie 100 dronów
Siły Powietrzne Ukrainy oświadczyły, w nocy wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie za pomocą 87 dronów (typu Szahid i innych). Według tego źródła, atak maszyn nadlatujących z terenów obwodów kurskiego i orłowskiego oraz znad Krymu został odparty. W komunikacie czytamy, że do godz. 8:00 czasu polskiego na terenie 9 obwodów Ukrainy zestrzelono 51 bezzałogowców, zaś z kolejnymi 30 dronami w wyniku wdrożenia działań defensywnych utracono kontakt.
Przerwy w dostawach prądu na Ukrainie
Ukraiński koncern Ukrenergo podał, że ze względu na uszkodzenia obiektów energetycznych, do których doszło w wyniku poniedziałkowego zmasowanego ataku wojsk rosyjskich, na Ukrainie niezbędne będzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej, a w godzinach od 6:00 do 23:00 obowiązywać będą harmonogramy wyłączenia dostaw prądu.
Kilkanaście ukraińskich dronów zniszczonych
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że rosyjskie systemy obrony powietrznej w godzinach od 7:15 do 8:35 czasu moskiewskiego zniszczyły nad obwodem briańskim dwanaście ukraińskich dronów, a nad obwodem biełgorodzkim - jeden.
Więcej pocisków Iskander-M dla rosyjskiego wojska
W przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii holding broni precyzyjnych państwowej korporacji Rostec dostarczył rosyjskim żołnierzom partię pocisków do systemu Iskander-M oraz partię naprowadzanych pocisków artyleryjskich Krasnopol-M2 - podały rosyjskie media.
W poniedziałek wieczorem rejon nikopolski był dwukrotnie atakowany przez drony-kamikadze
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.
Rankiem nad obwodem briańskim strącono 12 dronów
Informację o strąceniu dronów podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony miały pojawić się nad obwodem briańskim między 7:15 a 8:35 czasu moskiewskiego.
Sikorski mówi o pyrrusowych zwycięstwach Rosji na Ukrainie
- Wróćmy pamięcią do tego dnia, gdy było widać, że idzie na inwazję. (Władimir) Putin myślał, że ma armię jedną z najlepszych na świecie, że Zachód jest podzielony i zdegenerowany, że Ukraińcy nie będą walczyć. Proszę zobaczyć, jak dramatycznie się pomylił. Ukraina walczy, Ukraina dokończyła proces odzyskiwania tożsamości narodowej. Jest to wielka wojna, po każdej ze stron walczy blisko milion żołnierzy. Po obu stronach zdrowie i życie straciło już ok. miliona ludzi. Rosji skończyły się czołgi do unowocześnienia, przegrała wojnę na Morzu Czarnym, ja bym tego nie uznał za sukces – mówił szef MSZ.
Czytaj więcej
To, że w Warszawie po przerwie wieloletniej spotyka się wielka piątka europejska, oznacza, że Polska jest przy stole, gdzie będą zapadać decyzje - mówił w rozmowie z RMF FM szef MSZ Radosław Sikorski.
143 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu ostatniej doby Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe, 77 ataków powietrznych i 4 900 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
W obwodzie zaporoskim powstać mają 23 podziemne szkoły
Budowa podziemnych szkół ma zapewnić dzieciom bezpieczną naukę w obwodzie, który znajduje się pod stałym ostrzałem rosyjskich wojsk. Łącznie w tych szkołach, na dwie zmiany, uczyć się będzie 19 tys. uczniów. 11 podziemnych szkół jest już w budowie.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 724 050 żołnierzy, 9 382 czołgi, 19 092 pojazdy opancerzone, 20 632 zestawy artyleryjskie, 1 252 wyrzutnie rakiet, 999 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 111 bezzałogowych statków powietrznych, 2 754 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 29 548 pojazdów (w tym cystern), 3 672 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przypomina, że dziś mija 1000 dni od rozpoczęcia przez Rosję wojny
„1000 dni zaciętej walki o nasze istnienie” - czytamy na profilu Sztabu.
