Polska ma mieć 250 tys. zawodowych żołnierzy

Wydatki na armię mają być wyższe i pokryć modernizację uzbrojenia. Wojsko będzie także liczniejsze.

Publikacja: 24.02.2022 19:25

Polska ma mieć 250 tys. zawodowych żołnierzy

Foto: AdobeStock

Rząd przyspiesza prace nad ustawą o obronie ojczyzny, opozycja deklaruje szybkie uchwalenie. Skutki tej ustawy mogą mieć znaczenie niestety za kilka lat, choć liczy się też moralna waga takiego aktu prawnego.


Szerszy zaciąg


Projekt ustawy o obronie ojczyzny zakłada zwiększenie liczby żołnierzy i wzrost wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 r. oraz dużą modernizację techniczną (uzbrojeniową) armii.


Obecnie Wojsko Polskie liczy 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa przewiduje docelowe zwiększenie armii do 300 tys. żołnierzy: 250 tys. zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.Naborowi mają służyć nowe formy rekrutacji do wojska.


Czytaj więcej

W Polsce możliwy stan wyjątkowy albo nawet stan wojenny

Wprowadzona ma być zasadnicza służba wojskowa dla ochotników (obowiązkowa nie wróci). Żołnierze po dość krótkim szkoleniu podstawowym, a potem jedenastomiesięcznym specjalistycznym będą mieli prawo wstąpić do zawodowej służby wojskowej bądź wrócić do cywila. A po służbie zyskają gwarancję pierwszeństwa w rekrutacji do administracji publicznej.


Rząd przewiduje także stypendia dla studentów uczelni cywilnych z kierunków, których nie prowadzą uczelnie wojskowe, a chcących służyć w armii, i już wcześniej wdrażać ich do kwestii wojskowych. W czasie studiów przejdą krótkie szkolenia, a po studiach kurs oficerski i będą mieli obowiązek odsłużyć w wojsku pięć lat (a potem będą zwiększać rezerwy).

Mają być także uelastycznione zasady awansu w wojsku i do jednego etatu, np. dowódcy kompanii, zostaje przypisanych kilka stopni wojskowych.

Zachętą do dłuższej służby dla starszych żołnierzy zawodowych mają być ekstradodatki po wieloletniej służbie.


Dla tych, którzy nie marzą o awansach, ale chcą służyć w wojsku, przewidziano dodatkowy stopień starszego szeregowego specjalisty, z czym też wiązać się będzie wyższe wynagrodzenie.

Morale 
i uzbrojenie


– Wszelkie inicjatywy, które zwiększają naszą obronność, są potrzebne. Nie wystarczy jednak ubierać cywilów w mundury i szybko ich przeszkolić, ponieważ do budowania realnej obronności niezbędne jest nowoczesne uzbrojenie, które zapewnia szybkość i sprawne współdziałanie oddziałów polskich i sojuszniczych, pozwalające na realną obronę np. przed atakami rosyjskiego lotnictwa – ocenia dr Maciej Milczanowki z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Tworzenie liczącej 300 tys. armii bez doposażenia w wyspecjalizowane uzbrojenie i technologie to łudzenie społeczeństwa o jej sile. Takie doposażenie wymaga wielu lat, może nawet dekad.

Leon Stanisław Komornicki, generał w stanie spoczynku, członek zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, inaczej patrzy na tę kwestię:

– Ustawa, która wpisuje się w strategię państwa, a w naszej sytuacji geopolitycznej powinna mieć odstraszający charakter, wyraża wolę i gotowość klasy politycznej oraz społeczeństwa do obrony państwa. Z pewnością to śledzą potencjalni przeciwnicy. Jest to ważne, gdyż armia jest tylko elementem systemu obronnego. Ojczyzny ma bronić cały naród, który jest fundamentem państwa. 


Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem 
w Sejmie.

300 tysięcy
 ma liczyć docelowo armia, 
czyli dwa razy więcej 
niż teraz

Rząd przyspiesza prace nad ustawą o obronie ojczyzny, opozycja deklaruje szybkie uchwalenie. Skutki tej ustawy mogą mieć znaczenie niestety za kilka lat, choć liczy się też moralna waga takiego aktu prawnego.


Szerszy zaciąg


Pozostało 94% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie