Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Władimir Putin nie przyjedzie do Turcji, by wziąć udział w inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom - z jej uczestnikami połączy się za pomocą wideołącza.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Doniesienia o zestrzeleniu dronów w obwodzie zaporoskim
W obwodzie zaporoskim ukraińskie siły zestrzeliły pięć dronów kamikadze - podał szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Biden przedłużył zakaz wstępu do portów dla rosyjskich statków
Rosyjskie statki wciąż nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden przedłużył wprowadzony w kwietniu ubiegłego roku zakaz, który miał wygasnąć w tym tygodniu.
Zełenski odwiedził żołnierzy w obwodzie połtawskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał w mediach społecznościowych, że złożył wizytę w placówce medycznej w obwodzie połtawskim, w której leczeni są ukraińscy żołnierze. "Rozmawiałem z rannymi i wręczyłem im odznaczenia" - napisał.
Reznikow dziękuje Francji za AMX-10
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podziękował Francji za przekazanie Ukrainie kołowych pojazdów opancerzonych AMX-10. "Razem z naszymi wojownikami przejechaliśmy się nim i zgodnie nazwaliśmy AMX-10 »karabinem snajperskim na kołach«" - napisał w mediach społecznościowych.
Ostrzał na północy Ukrainy
We wtorek wojska rosyjskie ostrzelały teren sześciu przygranicznych hromad (gmin) w obwodzie sumskim - podała obwodowa administracja wojskowa. W komunikacie zaznaczono, że w wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
Bradleye na Ukrainie
- Możemy potwierdzić, że część Bradleyów dotarła - powiedział portalowi The Drive rzecznik Pentagonu Charlie Dietz, odnosząc się do informacji w sprawie dostarczenia Ukrainie gąsienicowych wozów piechoty Bradley. W poniedziałek fotografię sprzętu opublikowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Ukraińskim federacjom grożą sankcje za rywalizowanie z Rosjanami i Białorusinami
Ukraiński rząd zmienił rozporządzenie w sprawie nadawania federacjom sportowym statusu narodowego. Wprowadzono możliwość pozbawienia ukraińskiej federacji sportowej statutu narodowego w przypadku udziału jej członków w międzynarodowych zawodach sportowych, w których biorą udział sportowcy z Rosji i Białorusi.
Doniesienia o działaniach wojsk ukraińskich
We wtorek ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły trzy uderzenia na miejsca koncentracji wojsk rosyjskich oraz nalot na stanowisko systemu przeciwlotniczego - przekazało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, ukraińskie wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dwa miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich oraz jeden inny cel o szczególnym znaczeniu.
Ukraina: Najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę
Wojska rosyjskie kontynuują wojnę kosztem ciężkich strat - podał ukraiński Sztab Generalny. W komunikacie dodano, że Rosjanie koncentrują się na ofensywie w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. Według tego źródła, 18 kwietnia Ukraińcy odparli ok. 30 ataków w tych rejonach frontu. "Najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę" - czytamy.
Niemcy dostarczyły Ukrainie system Patriot
Informację podał niemiecki rząd.
Czytaj więcej
Na Ukrainę dostarczony został przekazany przez Niemcy system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot.
Minister o pomocy Litwy dla Ukrainy
Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas powiedział w miejscowym parlamencie, że do tej pory pomoc Litwy dla Ukrainy wyniosła 454 mld euro. Zadeklarował, że w tym roku Litwa gotowa jest przeszkolić więcej ukraińskich żołnierzy niż w roku poprzednim. - Jeśli w ubiegłym roku przeszkoliliśmy 500, to w tym roku planujemy przeszkolić ok. 1600, a może nawet 2000 - oświadczył.
DPSU o walkach o Bachmut
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy podała w mediach społecznościowych, że w poniedziałek jej żołnierze odparli trzy ataki wroga w walkach o Bachmut. "Taktyka wroga była prosta: artyleria niszczy zabudowę miasta, piechota posuwa się dalej po »spalonej ziemi«" - czytamy. W tekście podano, że atakujący Rosjanie wycofali się po napotkaniu ostrzału z broni strzeleckiej i granatników.
"Ponad 7000 ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych"
Ukraiński komisarz ds. osób zaginionych Ołeh Kotenko podał na konferencji prasowej, że nieco ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy uważa się za zaginionych. Według niego, ok. 60-65 proc. tych osób znajduje się w rosyjskiej niewoli, pozostałe nie żyją.
Kidawa-Błońska o porozumieniu ws. tranzytu: Szkoda, że tak późno
- Dobrze, że to się stało, tylko naprawdę zmarnowano rok - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), pytana w Polsat News o porozumienie ze stroną ukraińską w sprawie nowych zasad tranzytu produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Wicemarszałek Sejmu oceniła, że rozwiązania, o których mówili dziś ministrowie Telus i Buda, można było zaproponować w ciągu ubiegłego roku.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
We wtorek wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe, 44 ataki z powietrza i ok. 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet na pozycje sił ukraińskich oraz ukraińskie osiedla - podało ukraińskie dowództwo. "Ataki spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Szmyhal: Obiecane przez Kanadę czołgi już w Polsce
Osiem czołgów Leopard, które Kanada obiecała przekazać Ukrainie, jest już w Polsce - podał szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
Buda: Liczymy, że ani jeden wagon, ani jedna ciężarówka nie zatrzyma się w Polsce
Na konferencji w KPRM zabrał też głos minister rozwoju i technologii, który zapowiedział wydanie rozporządzenia. Waldemar Buda poinformował, że nowe przepisy dotyczące przewozu towarów z Ukrainy będą obowiązywały od północy w piątek. - Utrzymujemy zakaz jeśli chodzi o ściąganie towarów do Polski, a umożliwiamy przejazd przez Polskę do czterech polskich portów i do innego kraju europejskiego - oświadczył.
Zboże z Ukrainy ma być konwojowane przez Polskę
Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że "przez pewien czas będzie konwój każdego transportu przez Polskę". - Służby celno-skarbowe i inne będą konwojowały transporty do miejsca, do którego powinny dojechać, tzn. na granicę albo do polskich portów - powiedział Robert Telus.
Porozumienie w sprawie tranzytu towarów z Ukrainy
Minister rolnictwa poinformował o nowych ustaleniach w sprawie tranzytu produktów z Ukrainy.
Czytaj więcej
Wprowadzone zostaną rozwiązania, które zagwarantują, że żadna tona zboża z Ukrainy nie zostanie w Polsce, że towary z Ukrainy będą przewożone przez Polskę tranzytem - zadeklarował minister rolnictwa Robert Telus po rozmowach ze stroną ukraińską. Transporty mają być konwojowane, wprowadzone mają zostać plomby z systemem GPS.
Lawina oburzenia poskutkowała. Nie będzie Absolutu w Rosji
Pernod Ricard, producent szwedzkiej wódki Absolut zaprzestanie eksportu trunku do Rosji po fali oburzenia w Szwecji. W mediach społecznościowych zaroiło się od wezwań do bojkotu marki. Dyrektor generalny firmy oświadczył, że firma "nie może narażać swoich pracowników i partnerów na masową krytykę".
Czytaj więcej
Po wznowieniu eksportu do Rosji w kwietniu, właściciel firmy spotkał się z bojkotem wódki i naciskami politycznymi. Po protestach postanowił wstrzymać eksport Absolutu.
Dlaczego Putin pojechał na tereny okupowane?
Wątpliwości w sprawie wizyty prezydenta Rosji na zapleczu frontu.
Czytaj więcej
Po raz drugi od wybuchu wojny rosyjski prezydent przyjechał na dalekie zaplecze frontu. Nie wiadomo kiedy.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie charkowskim
Prokuratura Okręgowa w Charkowie podała, że rano wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Petropawliwka (rejon kupiański w obwodzie charkowskim). Według doniesień, w wyniku ostrzału ranna została 18-latka, którą przetransportowano do szpitala.
Sprawa importu żywności z Ukrainy. Będzie konferencja prasowa
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, na godz. 17.00 zaplanowano konferencję prasową z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy oraz pierwszej wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Ukrainy Julii Svyrydenko i ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego.
Minister z Ukrainy twierdzi, że dzięki Ukrainie inflacja w UE była niższa
Wiceminister ds. polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki powiedział na konferencji prasowej, że dostawy produktów rolnych z Ukrainy do krajów UE "pomogły ograniczyć inflację w Unii Europejskiej".
Polityk dodał, że trwają rozmowy w sprawie eksportu ukraińskich produktów rolnych do państw UE. - Mamy nadzieję, że będzie można odnotować w liczbach, że korzystna jest dla nas współpraca, w tym w dziedzinie przemysłu rolnego - mówił Wysocki.
Dekret Zełenskiego ws. rosyjskich sportowców
Podpisany przez prezydenta Ukrainy dekret zawiera nazwiska kilkudziesięciu byłych i aktualnych sportowców, trenerów oraz działaczy, którzy zostali ukarani 50-letnim zakazem przekroczenia ukraińskiej granicy.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski ukarał blisko 80 osób związanych z rosyjskim sportem. Są wśród nich mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy. Wielu już nigdy nie wjedzie na terytorium Ukrainy.
Będzie komisja ds. ukraińskiego zboża?
Michał Urbaniak, poseł Konfederacji podkreślił, że jego partii "udało się stworzyć grupę posłów, którym zależy na tym, aby rozliczyć tych, którzy są odpowiedzialni za niszczenie i demolkę polskiego rolnictwa".
Czytaj więcej
Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu był głosowany wniosek o powołanie Komisji Śledczej ds. niekontrolowanego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, o co apelujemy także do marszałek Elżbiety Witek - mówił podczas konferencji prasowej, poseł Michał Urbaniak z Konfederacji.
Bank Rosji wprowadza cyfrowe ruble
Bank Rosji rozpoczyna wprowadzanie do obiegu cyfrowych rubli. Nie wyjaśnia obywatelom, jaki jest tego cel. W tle jest brak dostępu do walut zachodnich, sankcje i zamrożona w USA połowa rosyjskich rezerw. Bank Rosji chce je odzyskać.
Czytaj więcej
Bank Rosji rozpoczyna wprowadzanie do obiegu cyfrowych rubli. Nie wyjaśnia obywatelom, jaki jest tego cel. W tle jest brak dostępu do walut zachodnich, sankcje i zamrożona w USA połowa rosyjskich rezerw. Bank Rosji chce je odzyskać.
Koniec cypryjskiego i dubajskiego raju dla bogatych Rosjan
Największy cypryjski bank - Bank Of Cyprus - zamyka konta rosyjskich klientów, tak indywidualnych, jak i firm. Ma tam swoje rachunki ponad 15 proc. Rosjan mieszkających na Cyprze. Wcześniej blokowanie rachunków obywateli Rosji wprowadził największy bank Dubaju.
Czytaj więcej
Największy cypryjski bank - Bank Of Cyprus - zamyka konta rosyjskich klientów, tak indywidualnych, jak i firm. Ma tam swoje rachunki ponad 15 proc. Rosjan mieszkających na Cyprze. Wcześniej blokowanie rachunków obywateli Rosji wprowadził największy bank Dubaju.
Macron liczy, że wraz z Chinami doprowadzi latem do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją
Nie jest jasne, czy Emmanuel Macron uzyskał zgodę innych państw Zachodu albo Kijowa na realizację takiego planu. Anonimowy informator agencji Bloomberga twierdzi, że administracja Emmanuela Macrona zawsze informuje swoich sojuszników o takich inicjatywach.
Czytaj więcej
Francuski prezydent, Emmanuel Macron, planuje współpracę z Pekinem, mającą na celu doprowadzenie do rozpoczęcia negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą - podaje agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Kreml twierdzi, że nie słyszał o tej inicjatywie.
Patriarcha Moskwy zapewnia, że Putin nigdy nie wydawał mu żadnych poleceń
- Jestem pewien, że jako wierzący, chodzący do kościoła ludzie nie dajecie temu wiary - mówił w czasie nabożeństwa, transmitowanego przez rosyjski kanał dla wyznawców prawosławia Sojuz TV.
Czytaj więcej
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I przekonywał we wtorek, że Władimir Putin nigdy nie wydawał mu żadnych rozkazów, bez względu na to, co sądzą o tym jego przeciwnicy.
Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-rosyjskiej
Podczas konferencji prasowej szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował, że we wtorek ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. - To będzie zapora niesłychanie nowoczesna – taka, jaką mamy na granicy z Białorusią - powiedział. - Mamy tam kamery, także będziemy mieli pełen ogląd w kwestii tego, co się tam dzieje - dodał.
Czytaj więcej
Jak poinformował podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński, ruszyła właśnie budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. - Myślę, że to będzie jedna z najlepiej przygotowanych granic Unii Europejskiej - powiedział polityk.
„Nieśmiertelny pułk” w tym roku bez parady w Moskwie
Organizatorzy akcji „Nieśmiertelny pułk” nie ubiegali się w tym roku o pozwolenie na paradę w Moskwie - powiedziała propagandowej agencji RIA Nowosti deputowana do Dumy Jelena Tsunajewa. Dodała, ze „w związku z bezpieczeństwem” zdecydowano o „wykorzystaniu innych formatów” - założeniu internetowej bazy danych weteranów, a także do projektu „Ściana Pamięci” ze zdjęciami rosyjskich żołnierzy.
Akcja „Nieśmiertelny pułk” jest organizowana w Dniu Zwycięstwa (w Rosji 9 maja). Uczestnicy m.in. brali udział w marszu upamiętniającym członków rodzin, którzy walczyli w tzw. Wielkiej wojnie ojczyźnianej.
Rosja twierdzi, że zestrzeliła „amerykańskiego drona uderzeniowego” w Doniecku
„Wyprodukowany w USA dron uderzeniowy zestrzelony przez naszą obronę powietrzną w Doniecku utknął w gałęziach drzewa” – przekazał nadający z Donbasu rosyjski kanał TK Union. Bezzałogowiec miał być wypełniony materiałami wybuchowymi.
Polityk PSL o kryzysie zbożowym: Nie będzie tak jak z węglem - sytuacja jest o wiele trudniejsza
- Od miesięcy mówiliśmy o tym, by wprowadzić embargo na ukraińskie zboże. Rząd mówił wtedy, że nie da się tego zrobić. Teraz sam wprowadził zakaz importu tego zboża, tylko jest on średnio skuteczny - ukraińskie zboże dalej płynie przez Litwę i Łotwę. Nie będzie co z tym zbożem zrobić. Nadwyżka szacowana jest na poziomie 9 milionów ton. Kryzys na rynku zboża to dopiero początek Armagedonu - przekonywał wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski.
Czytaj więcej
Narzędzia, które zastosował rząd do poradzenia sobie z tą sytuacją, są fatalne i spóźnione - stwierdził Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, poseł PSL, w rozmowie z Radiem Plus, komentując działania rządy ws. kryzysu zbożowego.
5 lat więzienia dla rosyjskiego żołnierza, który wyjechał z Ukrainy
Sąd wojskowy garnizonu w Krasnojarsku skazał żołnierza kontraktowego z Tuwy na pięć lat kolonii karnej za „samowolne opuszczenie strefy walk w Ługańskiej Republice Ludowej” - jak w Rosji określa się jeden z okupowanych obwodów Ukrainy. Do zdarzenia doszło we wrześniu ubiegłego roku. Żołnierz „wykonywał misje bojowe” na najechanych terenach, ale w pewnym momencie „chcąc odpocząć” opuścił jednostkę i wyjechał do rodzinnego miasta. Dopiero w listopadzie dobrowolnie zgłosił się do jednostki wojskowej. Wyrok nie jest prawomocny i skazany może się od niego odwoływać.
Łukaszenko wyjaśnił, po co spotkał się z Puszylinem
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko powiedział, że spotkał się we wtorek w Mińsku z Denisem Puszylinem, szefem okupacyjnych władz obwodu donieckiego, ponieważ „chciał usłyszeć o sytuacji w (samozwańczej) Donieckiej Republice Ludowej i o tym, jak Mińsk może pomóc Donieckowi”. Deklarował też gotowość Białorusi do „odbudowy regionu i normalizacji życia ludzi”. Dyktator podkreślał, że „w warunkach trwających działań wojennych i ostrzału miejscowej ludności trudno jest żyć”. - A w tej sytuacji, co Białoruś może zrobić dla Doniecka, jak możemy pomóc? - mówił, tłumacząc wizytę Puszylina.
Rosyjska propaganda nie ustaje w wysiłkach obrzydzenia Ukrainy. Teraz dołączył szef MSW
„Gangi przestępcze pod kontrolą kijowskich mocodawców angażują Rosjan w dystrybucję narkotyków, a ukraińskie służby specjalne używają nawet wariografu do sprawdzania „swoich” handlarzy narkotyków - mówił we wtorek Władimir Kołokolcew, po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Rosji i Białorusi.
Czytaj więcej
Gangi przestępcze pod kontrolą Kijowa wciągają Rosjan w narkomanię - stwierdził Władimir Kołokolcew, minister spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.
Poseł Lewicy: Polski rolnik nie może równocześnie dokładać do wojny w Ukrainie i być oszukiwany przez polski rząd
Tych rozwiązań można byłoby uniknąć, gdyby rząd posłuchał rolników i polityków opozycji demokratycznej. Gdyby w zeszłym roku wprowadzić cła i kontyngent, to nie mielibyśmy dzisiaj takiej sytuacji. Arbitralną decyzją zamknięto handel z Ukrainą, w której toczy się wojna. Jestem za tym, żeby pomagać Ukrainie, ale oczywiście pierwszeństwo mają polscy rolnicy. Nie będą ganił decyzji rządu w tej sprawie, ale można było jej uniknąć. Gdyby rządziła opozycja to nie doszłoby do takiej sytuacji - mówił poseł Nowej Lewicy, Tomasz Trela.
Czytaj więcej
Rządzący nie wiedzą co zrobić i podejmują bardzo gwałtowne decyzje - mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, komentując decyzję rządu ws. wprowadzenia embarga na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy.
Łukaszenko spotkał się z Puszylinem
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko spotkał się we wtorek w Mińsku z szefem okupacyjnej administracji w Doniecku Denisyem Puszylinem. Nie wiadomo, o czym ze sobą rozmawiali. Jednak wcześniej Puszylin zapewniał, że samozwańcza Doniecka Republika Ludowa pracuje nad „możliwościami przyciągnięcia na swoje terytorium inwestycji, w tym z Białorusi”
Dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy: Walki o Bachmut trwają. Sytuacja jest pod kontrolą
Dowódca ukraińskich Wojsk Lądowych, gen. Ołeksandr Syrski mówił również, że Rosjanie próbowali rozpocząć działania ofensywne na kilku kierunkach jednocześnie, ale większość tych ataków zakończyło się niepowodzeniem.
Czytaj więcej
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymały próbę podjęcia przez Rosję działań ofensywnych na kierunku kupiańskim, zmuszając najeźdźców do wycofania się zanim jeszcze zdołali oni dotrzeć do pozycji, z których mieli wyprowadzić uderzenie - poinformował dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski.
We wtorek Duda i Błaszczak na ćwiczeniach wojskowych na Mierzei Wiślanej
O godz. 15:00 w Porcie Morskim Nowy Świat na Mierzei Wiślanej prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem będzie obserwował ćwiczenia pod kryptonimem Zalew-23 oraz spotka się z ćwiczącymi żołnierzami m.in. z 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła strategię wojskową NATO
Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła NATO do odtworzenia własnych zdolności bojowych do poziomu z czasów zimnej wojny i ponownego rozważenia swojego podejścia do odstraszania na wschodnich granicach sojuszu.
Czytaj więcej
Inwazja Rosji na Ukrainę, największy i najdroższy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej, skłoniła NATO do podjęcia starań, by ponownie stać się zdolnym do walki sojuszem, jakim był w czasie zimnej wojny.
Fogiel: Sytuacja na odcinku zbożowym nie zmienia naszego wsparcia dla Ukrainy
- Z naszymi ukraińskimi partnerami rozmawiamy, dojdziemy do porozumienia. To, że na odcinku zbożowym jest taka sytuacja, nie zmienia naszego poparcia wojskowego, humanitarnego, medycznego, ani naszego wsparcia politycznego dla członkostwa Ukrainy w UE. Jestem przekonany, że tak jak do tej pory nie było drugiego takiego kraju, który tak mocno wspierał Ukrainę, to się nie zmieni - mówił szef komisji spraw zagranicznych, Radosław Fogiel.
Czytaj więcej
Działaliśmy zgodnie z zasadami, które obowiązują państwa członkowskie: tak długo, jak była szansa na to, że będzie to decyzja na poziomie unijnym, że będzie decyzja KE, staraliśmy się tam prowadzić ustalenia - mówił w rozmowie z Polsat News szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, Radosław Fogiel.
Nowe szczegóły ws. wizyty Putina na najechanych terenach
Wizyta Władimira Putina na okupowanych terenach obwodu ługańskiego nie były wcześniej przygotowane - przekonuje biuro prasowe Kremla. Z opublikowanego przez nie filmu wynika, że rosyjski przywódca do sztabu dnieprzańskiego zgrupowania wojsk Federacji Rosyjskiej, które walczą na odcinku chersońskim, przyleciał helikopterem.
Budanow o Gerasimowie i Patruszewie „sabotujących” wojnę: To jest kłamstwo
Ukraiński wywiad nie wierzy w doniesienia mówiące o tym, że na początku wojny otoczenie Władimira Putina planowało przeprowadzić akcję, która doprowadzi do zakończenia konfliktu.
Czytaj więcej
Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow nie wierzy, że szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew próbowali na początku powstrzymać wojnę Rosji z Ukrainą.
Amerykanie zarzucają Brazylii powtarzanie rosyjskiej i chińskiej propagandy
Po spotkaniu z Xi Jinpingiem prezydent Brazylii apelował, by Stany Zjednoczone przestały „zachęcać do wojny” na Ukrainie i „zaczęły rozmawiać o pokoju”.
Czytaj więcej
Amerykańska administracja skrytykowała Brazylię po tym, jak prezydent Luiz Inacio Lula da Silva powiedział podczas wizyty w Chinach, że Stany Zjednoczone zachęcają do wojny na Ukrainie.
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 57 razy, jest jeden ranny
Wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby ostrzeliwały obwód chersoński 57 razy. Najeźdźcy wystrzelili 342 pociski - poinformował Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej obwodowej administracji. Do ataków Rosjanie użyli ciężkiej artylerii, dronów i samolotów. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.
Chińskie marki przejęły ponad 70 proc. rosyjskiego rynku smartfonów
Chińskie smartfony w pierwszym kwartale br. stanowiły już 70 proc. rosyjskiego rynku. Jeszcze w zeszłym roku było to ok. 50 proc. - podaje Reuters. Gwałtowny wzrost popularności chińskich smartfonów w Rosji nastąpił po tym, jak Samsung i Apple zmniejszyły sprzedaż w po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz dwie czołowe pozycje na rynku zajmują Xiaomi i Realme. Apple i Samsung spadły na trzecie i czwarte miejsce.
Oprócz okupowanego obwodu chersońskiego Putin miał odwiedzić też obwód ługański
To druga wizyta Putina na zajętych przez Rosję po 24 lutego 2022 roku ukraińskich ziemiach.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin, wizytował sztab dnieprzańskiego zgrupowania wojsk Federacji Rosyjskiej, które walczą na odcinku chersońskim - informuje agencja Interfax. To pierwsza wizyta Putina w okupowanej części obwodu chersońskiego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 183 130 żołnierzy, 3 661 czołgów, 7 098 pojazdów opancerzonych, 2 810 zestawów artyleryjskich, 538 wyrzutni rakiet, 285 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 293 śmigłowce, 2 353 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 676 pojazdów (w tym cystern), 330 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosyjscy obserwatorzy twierdzą, że współpraca przemysłów zbrojeniowych Chin i Rosji nie zwalnia
Szef centrum badań europejskich i międzynarodowych Wyższej Szkoły Ekonomii Wasilij Kaszin na łamach dziennika „Wiedomosti” stwierdził, że Pekin jest zainteresowany rosyjskim uzbrojeniem, które nie jest wykorzystywane przez armię Putina nad Dnieprem. Chodzi m.in. o broń, w któ®ą są wyposażone rosyjskie okręty wojenne.
Czytaj więcej
Chińska armia uważnie obserwuje trwającą od ponad roku wojnę Rosji z Ukrainą i wyciąga wnioski z porażek Kremla nad Dnieprem.
Decyzja o zakazie wwozu do Polski ukraińskich produktów rolnych podniosła poziom napięcia po obu stronach granicy
– To uderzenie nie tylko w ukraińskich eksporterów, ale także w polskie firmy eksportujące z Ukrainy – alarmuje Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Czytaj więcej
Blokada importu uderza w licznych polskich i zachodnich producentów żywności w Ukrainie.
Kreml: Władimir Putin odwiedził sztab sił walczących na kierunku chersońskim
Służba prasowa Kremla poinformowała, że Władimir Putin odwiedził sztab dnieprzańskiego zgrupowania wojsk rosyjskich walczących na Ukrainie i wysłuchał raportu dowódcy Wojsk Powietrzno-Desantowych, gen. Michaiła Teplinskiego oraz dowódcy dnieprzańskiego zgrupowania wojsk, gen. Olega Makarewicza. - Jest dla mnie ważne, by wysłuchać waszej opinii na temat rozwoju sytuacji, wysłuchać was, wymienić informację - powiedział Putin rozpoczynając spotkanie. Putin poprosił też o przedstawienie mu sytuacji na kierunku chersońskim i zaporoskim.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosja w ciągu doby przeprowadziła 41 ataków powietrznych na cele na Ukrainie
Cztery ataki rakietowe, 41 ataków powietrznych i 57 ostrzałów artyleryjskich celów na Ukrainie przeprowadziła w ciągu doby rosyjska armia - wynika z informacji przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Utworzony przez Igora Girkina "Klub Gniewnych Patriotów" opublikował swój manifest
ISW zwraca uwagę, że w manifeście pojawia się stwierdzenie, iż niesprecyzowane siły z kręgu rosyjskich władz przeniosły pieniądze i lojalność na stronę Zachodu i mogą przygotowywać zamach stanu oraz działania mające na celu rozczłonkowanie Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Były rosyjski oficer, były funkcjonariusz FSB, nacjonalista i wpływowy obecnie bloger wojskowy, Igor Girkin, stworzył "Klub Gniewnych Patriotów", który opublikował właśnie swój manifest - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ołeksij Daniłow sugeruje, że na Ukrainę dotarły już zestawy Patriot
Dopytywany przez AP czy na Ukrainę dotarły już zestawy Patriot, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy nie chciał udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pytany o słowa Jurija Ihnata, rzecznika Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, który mówił, że zestawy te dotrą na Ukrainę po Wielkanocy, Daniłow odparł: "Cóż, Wielkanoc już minęła". - Odpowiedź na wasze pytanie jest prosta: wszystko jest dobrze - dodał.
Czytaj więcej
- Ukraina rozpocznie kontrofensywę przeciwko Rosjanom kiedy będzie na to gotowa. Jest tylko kwestią czasu osiągnięcie przez Ukrainę niezbędnego poziomu gotowości armii do działań ofensywnych - powiedział w rozmowie z AP Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.
Państwa grupy G7 opowiadają się za intensyfikacją sankcji wobec Rosji
Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7, którzy spotkali się w Japonii, we wspólnym komunikacie zadeklarowali gotowość do "intensyfikacji sankcji wobec Rosji, koordynowanie ich wprowadzania i pełne ich egzekwowanie".
Ukraiński parlamentarzysta: Ukraina poniesie znaczące straty z powodu embarga na eksport produktów rolnych
Danyło Hetmancew, przewodniczący komisji ds. finansów, podatków i polityki celnej ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu), na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że wprowadzenie przez sąsiadujące z Ukrainą kraje (m.in. Polskę) embarga na wwóz na ich teren zbóż i produktów żywnościowych z Ukrainy, będzie się wiązało ze "znaczącymi stratami" dla ukraińskiego państwa. Z wpisu Hetmancewa wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku tylko przez Polskę i Węgry przechodziło 14 proc. całego eksportu ukraińskich produktów rolnych.
Atomowe okręty podwodne Floty Pacyfiku wyszły w morze
W ramach nagłej inspekcji gotowości bojowej w morze wyszły strategiczne i wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym wchodzące w skład Floty Pacyfiku - informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Okręty wypłynęły z bazy na Kamczatce.
Ukraiński mer okupowanego Melitopola: Rosjanie przygotowują się do mobilizacji
Iwan Fedorow, mer okupowanego Melitopola twierdzi, że wszystkie przedsiębiorstwa działające w okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, muszą przesyłać komisariatom wojskowym informacje o swoich pracownikach, którzy do 18 kwietnia otrzymali rosyjskie paszporty. Jak mówi Fedorow świadczy to o tym, że rosyjski paszport "jest biletem do poboru, biletem do mobilizacji".
Sąd w Moskwie rozpatrzy dziś odwołanie od decyzji o aresztowaniu Evana Gershkovicha
Dziennikarz "Wall Street Journal" został aresztowany w Jekaterynburgu i oskarżony o szpiegostwo. Strona rosyjska twierdzi, że Gershkovich został przyłapany na gorącym uczynku. Dziennikarzowi grozi nawet 20 lat więzienia. Posiedzenie sądu, który rozpatrzy odwołanie ws. decyzji o aresztowaniu Gershkovicha (30 marca sąd zdecydował, że Gershkovich ma pozostawać w areszcie do 29 maja) rozpocznie się o 12:15 czasu moskiewskiego (11:15 czasu polskiego) i będzie prowadzone za zamkniętymi drzwiami, ponieważ akta sprawy karnej przeciwko Gershkovichowi są niejawne.
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, z wizytą w Brazylii
Siergiej Ławrow rozmawiał z szefem MSZ Brazylii, Mauro Vieirą m.in. na temat "kwestii kontaktów między Rosją a Brazylią w ramach wielostronnych instytucji, w szczególności ONZ i jej Rady Bezpieczeństwa, BRICS, G20" oraz o wspólnych działaniach na arenie międzynarodowej - podaje agencja Interfax. Ponadto Ławrow został przyjęty przez prezydenta Brazylii, Luiza Inacio Lulę da Silvę, spotkał się też z doradcą Luli ds. polityki zagranicznej, Celso Amorimem.
Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wzięły udział w ćwiczeniach rakietowcy i artyleryjskich na Morzu Japońskim
Grupa uderzeniowa rosyjskiej Floty Pacyfiku, złożona z jednej korwety i trzech niszczycieli, przeprowadziły strzelania rakietowe i artyleryjskie, w ramach nagłej inspekcji gotowości bojowej.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, zapowiedział odejście z urzędu po wygranej przez Ukrainę wojnie.