Fiskus potwierdza, że ze zwolnienia z podatku może skorzystać rodzina, która dostała pieniądze po zmarłym na podstawie dyspozycji wkładem oszczędnościowym na wypadek śmierci. Warunek: zawiadomienie urzędu skarbowego. I to szybciej niż przy klasycznym spadku.
Przypomnijmy, że kwota otrzymana na podstawie dyspozycji nie wchodzi do spadku. Mimo to jest rozliczana zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Tak wynika z art. 1 ust. 2. Przepis ten stanowi, że daninie podlega nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.
Ulga dla zerowej grupy
Załóżmy, że taki wkład dostaliśmy po zmarłym rodzicu. Pieniądze, np. 50 tys. zł, wpłynęły na nasze konto. Czy możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku? Chodzi o ulgę dla najbliższej rodziny (tzw. zerowa grupa). Przysługuje, zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, małżonkowi, zstępnym, (dzieci, wnuki), wstępnym (rodzice, dziadkowie), pasierbowi, rodzeństwu, ojczymowi i macosze.
– Prawo do zwolnienia ma także osoba, która dostała pieniądze na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci – potwierdza Krajowa Informacja Skarbowa. Warunkiem jest złożenie w urzędzie zgłoszenia na formularzu SD-Z2.
Czytaj więcej
Jeśli matka wpłaciła w banku pieniądze na rachunek córki, fiskus nie weźmie swojej doli. Warunek ulgi jest spełniony.