Sprawa ta zajmuje Rzecznika Praw Obywatelskich od kilku lat. 12 kwietnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozpoznał i oddalił skargę Prokuratury Okręgowej w Krakowie na wpis do polskiego rejestru stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka dwóch kobiet, które zawarły związek małżeński w Wielkiej Brytanii.
Według prokuratury czynność urzędnika USC była sprzeczna z „podstawowymi zasadami porządku prawnego RP”.
- Sprzeczna z przepisami prawa, m.in. Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka, byłaby odmowa wpisu, a więc niewykonanie wyroku NSA - replikował ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
W styczniu 2019 r. prokurator wniósł do WSA skargę na czynność Kierownika USC. Rzecznik przystąpił do postępowania WSA. Sąd oddalił skargę, co prokuratura zaskarżyła do NSA. Zarzuciła WSA, że nie zawiesił postępowania na czas trwania innego postępowania przed NSA dotyczącego pytania prawnego (sygn. akt II OSK 1330/17).
Czytaj więcej
Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety, była prawidłowa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę prokuratury na decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Resort spraw wewnętrznych poinformował, iż nie zamierza zmieniać wzoru formularza aktu urodzenia, by ułatwić urzędnikom wykonywanie wyroku NSA z 10 października 2018 r.