Jeśli lekarze będą powoływać się na klauzulę sumienia, świadczeniodawca będzie musiał zatrudnić podwykonawcę, by wywiązać się z kontraktu z NFZ. Świadczenia z zakresu opieki zdrowotnej nad osobą w ciąży obejmować będą bowiem także przerywanie ciąży. Zabieg ten będzie zaś legalny w każdym przypadku do 12 tygodnia ciąży. Lekarze nie będą mogli odkładać aborcji. Będą mieli obowiązek wykonania zabiegu w ciągu 72 godzin od momentu wyrażenia woli przerwania ciąży przez kobietę. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie, złożonego w Sejmie przez część posłów Koalicji Obywatelskiej. Do projektu dołączono listę posłów KO. Przy większości nazwisk nie ma podpisu wyrażającego poparcie.
Projekt Koalicji Obywatelskiej ws. aborcji — co zawiera
Projekt przewiduje, że przerwanie ciąży w sytuacji wystąpienia ciężkich i nieodwracalnych wad płodu byłoby możliwe do końca 24. tygodnia jej trwania. Natomiast gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży jest dopuszczalne bez ograniczeń. Z kolei aborcja w przypadku podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, byłaby możliwa do 18. tygodnia jej trwania na podstawie oświadczenia złożonego przez osobę w ciąży pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Czytaj więcej
Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące przepisów aborcyjnych. Jeden z nich nosi tytuł ustawa o bezpiecznym przerywaniu ciąży.
Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada też wprowadzenie do programów nauczania szkolnego wiedzy o życiu seksualnym człowieka, ochronie zdrowia reprodukcyjnego i o zasadach świadomego rodzicielstwa. Minister edukacji w rozporządzeniu określi sposób nauczania szkolnego tej tematyki i wprowadzi ją do systemu dokształcania i doskonalenia nauczycieli. Nowa ustawa miałaby zastąpić ustawę z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu, obecny zakaz aborcji w Polsce zagraża życiu i zdrowiu kobiet. Doprowadziła do tego decyzja Trybunału Konstytucyjnego podjęta przez niezgodny z prawem skład. Prawo do ochrony zdrowia jest prawem konstytucyjnym, a zabieg aborcji mieści się w zakresie tego prawa.