Neosędziowie zrezygnowali z awansu i wrócili do sądów rejonowych

Trójka sędziów, których tzw. nowa Krajowa Rada Sądownictwa awansowała do sądów okręgowych, zrezygnowała z awansu i na podstawie decyzji ministra Adama Bodnara wróciła do orzekania w sądach rejonowych w Krakowie i Bydgoszczy.

Publikacja: 05.08.2024 19:45

Posiedzenie KRS

Posiedzenie KRS

Foto: PAP/Leszek Szymański

dgk

Jak informuje OKO.press, do orzekania w Krakowie wróciło też sześcioro sędziów karnie przeniesionych przez Dagmarę Pawełczyk - Woicką za obronę sądów i praworządności.

Awansowani za Ziobry wracają za Bodnara 

Przypomnijmy, że już wcześniej niektórzy neosędziowie deklarowali gotować rezygnacji z awansu otrzymanego od nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jednymi z pierwszych takich osób były sędzie Anna Kalbarczyk i Katarzyna Capałowska, które otrzymały awans na sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie od nowej KRS. Obie zadeklarowały, że są gotowe poddać się weryfikacji i zgodziły się na cofnięcie jej nominacji do tego sądu. Zgodziły się również na ponowny start w konkursie po nominację już przed legalną KRS. Przestały też orzekać w sprawach, w których zapadają wyroki i stosowany jest areszt tymczasowy. W lutym minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał delegację sędzi Anny Kalbarczyk do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga na czas nieokreślony. 

Czytaj więcej

Neo-sędzie chcą cofnięcia swoich nominacji. Manowska: to śmierdzi komunizmem

Teraz z awansu od neoKRS do sądu okręgowego zrezygnowali:

 sędzia Małgorzata Perek-Zgoda oraz sędzia Sławomir Polak - oboje wywodzą się z Sądu Rejonowego w Olkuszu. Po awansie od neoKRS od 2021 r. orzekali od 2021 r. w wydziale karnym odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie. Oboje podpisali listę poparcia do neoKRS dla Dagmary Pawełczyk-Woickiej;

 Iwona Piekańska-Szymańska, która orzekała do niedawna w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Była też wiceprezesem tego sądu z nominacji resortu Ziobry, ale sama zrezygnowała z tej funkcji w 2024 roku, po powołaniu nowego prezesa Sądu. Wywodzi się z Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, a nominację od neoKRS dostała w 2022 roku. 

Teraz, na wniosek tych neosędziów,  minister sprawiedliwości Adam Bodnar delegował ich do sądów rejonowych. Neosędziowie z Krakowa od 1 sierpnia orzekają w  Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza, a neosędzia Piekańska-Szymańska w połowie czerwca 2024 r.  trafiła do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu.

To oznacza, że z awansu od neoKRS zrezygnowało już w sumie pięcioro neosędziów — zauważa OKO.press.

Czytaj więcej

Piotr Mgłosiek: Konwersje neosędziów

Sędziowie wrócili na dawne miejsca

Symboliczny wymiar mają inne powroty, tym razem z karnego przeniesienia, sześciorga krakowskich sędziów znanych z obrony praworządności.  Od 1 sierpnia 2024 roku do macierzystego wydziału karnego odwoławczego powrócili:  Wojciech Maczuga, Beata Morawiec (była prezeska Themis), Janusz Kawałek (obecny prezes krakowskiego sądu okręgowego) oraz Katarzyna Wierzbicka (obecna wiceprezeska sądu okręgowego). Wcześniej do wydziału odwoławczego cywilnego wrócili sędziowie Waldemar Żurek i Grzegorz Buła.

Za rządów PiS, wszyscy oni zostali za karę przeniesieni do wydziałów pierwszej instancji, bo bronili wolnych sądów i stosowali unijne prawo. Decyzje takie  podejmowała ówczesna prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie przewodnicząca neoKRS Dagmara Pawełczyk-Woicka. 

Jak informuje OKO.press, do orzekania w Krakowie wróciło też sześcioro sędziów karnie przeniesionych przez Dagmarę Pawełczyk - Woicką za obronę sądów i praworządności.

Awansowani za Ziobry wracają za Bodnara 

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie