Zbiory sztuki austriackiej i międzynarodowej XX i XXI wieku w tym wiedeńskim muzeum to ponad 60 tysięcy dzieł, stworzonych przez 5 tysięcy artystów. Najlepsze pochodzą głównie z prywatnej kolekcji rodziny Essl z 6 tysiącami prac.
Albertina Modern, jak wskazuje nazwa, jest filią wiedeńskiej Albertiny, słynącej z największej i najcenniejszej światowej kolekcji grafiki. Nowe muzeum mieści się w odnowionym i zmodernizowanym XIX-wiecznym gmachu wystawowym Künstlerhaus na Karlsplatz. Budynek ma neoklasycystyczną fasadę, wystawną klatkę schodową z imponującymi schodami i nowoczesne sale wystawowe.
Obecnie Albertina Modern prezentuje wystawę „Kolekcja Essl", na której można obejrzeć 150 wybranych dzieł, od lat 80. XX wieku do najnowszych. Niestety, czas pandemii znacznie ogranicza miłośnikom sztuki podróże i możliwości zwiedzania, dlatego Biuro Promocji Wiednia uruchomiło spacery wirtualne po wiedeńskich muzeach.
Najnowsza transmisja, dostępna na https://youtu.be/CsGgLakEIAk, prowadzi widzów do Albertiny Modern. Przewodnikiem jest prof. Klaus Albrecht Schröder, dyrektor generalny Albertiny. Wybrał dziesięć rzeźb i obrazów, które omawia szczegółowo. Zestawia je kontrastowo, szukając napięć między sztuką figuratywną i abstrakcyjną.
Na dłużej zatrzymujemy się m.in. przed gigantycznym obrazem „REVO" Neo Raucha, głównego przedstawiciela szkoły lipskiej. Tytuł odnosi się do rewolucji, która jest wszędzie: w sztuce, w życiu, jak i w doświadczeniu załamania komunizmu po 1989 r. i upadku NRD. Dyrektor Albertiny zauważa, że Neo Rauch po politycznej zmianie pozostał wierny swojemu stylowi, łączącemu pop, komiksy i socrealizm, a zarazem wykreował nowy świat.