Po ostatnich ataków Rosji na Ukrainę kolejna fala uchodźców może dotrzeć do Polski
O tym, że „są wyraźne sygnały, że jesienią jest możliwy duży napływ ludności ukraińskiej do Polski”, mówił już w lipcu w Sejmie dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński. – Oczywiście, że bierzemy pod uwagę taki scenariusz, zwłaszcza patrząc na to, co dzieje się w Ukrainie w ostatnich dniach – przyznaje dziś Czesław Mroczek, wiceminister MSWiA.
Czytaj więcej
Czy powtórzy się exodus Ukraińców do Polski? – Nie wykluczamy fali nowych uchodźców – mówią przedstawiciele służb.
Ołeksij Melnyk: To było niesamowite, jak Polska pomagała Ukrainie w pierwszych dniach wojny
Jestem ogromnie wdzięczny Polakom i moje poczucie wdzięczności nie malało nawet wtedy, gdy mieliśmy konflikty zbożowe czy gdy dochodziło do wymiany zdań na temat tragedii wołyńskiej. Wsparcie ze strony Polski było olbrzymie. Bez Polski Ukraina miałaby bardzo ciężko. Dzisiaj Polska jest najważniejszym centrum logistycznym dla Ukrainy, przez Polskę idzie najważniejszy tranzyt pomocy wojskowej i nie tylko – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w kijowskim Centrum Razumkowa, oficer lotnictwa w stanie spoczynku.
Czytaj więcej
Nasi zachodni partnerzy nie wyciągnęli wniosków z własnych błędów po tysiącu dni wojny – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w kijowskim Centrum Razumkowa, oficer lotnictwa w stanie spoczynku.
Za kilka lat może się okazać, że przemysł obronny Ukrainy bije polski na głowę
Z czego to wynika? Choć ukraińska zbrojeniówka – szczególnie na początku wojny – poniosła ciężkie straty z powodu rosyjskich ataków, to jednak 1000 dni wojny spowodowało, że bardzo się rozwinęła i obecnie należy do najbardziej innowacyjnych na świecie. Szczególnie rozwijają się właśnie produkcja różnego rodzaju bezzałogowców, ale też np. systemy naprowadzania rakiet czy produkcja amunicji wielkokalibrowej – pisze Maciej Miłosz.
Czytaj więcej
Największy sukces eksportowy polskiego przemysłu obronnego to sprzedaż 54 krabów do Ukrainy. Ale PGZ kolejnych dużych kontraktów w tym kraju nie podpisała.
Bogusław Chrabota: 1000 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę to tytuł do wielkiego szacunku, na jaki zasługuje ukraiński naród i jego przywódca
W tej wojnie nie było ani równych stron, ani sprawiedliwych motywów. Pełna wina za wojnę i śmierć setek tysięcy ludzi leży po stronie Putina i jego zbrodniczej polityki – pisze redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Istota obrony Ukrainy przed Moskwą to walka o jej związki z Zachodem. Równie ważne zarówno dziś, jak i po zawieszeniu broni.
Choć wojna nie wygasa, polskie firmy nie wycofują się z Ukrainy
– Staramy się utrzymać tam dobrych pracowników, ale wegetujemy i czekamy na lepsze czasy – przyznaje Ryszard Florek, współwłaściciel Fakro. Według Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) od początku wojny polscy przedsiębiorcy zarejestrowali tam niemal 300 spółek kapitałowych.
Czytaj więcej
Ukraina po zakończeniu wojny może stać się taką szansą dla polskich firm, jak Polska dla niemieckich na początku lat 90.
Na Morzu Czarnym jest sześć rosyjskich okrętów
Wszystkie rosyjskie okręty, które znajdują się na Morzu Czarnym, są uzbrojone w pociski Kalibr. Na ich pokładach są łącznie 24 takie pociski.
Dmitrij Pieskow przypomina, że Rosja zmieniła doktrynę nuklearną
Ze słów rzecznika Kremla wynika, że „zmiany zostały sformułowane” i w każdej chwili „mogą być sformalizowane”.
Czytaj więcej
Po tym, jak USA udzieliły Ukrainie zgody na atakowanie celów w głębi Rosji przy użyciu amerykańskich pocisków ATACMS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie udzielonym agencji TASS poruszył temat rosyjskiej doktryny nuklearnej.
W nocy nad obwodami biełgorodzkim i rostowskim strącono 12 dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. 11 dronów zostało strąconych nad obwodem rostowskim.
USA: W obwodzie kurskim jest 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej
Zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh w czasie konferencji prasowej poinformowała, że w obwodzie kurskim jest 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej. Nie wykluczyła, że liczba ta może się zwiększyć.
Prorosyjski prezydent separatystycznej Abchazji zmuszony do dymisji
Do dymisji Aslana Bżaniji doszło po masowych protestach w Suchumi, stolicy separatystycznej republiki. Uczestnicy protestów nie zgadzali się na ratyfikację przez władze Abchazji porozumienia, które umożliwiałoby obywatelom Rosji kupowanie nieruchomości w Abchazji. Porozumienie forsował Bżanija, uważany za prorosyjskiego polityka.
Czytaj więcej
Aslana Bżanija, prezydent separatystycznej Abchazji, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki istniejącej na terytorium Gruzji, podał się do dymisji.
Ukraińska Gwardia Narodowa publikuje nagranie z ataku drona na zestaw do walki radioelektronicznej
Do ataku doszło w rejonie pokrowskim. Udany atak przeprowadzili żołnierze 14. Brygady Gwardii Narodowej.
W obwodzie sumskim dron uderzył w budynek mieszkalny w mieście Głuchów
Telewizja Suspilne wynika, że po ataku na Głuchów są zabici i ranni. Pod gruzami zniszczonego budynku mogą znajdować się ludzie.
Rosyjskie drony-kamikadze atakowały w nocy Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim. W obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Szef MSZ Ukrainy: Rosja traci na Ukrainie w 10 dni tylu żołnierzy, ilu straciła w Afganistanie w 10 lat
- Obecnie Rosja traci ok. 1,5 tys. żołnierzy, zabitych i rannych, codziennie w wojnie na Ukrainie. W 10 dni traci ich tylu, ilu ZSRR stracił w czasie wojny w Afganistanie w ciągu 10 lat – mówił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ szef MSZ Ukrainy, Andrij Sybiha. O rosyjskich zdobyczach na Ukrainie Sybiha mówił, że są to „najbardziej krwawo zdobyte metry kwadratowe w historii”. - Co pokazuje też, jak niska jest cena ludzkiego życia w Rosji – dodał.
1000 dni wojny Rosji przeciw Ukrainie
Siergiej Ławrow przekonuje, że relacje między Chinami a Rosją są na „bezprecedensowym poziomie”
Ławrow mówił o tym w czasie spotkania z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi, na marginesie szczytu G20 w Rio de Janeiro. - Jesteśmy w bezprecedensowym etapie rozwoju naszych strategicznych relacji (...) co potwierdzają regularne kontakty pomiędzy prezydentem (Federacji Rosyjskiej Władimirem) Putinem i przewodniczącym (Chińskiej Republiki Ludowej) Xi Jinpingiem – mówił Ławrow. Szef MSZ Rosji przekonywał też, że model „równej, obustronnie korzystnej współpracy dwóch mocarstw jest atrakcyjny dla innych, podobnie myślących państw”, czego dowodem jest „aktywność BRICS”.
Nad obwodem rostowskim strącono dwa ukraińskie drony
Drony zostały strącone nad obwodem około północy – napisał w serwisie Telegram p.o. gubernatora obwodu rostowskiego Jurij Sliusar. Szczątki jednego ze strąconych dronów raniły jednego z mieszkańców, który został hospitalizowany.
Delegacja z Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej przybyła do Pjongjangu
O wizycie informuje północnokoreańska agencja KCNA. Na czele delegacji stoi rektor akademii, Władimir Zarudnicki.
Wiceminister obrony Rosji odznaczył żołnierzy rosyjskiej armii, którzy brali udział w zajęciu Wuhłedaru
Uroczystość zorganizowano na froncie. Wiktor Goremykin wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom grupy wojsk „Zachód”, którzy brali udział w zajęciu Wuhłedaru. Miasto w obwodzie donieckim jest okupowane przez Rosjan od początku października.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już 1000 dni
Po 1000 dniach walki Rosja kontroluje ok. 18 proc. terytorium Ukrainy.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 999 dniu wojny (MAPA)
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 999 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.