Początek nowego roku to kontynuacja „rewolucji cyfrowej” dotyczącej korespondencji m.in. pomiędzy podmiotami publicznymi a obywatelem. Harmonogram wdrażania e-Doręczeń przewiduje docelowo stopniowe zastąpienie korespondencji przez system ePUAP.
Czym jest e-Doręczenie?
E-doręczenie to nic innego jak cyfrowa wersja listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dokument można odebrać bezpiecznie za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wizyty na poczcie. Nowoczesne rozwiązanie jest dostępne na portalu Poczty Polskiej edoreczenia.poczta-polska.pl od października 2021 roku. Jak podaje portal, aktualnie nadano ponad 378 tys. e-Doręczeń (stan na 22.10.2024). 1 stycznia 2025 roku to termin, od którego część podmiotów publicznych musi posiadać adres do e-Doręczeń. Zmiany są wdrażane zgodnie z Ustawą z dnia 18 listopada 2020 roku o doręczeniach elektronicznych oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 roku w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (eIDAS).
Czytaj więcej
Oszuści ciągle znajdują nowe sposoby na to, by wykraść dane – często ich celem są hasła, dane osobowe czy numery PESEL. Jakich metod używają i na co warto uważać?
Jakie podmioty muszą wdrożyć e-Doręczenia od stycznia 2025?
Prowadzenie korespondencji w tym systemie będzie docelowo obowiązkowe dla podmiotów publicznych i firm, ale także dla zawodów zaufania publicznego. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal gov.pl kolejne podmioty będą wdrażać e-Doręczenia zgodnie ze ściśle określonym harmonogramem. Od 1 stycznia 2025 ten obowiązek muszą spełnić m.in.:
- organy administracji rządowej,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Narodowy Fundusz Zdrowia,
- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- uczelnie publiczne,
- państwowe i samorządowe instytucje kultury,
- jednostki samorządu terytorialnego (i ich związki oraz związki metropolitarne oraz samorządowe zakłady budżetowe) – w zakresie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.