Wyspecjalizowana agencja będzie mogła prowadzić programy stypendialne dla studentów, doktorantów, pracowników uczelni, jak np. Erasmus czy program „Działania Marii Skłodowskiej-Curie". Zmiany zakłada projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) autorstwa Ministerstwa Nauki. Mają wejść w życie już od października.
Projekt zakłada jednak ostateczną rezygnację z programu „Studia dla wybitnych". Regulujący go przepis ma zniknąć z prawa o szkolnictwie wyższym. Program przyjęty przez rząd Ewy Kopacz miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata. Zarezerwowane na ten cel środki zostaną przekazane agencji, która ma bardziej efektywnie wspierać studentów. W jaki sposób? Tego już nie precyzuje.
NAWA ma zająć się też przyciąganiem zagranicznych studentów i doktorantów. Będzie odpowiedzialna za międzynarodowe programy studiów (w tym doktoranckich), szkoły letnie oraz programy, których celem jest zwiększenie liczby wykładowców z zagranicy w polskich uczelniach.
– Zasadne jest skoordynowanie wsparcia. Projekt ustawy jest jednak dość ogólny. O tym, jak będzie działać agencja, zadecyduje treść rozporządzeń – mówi Michał Gajda, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Agencja będzie również ogłaszać jednorazowe konkursy, np. na lidera umiędzynarodowienia wśród uczelni czy na studenckie inicjatywy służące integracji polskich i zagranicznych studentów.