Izba zrzesza wydawców prasy działających na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, a dyrektywę opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE 17 maja 2019 r.
Czytaj także: Zgromadzenie Członków Izby Wydawców Prasy
Kilkuletnie prace nad reformą unijnego prawa autorskiego doprowadziły do ujednolicenia przepisów dotyczących praw autorskich na terenie całej Unii i jego dostosowania się do zmian technologicznych w komunikowaniu społecznym i wykorzystaniu cyfrowych narzędzi do kopiowania i rozpowszechniania treści. W dyrektywie zrównoważono siły autorów i właścicieli praw autorskich, użytkowników internetu oraz właścicieli narzędzi do rozpowszechniania utworów w internecie. – napisano w uchwale.
- Dalszy brak prawno-ekonomicznych zasad rozpowszechniania w internecie treści objętych prawem autorskim i ich właściwej ochrony doprowadzi do upadku profesjonalnej prasy, wysokiej jakości twórczości i ograniczenia wolności prasy – wskazuje IWP.
Izba apeluje także, by resorty odpowiedzialne za rozwój kultury i edukację podjęły kampanię edukacyjną na rzecz rzetelnej interpretacji ducha dyrektywy, znaczenia jej konkretnych zapisów dla polskich twórców i polskiej kultury, oraz innowacyjnej gospodarki.