W całej Polsce więcej pracy i pieniędzy dla prawników

Wojna, inflacja, sankcje oraz kryzys energetyczny miały różny wpływ na poszczególne części kraju. Wszędzie jednak problemy te zwiększyły popyt na usługi prawnicze, a w większości przypadków także stawki za nie.

Publikacja: 22.06.2023 03:00

W całej Polsce więcej pracy i pieniędzy dla prawników

Foto: AdobeStock

Spośród 335 kancelarii, które wzięły udział w tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej”, 186 jest spoza Warszawy. O miejscu w zestawieniu kategorii regiony decyduje liczba prawników świadczących usługi na rzecz danej kancelarii (a zatem nie tylko adwokatów  i radców prawnych).

Ubiegły rok upłynął w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała wiele problemów także w naszym kraju – od napływu imigrantów, przez sankcje na podmioty rosyjskie, aż po inflację i kryzys gospodarczy. Choć w poszczególnych regionach problemy te przejawiały się w różnym natężeniu, to jedno jest niezmienne – niemal wszędzie prawnicy deklarują, że w trudnych czasach rośnie popyt na ich usługi, a co za tym idzie – stawki godzinowe, ceny usług, a często też zatrudnienie w kancelariach. Wiele firm prawniczych zdecydowało się też na zatrudnienie prawników ukraińskich lub współpracę z tamtejszymi kancelariami. Ale inflacja to też wzrost kosztów prowadzenia kancelarii, opłat za media, wynajem biur, a nawet za papier do drukarki. W niektórych regionach doszło więc do obniżenia dochodów kancelarii.

Zobacz tabelę z wynikami w kategorii regiony

Nowi klienci z Ukrainy

Dolny Śląsk to region, do którego przybyło szczególnie dużo uciekających przed wojną Ukraińców. Przełożyło się to także na pracę prawników – szczególnie w obszarze zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

– Zadania te wiązały się z lokowaniem obywateli Ukrainy w poszczególnych gminach oraz zapewnieniem określonego ustawami standardu ich życia – mówi Krzysztof Mitoraj, radca prawny, partner w Kancelarii Budnik, Posnow i Partnerzy z Wrocławia (pozycja szósta). I dodaje, że dziś wielu obywateli Ukrainy to osoby pracujące i prowadzące działalność gospodarczą, zatem rynek usług prawnych niewątpliwie pozyskał szeroką grupę przyszłych klientów.

– Najwięcej przybyło spraw dotyczących pomocy klientom indywidualnym, którzy przeprowadzili się do Polski na dłużej – wskazuje dr Jędrzej Jachira, wspólnik w Kancelarii Prawnej Sobota Jachira (miejsce drugie w dolnośląskim). – Dotyczy to szerokiego spektrum zagadnień, w tym m.in. prawa pracy, prawa nieruchomości, ale również wsparcia ukraińskich przedsiębiorców, którzy przenoszą swoje aktywa do Polski – wylicza prawnik.

– Pojawiły się zlecenia dotyczące zatrudnienia uchodźców z Ukrainy oraz kwestii związanych z powrotami wcześniej zatrudnionych osób do Ukrainy w celu podjęcia walki – mówi Paweł Michalski, radca prawny, partner z Sendero Kania Lubaszka Michalski i Wspólnicy (pozycja siódma).

– Wojna spowodowała duży napływ nowych klientów i rozwój praktyki NGO – mówi adw. Michał Dudkowiak z Dudkowiak Kopeć & Putyra w Zielonej Górze (czwarte miejsce). – Musieliśmy też zbudować praktykę imigracyjną w związku z relokacjami firm z Ukrainy. Przełożyło się to na wzrost przychodów o 70 proc., zwiększenie zatrudnienia i podniesienie stawek za godzinę o połowę – dodaje.

Najlepiej rozwijającym się sektorem usług prawnych w regionie pozostaje ochrona środowiska oraz odnawialne źródła energii. Problemem dla firm stały się natomiast zatory finansowe, a dla klientów indywidualnych – spłata rat kredytów po podniesieniu stóp procentowych – to też problem dla deweloperów.

Tomasz Szarek z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy (miejsce trzecie) wskazuje zaś na zauważalny spadek rotacji prawników między kancelariami i powrót prawników in-house na rynek pracy, spowodowany redukcjami zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jego zdaniem kluczowym tematem na najbliższe miesiące będzie wykorzystanie technologii AI do pracy prawnika i zwiększenia jej efektywności.

Z kolei w Wielkopolsce – jak wskazuje Michał Babicz, adwokat, partner w Kancelarii Filipiak Babicz Legal (drugie miejsce w regionie) – również wzrasta zapotrzebowanie na obsługę w zakresie nowych technologii (głównie rozwój AI czy rozszerzonej rzeczywistości), energetyki, ruchu powietrznego oraz militarnym.

– W naszej praktyce zauważyliśmy wzrost zapotrzebowania na usługi specjalistyczne dotyczące transakcji M&A oraz transakcji na rynku nieruchomości. Wzrosło także zainteresowanie usługami związanymi z prawem HR, spowodowane nowymi przepisami – wskazuje adwokat Michał Sobczyński, partner zarządzający w Sobczyńscy i Partnerzy (miejsce piąte). Jego zdaniem poznańskie kancelarie stają się coraz bardziej konkurencyjne względem tych sieciowych ze stolicy – zarówno pod względem cenowym, jak i specjalizacji.

– Szczególne zainteresowanie kwestią warunków zatrudnienia pracowników z Ukrainy występuje w podmiotach leczniczych. Na podstawie specjalnych przepisów mogą one podejmować współpracę z lekarzami i pielęgniarkami, którzy zdobyli tam swoje kwalifikacje zawodowe i uzyskali w uproszczonym trybie prawo wykonywania zawodu w Polsce – mówi adw. Krzysztof Topolewski, partner z Sowisło Topolewski (pierwsze miejsce w regionie). I dodaje, że spowolnienie gospodarcze oraz ograniczenie inwestycji wpłynęły negatywnie na zapotrzebowanie na usługi prawne w szczególności ze strony branż energochłonnych.

Spadku koniunktury nie ma natomiast w obszarze prawa pracy, co wynika m.in. z przygotowań pracodawców do trzech dużych nowelizacji kodeksu pracy (praca zdalna, kontrole trzeźwości, work-life balance).

– Część klientów podejmowała także działania zarówno nakierowane na optymalizację organizacji pracy, jak i związane z restrukturyzacją zatrudnienia – mówi radca prawny Jakub Jurasz z kancelarii Merski Radcy Prawni i Adwokaci (trzecie miejsce w regionie).

Energia i konkurencja

Podobne tendencje można dostrzec także w Małopolsce.

– Z perspektywy naszej kancelarii ciągle rozwijają się praktyki prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii – mówi prof. INP PAN adw. Paweł Podrecki, senior partner w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (trzecie miejsce w regionie) – Obserwujemy też wzrost zleceń w sprawach procesowych i z prawa pracy. Nowe regulacje zwiększają również zakres usług w prawie konkurencji, a zwłaszcza w prawie konsumenckim – dodaje. Jego zdaniem w najbliższej przyszłości poszukiwani będą specjaliści od energetyki, ochrony środowiska oraz usług powiązanych z konsultingiem, głównie w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Agresja Rosji na Ukrainę i związana z tym konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w energię i surowce energetyczne spowodowały istotny wzrost zainteresowania nowymi sposobami zaopatrzenia w energię (umowy cPPA, magazynowanie energii, inwestycje w OZE) i rozwiązaniami typu DSR – zauważa adw. Lucyna Dygas, partner w Porwisz i Partnerzy (piąte miejsce). Mecenas Dygas dodaje, że w najbliższym czasie można się spodziewać coraz większej ilości zleceń z zakresu szeroko pojętego compliance (w szczególności ochrony danych osobowych, regulacji dotyczących sygnalistów, a także ESG i nadchodzącego raportowania niefinansowego), a także prawa konkurencji i konsumentów.

– Nasz główny obszar działalności, tj. inwestycje nieruchomościowe, doznał lekkiego spowolnienia związanego głównie z wysoką inflacją i wysokimi stopami procentowymi dla kredytów – wyjaśnia z kolei radca prawny Anna Pach-Kustra, partner w Miśkowicz Pach (ósme miejsce w Małopolsce). – Klienci przeczekali ten okres i obecnie można powiedzieć, że sytuacja rynkowa wraca do tej sprzed zmian inflacyjnych. Dość mocno rozwinęła się już od wybuchu pandemii Covid-19 branża gier komputerowych, która obok nieruchomości stanowi obecnie trzon działalności kancelarii i stale wzrasta – dodaje.

Tradycyjnie kojarzone z Górnym Śląskiem branże, takie jak górnictwo węgla kamiennego, konwencjonalna energetyka i tzw. przemysł ciężki (np. hutnictwo), stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną.

Przedsiębiorcy zmuszeni są do zmian swoich organizacji i profili prowadzonych działalności, co wymaga kompetentnego wsparcia prawnego – mówi radca prawny Mariusz Mirosławski, partner w kancelarii Mirosławski Galos Mozes z Sosnowca (18. miejsce na Śląsku). – Dlatego przewiduję wzrost zatrudnienia w kancelariach, podnoszenie poziomu wiedzy ogólnej (prawo, finanse przedsiębiorstw, zarządzanie projektami), jak i dużą specjalizację kancelarii, a nawet ich fuzje – dodaje.

– Zapotrzebowanie na usługi prawnicze jest duże, ale wielu przedsiębiorców nie stać na profesjonalną stałą obsługę prawną – wskazuje z kolei adw. Daniel Reck, partner w Duraj & Reck i Partnerzy (miejsce czwarte). – Z uwagi na obciążenia fiskalne koszty kancelarii stale rosną, prawnicy oczekują podwyżek, czemu jednak nie towarzyszy podwyżka stawek. Utrzymują się one na stałym poziomie, przy czym klienci oczekują ich obniżki – dodaje.

Podobne spostrzeżenia ma też adw. Grzegorz Długi, partner w ADP Popiołek Adwokaci Radcowie Prawni (piąta pozycja w regionie). – Mimo iż rok 2022 był lepszy niż poprzedni, a wzrost zainteresowania usługami nastąpił praktycznie w każdym obszarze (najmniej w sprawach karnych), to – mimo inflacji – stawki za te usługi nie rosły. Na rynku jest nadpodaż usług prawnych, dlatego trudno, by te stawki rosły. Tak jest również w relacjach ze stałymi klientami – wyjaśnia adwokat.

Zerwane łańcuchy dostaw

Na północy kraju wojna mocno uderzyła w przedsiębiorców sprowadzających wcześniej towary z Rosji ze względu na sankcje nałożone na ten kraj.

Pojawiły się też wyzwania w obszarze obsługi prawnej podmiotów, których działalność wiązała się z rynkami wschodnimi, w tym z Ukrainą – przyznaje radca prawny Bartosz Grenda z Minkiewicz Urzędowski Sobolewski Torba i Partnerzy (trzecie miejsce w regionie). – Konieczne było natychmiastowe reagowanie na pojawiające się problemy, których wcześniej nie mogliśmy się spodziewać.

– Kancelaria musiała szybko odpowiedzieć na potrzeby klientów wynikające z zerwania łańcuchów dostaw, zamknięcia rynku rosyjskiego, wzrostu cen surowców i nośników energii – mówi radca prawny Janusz Ostrowski, wspólnik zarządzający w Ostrowski i Wspólnicy (pierwsze miejsce w kujawsko-pomorskim). – Wiele czasu poświęciliśmy waloryzacji kontraktów zarówno w ramach zamówień publicznych, jak i w obrocie prywatnym – dodaje.

I wskazuje, że upowszechnienie współpracy zdalnej oraz wzrost kosztów spowodowały, że duży biznes coraz częściej szuka wsparcia poza wielkimi ośrodkami i sięga do doświadczonych, często dużych kancelarii „z prowincji”.

– Wydaje mi się, że managerowie dostrzegli, że poza Warszawą relacja ceny do jakości bywa korzystniejsza niż w stolicy – mówi Janusz Ostrowski.

W północnych województwach wojna spowodowała również spore zawirowania na rynku pracy – wielu Ukraińców wróciło, by bronić swojego kraju, z kolei zza wschodniej granicy przybyli uchodźcy.

– Pracy jest coraz więcej. Widzimy, że często imigranci nie są zadowoleni z konieczności pracy poniżej kwalifikacji – mówi radca prawny Michał Widawski z kancelarii INTESA (miejsce dziesiąte). Z drugiej strony zgłaszali się do nas też klienci, którzy mieli kontakty biznesowe z obywatelami Białorusi i Rosji, co rodziło problemy innego rodzaju – dodaje prawnik.

Natomiast dr Bartosz Dąbrowski ze Skotarczak Dąbrowski Olech i Partnerzy ze Szczecina (miejsce drugie) mówi, iż poważne trudności mogą zacząć odczuwać małe i jednoosobowe kancelarie, z uwagi na ubożenie społeczeństwa i szukanie oszczędności w budżetach domowych, wzrost liczby takich podmiotów na rynku, ich wzajemną konkurencję oraz ogólny wzrost kosztów prowadzenia działalności.

Zarówno na Pomorzu Gdańskim, jak i Pomorzu Zachodnim dużą rolę w zeszłym roku odgrywała kwestia radykalnie zwiększonego importu węgla.

– Statki czekały w „kolejce” na redzie, skutkiem czego wchodziły na tzw. przestojowe, za które trzeba płacić dodatkowe pieniądze, tzw. demurrage, armatorowi statku – tłumaczy radca prawny Rafał Czyżyk, partner w Czyżyk Mickiewicz i Wspólnicy (szóste miejsce w zachodniopomorskim), kancelarii działającej w Szczecinie i Trójmieście. – Rodziło to skutki finansowe, przedsiębiorcy zaczęli bardzo mocno wczytywać się w zawarte umowy, co wiązało się z pracą dla prawników. Często powoływano się na „siłę wyższą” – dodaje.

Wskazuje przy tym, że obecnie w regionie trwają wielkie inwestycje w rozwój portów i terminali, a także dróg i kolei do nich, co ma pomóc m.in. w sprawnym eksporcie i przechowywaniu zboża.

Wojna, niepewność i... zyski

Radca prawny dr Dominik Lubasz, partner z kancelarii Lubasz i Wspólnicy (trzecie miejsce w łódzkim), zwraca uwagę, że wojna w Ukrainie doprowadziła do wstrzymania części inwestycji oraz większej budżetowej ostrożności spółek, na co nałożyła się wysoka inflacja i ryzyko stagflacji.

– Natomiast w drugiej połowie roku zaobserwowaliśmy ożywienie na rynku, a wraz z nim wzrost zapotrzebowania na usługi prawne – przyznaje prawnik. – Było ono widoczne zwłaszcza w obszarze prawa pracy, a w pewnym stopniu także w handlu elektronicznym, do czego przyczyniły się zmiany przepisów oraz w prawie nowych technologii – dodaje.

– Przez nieprzewidziane, gwałtowne zmiany na rynku i skoki cenowe w ostatnim roku dla wielu wykonawców dotrzymanie warunków umów podpisanych dużo wcześniej stało się niemożliwe – zauważa z kolei adw. Adam Świecki (siódma pozycja w województwie). Stąd ogromne zainteresowanie wykonawców i zamawiających kwestią waloryzacji umów – mówi. Jego zdaniem na rynku coraz częściej widać prawników, którzy rezygnują z prowadzenia swojej kancelarii i szukają bezpieczniejszej pracy w zespole.

Skutki wojny szczególnie mocno dotknęły Podkarpacie i Lubelszczyznę, jako tereny sąsiadujące z Ukrainą.

– Stąd potrzeba pomocy prawnej, np. przy restrukturyzacjach, negocjacjach obowiązujących kontraktów czy też w sprawach kadrowych – mówi radca prawny Marcin Bień z kancelarii Bień i Współpracownicy (drugie miejsce w regionie).

Z kolei adw. Radosław Ostrowski, wspólnik zarządzający w AXELO Prawo i Podatki (pierwsze miejsce), przyznaje, że na lokalnym rynku usług prawnych dla podmiotów profesjonalnych można było zaobserwować raczej trend obniżania stawek, a trwający rok zmusi wiele mniejszych kancelarii do przeglądu zespołu i weryfikacji zatrudnienia.

Z kolei radca prawny Katarzyna Zadykowicz-Sokół, partner w Bieluk i Partnerzy (pierwsze miejsce na Podlasiu), przyznaje, że lokalny rynek deweloperski odrobinę wyhamował, ale wciąż jest na nim duże zapotrzebowanie na usługi prawne. Zatrzymał się natomiast sektor zamówień publicznych – i to zarówno od strony zamawiających, jak i wykonawców. Brak inwestycji wynika z niepewności wywołanej przez wojnę i inflację – firmy czekają, co będzie dalej.

Są jednak branże, które na skutkach wojny nie tylko nie straciły, ale wręcz mogły się rozwinąć.

– Klienci, z którymi współpracujemy, w szczególności branża transportowa i energetyczna, paradoksalnie po wybuchu wojny w Ukrainie odnotowali wzrost przychodów – mówi radca prawny Wojciech Stachowicz-Szczepanik z kancelarii BSS Bartocha Stachowicz-Szczepanik (drugie miejsce w świętokrzyskim).

Z kolei radca prawny dr Piotr Łebek z kancelarii Hryniów, Łebek i Wspólnicy wskazuje, że zmiany na europejskim i krajowym rynku gazowym wyraźnie przełożyły się na poprawę koniunktury. – Pozwoliło nam to na zwiększenie portfolio w obszarze prawa energetycznego i udział w największych kontraktach gazowych w Polsce. Najbliższe lata to dalsze wyzwania w tym obszarze – ceny surowców, a co za tym idzie umowy m.in. gazowe, będą wymagały zaangażowania specjalistów – tłumaczy prawnik.

– Nieustanne zmiany w podatkach, olbrzymia nowelizacja w prawie pracy, w prawach konsumenta - te wszystkie zmiany wymagają od przedsiębiorców dynamicznego dostosowywania się do nowych rozwiązań. Przedsiębiorcy, którzy chcą świadomie kierować swoim biznesem, szukają nowych możliwości właśnie wśród ekspertów – mówi Piotr Aleksiejuk, partner zarządzający z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy z Olsztyna (trzecie miejsce w regionie, pierwsze na Warmii).

Zobacz tabelę z wynikami w kategorii regiony

Zobacz pełne wyniki rankingu

Spośród 335 kancelarii, które wzięły udział w tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej”, 186 jest spoza Warszawy. O miejscu w zestawieniu kategorii regiony decyduje liczba prawników świadczących usługi na rzecz danej kancelarii (a zatem nie tylko adwokatów  i radców prawnych).

Ubiegły rok upłynął w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała wiele problemów także w naszym kraju – od napływu imigrantów, przez sankcje na podmioty rosyjskie, aż po inflację i kryzys gospodarczy. Choć w poszczególnych regionach problemy te przejawiały się w różnym natężeniu, to jedno jest niezmienne – niemal wszędzie prawnicy deklarują, że w trudnych czasach rośnie popyt na ich usługi, a co za tym idzie – stawki godzinowe, ceny usług, a często też zatrudnienie w kancelariach. Wiele firm prawniczych zdecydowało się też na zatrudnienie prawników ukraińskich lub współpracę z tamtejszymi kancelariami. Ale inflacja to też wzrost kosztów prowadzenia kancelarii, opłat za media, wynajem biur, a nawet za papier do drukarki. W niektórych regionach doszło więc do obniżenia dochodów kancelarii.

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie