Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szefowie MSZ państw UE mają w poniedziałek omawiać w Brukseli 14. pakiet sankcji przeciw Rosji.
Spiegel, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli państw bałtyckich napisał, że Polska i państwa bałtyckie są przygotowane do wysłania żołnierzy na Ukrainę w przypadku dokonania przez Rosjan znaczącego przełomu na froncie. Taka gotowość ma być związana z obawą, że obecna strategia odstraszania stosowana przez NATO może wywołać dalszą eskalację w wykonaniu Rosji.
Dlaczego Polska i kraje bałtyckie miałyby wysłać żołnierzy na Ukrainę?
Jak czytamy w publikacji „Spiegla” państwa bałtyckie i Polska „nie chcą czekać, aż rosyjscy żołnierze dotrą do ich granic” i zamiast tego „opowiadają się za rozmieszczeniem ich sił na Ukrainie”. Taki scenariusz mógłby jednak wciągnąć NATO w bezpośredni konflikt z Rosją, czego obawiają się kanclerz Niemiec, Olaf Scholz i prezydent USA, Joe Biden — twierdzą źródła niemieckiego magazynu.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 823. dniu wojny
Alar Karis pytany o sprawę w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, Alexandrem Stubbem odparł, że „były prowadzone dyskusje na ten temat”. Jak dodał żołnierze NATO na Ukrainie mogliby zostać wykorzystani do zluzowania ukraińskich żołnierzy z pełnienia obowiązków niezwiązanych z działaniami bojowymi — np. w zakresie rozminowania.