Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek-Świdecka

Dziennikarka działu krajowego „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Anna Górska: „Piwo z Mentzenem” to promowanie picia

Jeśli nie uregulujemy rynku alkoholowego, utopimy się w wódce – mówi Anna Górska, senator Nowej Lewicy (partia Razem).

Joanna Ćwiek-Świdecka: Jak zwalczać alkoholizm. Gawędy Izabeli Leszczyny

Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.

Jak będzie wyglądała szkoła po 2026 roku? Wicedyrektor IBE wyjaśnia

Pracując nad reformą edukacji, wzorujemy się na takich krajach jak Irlandia, Australia, Wielka Brytania czy Singapur. Obecnie szkoła fińska nie jest już najlepszym wzorcem – mówi dr Tomasz Gajderowicz, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Czy powinno się uczyć pisania w zerówce? Odpowiada Facetka_z_Poradni

Zbyt wczesna nauka pisania może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Tak jak każde działanie, które jest niezgodne z rozwojem dziecka – mówi Aleksandra Rodzewicz, pedagożka, wieloletnia dyrektorka poradni pedagogiczno-psychologicznej, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, znana jako Facetka_z_Poradni.

"Szkoła na nowo": Edukacja obywatelska zamiast HiT – co zmieni się w szkole?

Od 2025 r. do szkół wejdzie edukacja obywatelska skupiająca się na kształtowaniu postaw obywatelskich młodych ludzi. Nauka ma być bardziej praktyczna, o tematyce części zajęć będą decydować nauczyciele.

Indeks Zdrowych Miast: najlepiej żyje się w Poznaniu i w Sopocie

Poznań i Sopot to najzdrowsze miasta w Polsce – pokazują wyniki trzeciej już edycji Indeksu Zdrowych Miast. Oceniane są w nim warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu.

Alkohol w tubkach kusi kolorami

Tubki z alkoholem są bliźniaczo podobne do tych z musem dla dzieci. Co będzie, gdy rodzic omyłkowo sięgnie nie po te, co trzeba?

Jaka szkoła po 2026 r.? MEN rozpoczyna konsultacje reformy edukacji

Ruszają prace nad reformą edukacji, która ma wejść w życie w szkołach podstawowych w 2026 r. W piątek rozpoczęły się konsultacje jej pierwszego etapu, czyli profilu absolwenta.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Nastoletnia Julia z Lubina zmarła, bo zawiedli dorośli

Hejt wobec nastolatki z Lubina zaczął się w czasie nauki zdalnej. Ale to nie internet hejtował, tylko ludzie. Dzieci, których nikt nie nauczył, co jest dobrem, a co złem.

Ćwiek-Świdecka: Leczenie w pięciu ośrodkach? Trzeba być zaradnym jak Zbigniew Ziobro

Żeby leczyć się w pięciu miejscach w Polsce, trzeba być bardzo zaradnym, aktywnym, przebojowym. A najczęściej także mieć na to pieniądze, które przyspieszają czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii.