– Blisko 400 żołnierzy 24 godziny na dobę szuka jakichś śladów po dronie lub dwóch dronach, jak niektórzy mówią, ale do tej pory nie ma 100-procentowej pewności, że one wtargnęły w polską przestrzeń powietrzną – mówił premier Donald Tusk. Zastrzegł, że mamy do czynienia z „domniemanym incydentem”. – Nie wiemy, czyje były. Jeśli w ogóle były – dodał.
Ile rosyjskich dronów wleciało nad terytorium Polski
Z informacji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że tego dnia pojawiły się na monitorach stacji radiolokacyjnych dwa ślady. Pierwszy o godz. 6.43. Ten obiekt był monitorowany przez 33 minuty. Potem prawdopodobnie statek bezzałogowy został uziemiony, czyli rozbił się, albo zniżył wysokość i opuścił Polskę. Z naszych informacji wynika, że mniej więcej 20 minut później, czyli po godz. 7 rano, pojawił się na monitorze drugi ślad, ale bardzo szybko zanikł. Nie ma pewności, czy to było tzw. echo, czy faktycznie coś do nas wleciało.
Czytaj więcej
Armia prowadzi poszukiwania obiektu wojskowego, który wleciał na terytorium Polski w czasie zmasowanego ataku rosyjskiego na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Poszukiwania prowadzone są 25 km na południe od Hrubieszowa.
W miejsce, gdzie mogło dojść do naruszenia granicy, przyleciały dwa polskie samoloty F-16 oraz dwa amerykańskie F-35, które stacjonują w bazie w Łasku. Pojawił się też śmigłowiec wojskowy. Chociaż dowódca operacyjny gen. dyw. Maciej Klisz był gotowy do zestrzelenia intruzów, nie zdecydował się, bo nie zostali oni dostrzeżeni przez pilotów.