Graniczny push back. Polska zawróci migrantów na Słowację, a Niemcy do Polski

Praktyczne skutki uszczelniania granic poprzez kontrole, co zapowiedział z jednej strony premier Mateusz Morawiecki, a z drugiej szefowa niemieckiego MSZ Nancy Faeser, wbrew oczekiwaniom nie rozwiążą problemu nielegalnej migracji. Spowodują tylko wypychanie cudzoziemców do „sąsiada”.

Aktualizacja: 28.09.2023 14:51 Publikacja: 27.09.2023 03:00

Polska wprowadza kontrole na granicy ze Słowacją. Szuka nielegalnych imigrantów wjeżdżających do kra

Polska wprowadza kontrole na granicy ze Słowacją. Szuka nielegalnych imigrantów wjeżdżających do kraju

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

I tak Polska cofnie nielegalnych migrantów, dostających się przez południową granicę, do Słowacji i Czech. Za to Niemcy tych, którzy chcą wjechać od naszej strony, „wypchną” do Polski.

Co to jest readmisja uproszczona

Wprowadzenie stałej kontroli Niemiec na granicy z Polską i Czechami oznacza, że nielegalni imigranci, którzy przedarli się przez granicę z Białorusią lub szlakiem bałkańskim (od Serbii przez Węgry, Słowację i Polskę) i nie zostaną zatrzymani w innych krajach, ostatecznie zostaną w Polsce. Niemcy zastosują bowiem tzw. readmisję uproszczoną, zawrócą więc migrantów do kraju, z którego przybyli. Dlatego premier Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że Polska także mocniej uszczelni swoją granicę na południu, ze Słowacją. I do tego kraju odeśle tych, którzy z tego kierunku do nas wjadą.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Niemcy wprowadzą tymczasowe kontrole na granicy z Polską

– Poleciłem, aby wprowadzać kontrole na granicy polsko-słowackiej busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać o to, że w nich migrują nielegalni imigranci – stwierdził premier w Kraśniku.

Nie oznacza to jednak, że Polska przywróci kontrole na granicy (tak jak to jest na granicy niemiecko-austriackiej). Choć tego nie wyklucza – co podkreśliła por. Anna Michalska, rzeczniczka KG Straży Granicznej – w przypadku nasilenia presji migracyjnej.

– Wzmożone kontrole na granicy ze Słowacją prowadzimy od kilku tygodni. Systematyczny wzrost nielegalnej imigracji tzw. szlakiem bałkańskim odnotowujemy od wakacji – mówi „Rz” mjr Dorota Kądziołka, rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Lawinowy wzrost liczby nielegalnych imigrantów

Dane są alarmujące. Śląski Oddział Straży Granicznej w tym roku zatrzymał już 513 cudzoziemców, którzy przedostali się do Polski ze Słowacji, a lawinowy wzrost nastąpił w ostatnich dwóch miesiącach.

Czytaj więcej

Bałkański szlak migracyjny idzie przez Polskę. Czy na granicach wrócą kontrole?

– Od stycznia do lipca zatrzymaliśmy 138 cudzoziemców, a w samym sierpniu i wrześniu aż 375. Dla porównania w całym ubiegłym roku łącznie 84 osoby – mówi „Rz” ppor. Szymon Mościcki, rzecznik Śląskiego Oddziału SG. W tym roku ujęto już 30 przemytników, w tym najwięcej jest Gruzinów.

Co ciekawe, niemal wszyscy, bo 486 osób, to Syryjczycy (pozostali to m.in. po kilku Turków, Wietnamczyków, Irakijczyków). – Na wszystkich migrantów zatrzymanych w ubiegłym roku Syryjczyków było dwóch, a dominowali Afgańczycy, obywatele Maroka, Turcji, Indii – wskazuje Szymon Mościcki. Być może udział w podsyłaniu ich ma Rosja, mająca wpływy w Syrii. Pogranicznicy zauważają, że nielegalna imigracja zmieniła środki transportu. – Kiedyś cudzoziemców chowano w tirach z towarami, dziś jadą w busach, samochodach osobowych, licząc na to, że jawny transport nie zwróci uwagi policji i straży – tłumaczy mjr Kądziołka. I przyznaje, że zdecydowana większość to nie uchodźcy, ale migranci ekonomiczni, którzy chcą w Niemczech polepszyć swój byt. Dobrze ubrani, majętni. – Wynika to z wywiadów, jakie z tymi osobami prowadzimy – tłumaczy rzeczniczka.

Readmisja, czyli wypychanie. Tylko kierowcy trafią do aresztu

Cudzoziemcom zatrzymywanym przez Straż Graniczną stawia się zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i w ramach tzw. readmisji uproszczonej – a więc przekazania do państwa, z którego przybyli – są odsyłani w ciągu 48 godzin. Polska „oddaje” złapanych słowackim i czeskim służbom. To spotkało np. 31 Syryjczyków, zatrzymanych pod Żywcem przez pograniczników z placówki SG w Bielsku-Białej.

Syryjczycy (pełnoletni) zostali przekazani do Słowacji właśnie w ramach umowy o readmisji. Tylko kierowca za przemyt ludzi i za niezatrzymanie się do kontroli drogowej trafił do aresztu.

Czytaj więcej

Niemcy. Czas na imigracyjną Realpolitik

– Od początku roku mieliśmy 37 zdarzeń i prawie każde było zakończone readmisją – mówi ppor. Mościcki.

Jak często nielegalni imigranci chcą azylu w Polsce

Niezwykle rzadko migranci wnioskują o azyl w naszym kraju. Wtedy trafiają do ośrodków Urzędu do spraw Cudzoziemców, który rozpatruje ich wniosek. I zwykle, nie czekając na decyzję, z niego uciekają.

Czytaj więcej

Mur na granicy z Białorusią nie jest szczelny? Migranci idą przez Polskę. Możliwe kontrole na granicach

Choć liczba nielegalnych imigrantów w Niemczech wzrasta od dwóch lat, obecnie stała się rekordowa – miesięcznie to ponad 10 tys. osób, a niemieckie media piszą wprost o tym, że Polska stała się „ośrodkiem przerzutowym" migrantów występujących o azyl w Niemczech.

Jak to możliwe, skoro Polska zapewnia, że kontroluje granice ze Słowacją? – Bo nieszczelne, mimo muru i perymetrii, mamy nadal granice z Białorusią, dotyczy to także Litwy. I tam należy szukać przyczyn – twierdzi Marek Biernacki, poseł KP.

W tym roku państwa członkowskie UE zaplanowały przekazanie do Polski 3950 cudzoziemców – z tego 85 proc., czyli 3377, z Niemiec.

I tak Polska cofnie nielegalnych migrantów, dostających się przez południową granicę, do Słowacji i Czech. Za to Niemcy tych, którzy chcą wjechać od naszej strony, „wypchną” do Polski.

Co to jest readmisja uproszczona

Pozostało 96% artykułu
Społeczeństwo
Dzień bez Samochodu już 22 września. W których miastach będzie darmowa komunikacja miejska?
Społeczeństwo
Polacy zatęsknili za CD i winylami? Polski rynek fonograficzny rośnie
Społeczeństwo
Sposób na komornika? Gospodarstwo rolne "miejscem kultu religijnego"
Społeczeństwo
Michał K. i Paweł Szopa chcą listów żelaznych. Ten drugi jest w Ameryce Południowej?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
W części kraju wrócą burze i deszcz. Najnowsza prognoza pogody na najbliższe dni