Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Dwie z trzech komisji śledczych kończą prace. Komisję ds. Pegasusa blokują służby

Dziewięć zawiadomień do prokuratury m.in. na byłego premiera Mateusza Morawieckiego, byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zakończy półroczne prace sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Raport z jej prac finalnie ma powstać w ostatnim tygodniu lipca. W sierpniu opinia publiczna powinna poznać jej treść. Co się w nim znajdzie?

Studencka afera wizowa. Jak rekrutacja na studia w Polsce stała się przepustką do Europy

Bez znajomości polskiego i weryfikacji dokumentów o wykształceniu – polskie uczelnie od dekady, masowo, często bez jakiejkolwiek kontroli ściągają studentów cudzoziemców. Co drugi studiów nie kończy.

Bilety są sprzedawane z wielokrotnym przebiciem. Muzea ofiarami pośredników

Sponsorowane w wyszukiwarkach platformy podszywają się pod znane muzea i sprzedają nieświadomym klientom bilety z wielokrotnym przebiciem. Muzealnicy są bezradni.

Koniec wizowego eldorado. Rząd podnosi ceny i utrudnia procedurę

Patologie w wydawaniu wiz przez Polskę przez ostatnie lata są badane przez prokuraturę, CBA, NIK i sejmową komisję śledczą. Od tego roku drastycznie spadła liczba wszystkich rodzajów wiz do Polski.

Nowe zasady dla Ukraińców w Polsce. „Kpina z tysięcy uchodźców”

Organizacje prowadzące domy dla uchodźców z Ukrainy w Mazowieckiem bez umów gwarantujących im finansowanie – urzędnicy nieprzygotowani na zmiany w ustawie.

Cudzoziemcy w Polsce pod większą kontrolą – wpis do bazy zastąpi stempel

Powstaje nowy system ochrony granic zewnętrznych UE – od przyszłego roku Polska będzie prowadzić zinformatyzowaną bazę wjazdów i wyjazdów cudzoziemców.

Czy rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości został powołany zgodnie z prawem?

Czy wiceminister sprawiedliwości rządów PiS Marcin Romanowski miał upoważnienie do powołania komendanta rektora nowej Akademii Wymiaru Sprawiedliwości? – bada to resort Adama Bodnara, który chce zlikwidować akademię i przy okazji odwołać rektora.

"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy

Trwają negocjacje w sprawie wchłonięcia Suwerennej Polski przez PiS. Dlaczego Janusz Kowalski wyskoczył więc przed szereg? – Zawsze robił, co chciał, był dla nas obciążeniem – mówią nam jego byli koledzy.

Nie wiadomo, gdzie są imigranci przywiezieni przez niemiecką policję do Polski

Rodzina z Afganistanu, którą niemiecka policja odstawiła po polskiej stronie, skracając sobie uciążliwe procedury, i tak zostałaby odesłana do naszego kraju.

Wyjątkowy medal dla polskiego policjanta

Wybitne zasługi dla Guardia Civil – były policjant CBŚP nagrodzony przez hiszpańskie służby.