Wydawcy apelują do rządu o wdrożenie dyrektywy autorskiej

Członkowie Izby Wydawców Prasy zaapelowali na walnym zgromadzenia do polskiego rządu o szybkie wdrożenie dyrektywy UE 2019/790 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

Aktualizacja: 31.05.2019 19:20 Publikacja: 31.05.2019 16:28

Wydawcy apelują do rządu o wdrożenie dyrektywy autorskiej

Foto: Adobe Stock

Izba zrzesza wydawców prasy działających na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, a dyrektywę opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE 17 maja 2019 r.

Czytaj także: Zgromadzenie Członków Izby Wydawców Prasy

Kilkuletnie prace nad reformą unijnego prawa autorskiego doprowadziły do ujednolicenia przepisów dotyczących praw autorskich na terenie całej Unii i jego dostosowania się do zmian technologicznych w komunikowaniu społecznym i wykorzystaniu cyfrowych narzędzi do kopiowania i rozpowszechniania treści. W dyrektywie zrównoważono siły autorów i właścicieli praw autorskich, użytkowników internetu oraz właścicieli narzędzi do rozpowszechniania utworów w internecie. – napisano w uchwale.

- Dalszy brak prawno-ekonomicznych zasad rozpowszechniania w internecie treści objętych prawem autorskim i ich właściwej ochrony doprowadzi do upadku profesjonalnej prasy, wysokiej jakości twórczości i ograniczenia wolności prasy – wskazuje IWP.

Izba apeluje także, by resorty odpowiedzialne za rozwój kultury i edukację podjęły kampanię edukacyjną na rzecz rzetelnej interpretacji ducha dyrektywy, znaczenia jej konkretnych zapisów dla polskich twórców i polskiej kultury, oraz innowacyjnej gospodarki.

Dodajmy, że kilka dni wcześniej rząd polski zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu tę dyrektywę zarzucając, że grozi wprowadzeniem cenzury w internecie. Na uzasadnienie skargi wskazano, że niektóre jej artykuły, zwłaszcza 17 w praktyce wymuszać będą stosowanie przez serwisy automatycznych algorytmów kontrolujących treści internetowe, ich filtrowanie, co zagraża wolności w internecie i jest sprzeczne z podstawowymi wartościami UE dotyczącymi wolności słowa i głoszenia idei.

Prawnicy zajmujący się tą tematyką w większości nie podzielają tych zastrzeżeń. Państwa UE, w tym Polska mają dwa lata na wdrożenie Dyrektywy, wyrok TS też pewnie wcześniej nie zapadnie. Skarga rządu proces implementacji może jednak wydłużyć, nawet w przypadku nie jej uwzględnienia przez TS.

Izba zrzesza wydawców prasy działających na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim, a dyrektywę opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE 17 maja 2019 r.

Czytaj także: Zgromadzenie Członków Izby Wydawców Prasy

Pozostało 89% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie