To jedno z rozwiązań, które może pojawić się w nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny – wynika z informacji, jaką otrzymaliśmy od ppłk. Roberta Pękali, rzecznika dowództwa WOT. Na razie nie wiadomo, jakie będą szczegółowe rozwiązania.
W mediach pojawiają się dwie opcje: jedna zakłada, że przedsiębiorstwo płaciłoby niższe podatki w przypadku zatrudnienia żołnierzy ochotników z WOT, a druga to ulga w CIT dla tych firm, które zatrudniają takich żołnierzy. Celem jest to, aby pracodawcy nie zniechęcali pracowników do służby wojskowej. Warto przypomnieć, że co miesiąc muszą się oni pojawić na weekendowym szkoleniu w jednostce, a raz w roku wziąć udział w czternastodniowych ćwiczeniach.
Czytaj więcej
Bonusy dla przedsiębiorców zatrudniających terytorialsów są niewystarczające.
Taki pomysł uatrakcyjnienia służby w WOT pojawia się w zasadzie od początku formowania tego rodzaju wojska, a w 2022 r. podobne rozwiązanie proponowała Fundacja Łączy nas Polska. Jednak wtedy Ministerstwo Finansów uchyliło się od jednoznacznej odpowiedzi, chociaż przyznało, że prowadzi na ten temat analizy.
Z kolei gen. bryg. Krzysztof Stańczyk w wywiadzie dla portalu Defence24 wspomniał, że jednym z postulatów WOT jest obniżenie składki zdrowotnej, „co pozwoliłoby rekompensować pracodawcom koszty ponoszone w związku z udziałem w ćwiczeniach”. Jednak gdy zapytaliśmy o szczegóły otrzymaliśmy zadziwiającą odpowiedź od rzecznika WOT. „Obecnie nie są prowadzone żadne konsultacje dotyczące obniżenia składki zdrowotnej” – napisał do nas ppłk. Pękala.