Takie wnioski płynął z ankiet przeprowadzanych na bieżąco
podczas konferencji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
W piątek 25 października na UŁ odbyła się konferencja pod hasłem: "Oddając głos sędziom i prokuratorom". Przedstawiono na niej postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Ustawowe cofnięcie neosędziów na poprzednio zajmowane stanowiska jest niedopuszczalne. W przypadku unieważnienia powołania trzeba zagwarantować takim osobom drogę sądową. Prawo do wzięcia udziału w ponownym konkursie nie wystarczy.
Spotkanie podzielono na cztery części. Pod lupę wzięto: ustrój sądownictwa i prokuratury oraz przepisy dyscyplinarne w ich sprawach. Każdy z paneli był kończony ankietą wśród sędziów i prokuratorów obecnych w Łodzi oraz tych, którzy brali udział w konferencji online. Padały mocne słowa.
Rozwiązanie problemu wadliwych sędziowskich powołań. Co planuje Ministerstwo Sprawiedliwości?
Pierwszy panel dotyczący ustroju sądownictwa był bardzo gorący. Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda przedstawiła plan resortu na rozwiązanie najpilniejszych spraw. Mówiła o tym, że w kwestii neo sędziów Ministerstwo Sprawiedliwości ma swoje pomysły – respektując opinię Komisji Weneckiej. Ma plan podzielenia sędziów awansowanych po 2018 r na trzy grupy. Pierwsza to asesorzy i absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Druga to sędziowie, którzy już byli sędziami i chcieli awansować i trzecia – przedstawiciele innych zawodów prawniczych (adwokaci, radcowie, pracownicy naukowi), którzy weszli do zawodu sędziego