300plus: komu przysługują świadczenia z programu "Dobry start"

Bartosz Marczuk wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej rozmawiał z Joanną Ćwiek o programie "Dobry start" czyli tzw. 300+.

Aktualizacja: 29.06.2018 10:08 Publikacja: 28.06.2018 17:18

Bartosz Marczuk

Bartosz Marczuk

Foto: tv.rp.pl

1 lipca w tym roku wypada w niedzielę. Czy to ma jakiś wpływ na termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry start"?

Czytaj także: Rafalska: nie wszyscy uczniowie dostaną 300plus

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej: Nie. Od lipca wnioski można składać tylko drogą elektroniczną, więc to, że 1 lipca wypada w niedzielę, nie ma żadnego wpływu na dostępność. Podobnie jak o 500+ można je składać poprzez system Emp@tia, a także za pośrednictwem kilkunastu banków.

Czy są skomplikowane?

Są bardzo proste, żeby nie powiedzieć: banalne. Wystarczy podać tylko dane swoje i dzieci, a także adres szkoły, do której uczęszczają.

Czy złożenie wniosku przez internet wiąże się z ryzykiem kradzieży danych?

Nie, bo wiemy, że ktoś może potraktować to jako okazję do przejęcia danych, więc stosujemy dodatkowe zabezpieczenia. Pomaga nam w tym Ministerstwo Cyfryzacji. Radzę jednak uważać na fałszywe domeny i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kto może ubiegać się o to świadczenie?

Wszyscy, którzy mają dzieci chodzące do szkoły podstawowej, średniej i gimnazjum. Przepisy stanowią, że świadczenie przysługuje dzieciom od 7. do 20. roku życia. Z wyłączeniem tych, którzy nie mają jeszcze 20 lat, a chodzą do szkół policealnych. Generalnie jest to świadczenie przysługujące od pierwszej klasy do matury.

Czy są jeszcze inne wyjątki?

O „Dobry start" mogą starać się rodzice sześciolatków, które w tym roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Świadczenie przysługuje także dłużej, do 24. roku życia, osobom niepełnosprawnym, które uczą się w szkołach czy ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych.

Niepełnosprawni studenci nie mają do 300+ prawa.

Czy świadczenie przysługuje dzieciom wychowującym się poza biologiczną rodziną?

Tak, otrzymają je wszystkie dzieci w pieczy zastępczej. Nie przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko przebywa w ośrodku zapewniającym mu całodobowe utrzymanie, jak np. zakład poprawczy.

Czy rodzice mogą liczyć, że pieniądze dostaną jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Przepisy mówią, że osoby, które złożą wnioski w czasie wakacji, otrzymają pieniądze do końca września. Ale im wcześniej, tym lepiej. Jeśli ktoś złoży wniosek już w najbliższą niedzielę, powinien pieniądze otrzymać w sierpniu, być może nawet w lipcu.

Przelewem na konto?

Przeważnie tak, ale jeśli ktoś sobie tego nie życzy, może je odebrać w gminie.

Są osoby, które z jakichś powodów nie chcą złożyć wniosku przez internet?

W wersji papierowej wnioski będzie można składać od sierpnia w swojej gminie. Tylko te z rodzin zastępczych kieruje się do powiatu, tutaj obowiązuje też wniosek papierowy składany od sierpnia. Prognozujemy jednak, że przez internet dokumenty złoży co najmniej co trzecia uprawniona osoba.

Co w sytuacji, gdy ktoś zrobi we wniosku błąd, np. literówkę?

Gmina poprosi go o poprawienie wniosku. Dlatego zalecamy, by podawać we wniosku adres e-mail, wtedy o błędzie dowiemy się szybciej. Na nasze konto internetowe przyjdzie także zawiadomienie o rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu pieniędzy.

Czy w momencie, gdy jest 500+, a skala biedy wśród dzieci zmniejszyła się znacząco, potrzebna jest jeszcze ta wyprawka?

To nie jest świadczenie socjalne, tylko prorodzinne, bo nie ma tu żadnego kryterium dochodowego. Chcemy pokazać Polakom, że przed 1 września też mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. A wyprawienie dziecka do szkoły to wydatek rzędu 700 zł. Te pieniądze z pewnością będą im potrzebne.

—rozmawiała Joanna Ćwiek

 

Marczuk w #RZECZoPRAWIE

1 lipca w tym roku wypada w niedzielę. Czy to ma jakiś wpływ na termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry start"?

Czytaj także: Rafalska: nie wszyscy uczniowie dostaną 300plus

Pozostało 94% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok