Kiedy spadnie gorączka na rynku mieszkań

Taniej nie będzie. Galopujące ceny sprawią, że cześć klientów nie będzie w stanie kupić mieszkania i pójdzie na rynek najmu – podkreślają eksperci.

Publikacja: 10.09.2023 17:32

Kiedy spadnie gorączka na rynku mieszkań

Foto: Adobe Stock

aig

Jak długo utrzyma się gorączka na rynku mieszkań? Jak mocno nakręci ceny? Kiedy rynek się uspokoi? Jakie mieszkania najdłużej zalegają w ofercie?

Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome:

- Sprawdziłem kilkanaście ofert mieszkań, które są dostępne online od miesięcy. W większości były to tzw. wabiki, czyli nieaktualne (lub od początku nieistniejące) oferty. Ich celem jest zachęcenie potencjalnego klienta do kontaktu z pośrednikiem, który w ten sposób pozyskuje informacje o kryteriach wyszukiwania nieruchomości przez klienta, po czym przekierowuje go na swoje inne oferty.

Poza wabikami zdarzały się także oferty, które miały po prostu wady prawne, o których nie było informacji w ogłoszeniu.

Jak długo utrzyma się gorączka na rynku mieszkań? Nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się zmienić do końca roku. Główny powód - brak w tym roku limitów w rządowym programie "Bezpieczny kredyt 2 proc”. Rynek powinien się nieco uspokoić wraz z wejściem w życie limitów. Chyba że zbiegnie się to z cyklem obniżek stóp procentowych.

Maciej Czyż, dyrektor oddziału Metrohouse w Łodzi:

Nie sądzę, by dobra passa na rynku mieszkań szybko się skończyła. Mieszkania nie przestaną się sprzedawać. Zapotrzebowanie na nieruchomości jest duże – są kupowane nie tylko dla siebie, ale też jako lokata kapitału.

Urszula Kołodziejska z krakowskiego oddziału Power Invest:

Przewiduje się, że pewna grupa kupujących, którzy mają finanse lub zdolność kredytową, zrealizuje transakcje do jesieni, a ceny mieszkań będą już tak wygórowane, że rynek mocno przyhamuje.

Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć co będzie za parę miesięcy czy za rok. Zbliżają się wybory, jest wiele niewiadomych.

Eliza Rudnicka - Wąsińska, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomości Magdalenka:

Czas sprzedaży dobrze wycenionych mieszkań na dobrze skomunikowanych osiedlach to średnio ok. 30 dni – jeśli zakup jest za gotówkę, i ok. 45, jeśli jest to transakcja kredytowa.

Lokale są często kupowane już po pierwszych prezentacjach lub w pierwszym dniu otwartym. Kupujący dobrze wiedzą, że nie należy się za długo zastanawiać i przeciągać decyzji o zakupie, bo za chwilę mieszkanie może być sprzedane.

Ofertami, które wciąż „wiszą” na rynku, są  jedynie duże, ponad 80-100-metrowe mieszkania, których cena całkowita jest bardzo wysoka – ponad 1,6-2 mln zł. Takie lokale sprzedają się rok, a nawet dłużej, choć cena mkw. jest o ok.20 proc. niższa niż mieszkań 40-50 metrowych, nie wspominając o kawalerkach.

Rynek jest rozgrzany, na co wpływ ma m.in. rządowy kredyt z dopłatą. Ale co ciekawe, w naszym podwarszawskim oddziale, wciąż ok.75 proc. transakcji to transakcje gotówkowe, a kredytem 2 proc. posiłkuje się ok. 10 proc. klientów.

Nabywcy są świadomi, że podaż mieszkań nie nadąża za popytem. Obawiają się, że odkładając zakupy, za rok czy dwa lata, zapłacą więcej. Taniej po prostu nie będzie.

W ciągu najbliższego roku popyt z pewnością nie spadnie, ceny również. Być może galopujące ceny sprawią, że mało kogo będzie stać na mieszkanie, więc będziemy lokale wynajmować, podobnie jak np. w Niemczech.

Hanna Morawska z poznańskiego oddziału Freedom Nieruchomości:

Obserwowany obecnie wzrost cen jest nakręcany rządowym programem, którego dalsze losy są trudne do przewidzenia. Długoterminowo pozytywnie na rynek mieszkaniowy może wpłynąć obniżka stóp procentowych i zwiększenie akcji banków w ramach standardowych kredytów hipotecznych.

Jak długo utrzyma się gorączka na rynku mieszkań? Jak mocno nakręci ceny? Kiedy rynek się uspokoi? Jakie mieszkania najdłużej zalegają w ofercie?

Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome:

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Nawet 90 tys. zł więcej za 50-metrowe mieszkanie
Nieruchomości mieszkaniowe
Klienci biją się o mieszkania
Nieruchomości
Barometr: Mieszkania są coraz droższe
Nieruchomości
Kupującym trudno nadążyć za rosnącymi cenami
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Nieruchomości
Flipperzy nie siedzą z założonymi rękami