Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ołeksij Daniłow mówił, że pod Bachmutem stosunek strat ukraińskich do rosyjskich kształtuje się jak jeden do siedmiu.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski rozmawiał z prezydentem Brazylii o planie pokojowym.
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Brazylii Luizem Inácio Lulą da Silvą na temat planu pokojowego Ukrainy i strategii dyplomatycznych mających na celu zakończenie rosyjskiej agresji.
Zełenski podziękował Luli za poparcie rezolucji ONZ ONZ w sprawie pokoju i integralności terytorialnej Ukrainy.
Pojazd rosyjskiej Straży Granicznej wyleciał w powietrze na minie
Podczas operacji przeciwko „ukraińskim sabotażystom” w obwodzie briańskim samochód rosyjskiej Straży Granicznej wjechał na minę.
Obrońcy Bachmutu czekają na posiłki
Wycofanie się Ukrainy z Bachmutu jest w razie potrzeby rozważane, ale według rzecznika Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Serhija Czerewatego, wkrótce mają dotrzeć posiłki.
Czytaj więcej
Rzecznik Wschodniego Dowództwa Operacyjnego Serhij Czerewaty powiedział, że wycofanie sił ukraińskich z Bachmutu "jest na stole", ale wkrótce mają je wesprzeć wyposażone w nowy sprzęt posiłki.
Nadal nie wiadomo, co wybuchło w Kołomnej
Trzy godziny po wybuchu pod miastem Kołomna, 100 km na południowy wschód od Moskwy, policji i Ministerstwu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pod Moskwą nie udało się jeszcze ustalić jego przyczyny oraz lokalizacji - podaje dobrze zorientowany kanał Baza na Telegramie.
„Wywiad przeprowadzony wśród okolicznych mieszkańców nie przyniósł rezultatów. Ludzie słyszeli eksplozję w różnych częściach (miasta). Film z poświatą, który miejscowi początkowo wzięli za konsekwencje eksplozji, okazał się poświatą emanującą z lokalnych dużych szklarni” - czytamy we wpisie.
Czytaj więcej
Tajemniczy wybuch w 140-tys. mieście Kołomna w obwodzie moskiewskim. Świadkowie słyszeli eksplozję, widzieli dym, ale przybyłe na miejsce służby nic nie znalazły.
W Sankt Petersburgu otwarto klub młodego wagnerowca
W Sankt Petersburgu, gdzie swoją oficjalna siedzibę ma Grupa Wagnera, otwarto klub "Wgneronok", którego celem jest „zaszczepienie w młodym pokoleniu miłość do ojczyzny”.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zarzuca Blinkenowi "autopijar"
Zacharowa oskarżyła sekretarza stanu o stosowanie nieprofesjonalnych metod, których celem jest wypełnienie luki w amerykańskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Oświadczenie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena na temat jego rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem to przejaw autopromocji, autoreklamy i braku profesjonalizmu - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na antenie kanału telewizyjnego Rossija 1.
Putin zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa
W piątek odbędzie się operacyjne spotkanie Putina ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie odbędzie się dzień po wydarzeniach w obwodzie briańskim.
W piątek nowy pakiet wojskowej pomocy USA dla Ukrainy
Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek 3 marca kolejny pakiet wojskowy dla Ukrainy - zapowiedział w czwartek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. W pakiecie ma się znaleźć amunicja do artylerii i HIMARS-ów.
W piątek w Białym Domu gościć będzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Kirby stwierdził, że przywódcy „bez wątpienia” omówią dalsze wsparcie dla ukraińskiej armii.
„Gwizd, a potem wybuch”. Co eksplodowało w Kołomnej?
Wybuch, do którego doszło wieczorem na przedmieściach Kołomnej, ok. 100 km na południowy wschód od Moskwy, słychać było „w prawie wszystkich częściach miasta” - twierdzą świadkowie. - Słychać było gwizd, a potem eksplozję - mówią lokalni mieszkańcy na nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Kreml zaplanował i pomógł sfinansować ośrodki tortur w Chersoniu, twierdzą międzynarodowi śledczy
Dochodzenie wykazało, że na kilku okupowanych obszarach siły rosyjskie postępowały zgodnie z bardzo konkretnymi wytycznymi, z wyraźnymi wzorcami, które wskazują na nadrzędny plan okupacji Ukrainy przez Moskwę - powiedział CNN Wayne Jordash, szef Mobile Justice Team, kolektywu międzynarodowych śledczych wspierających Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy..
Według śledczych pierwszy etap zasadniczo polegał na zatrzymaniu i, w wielu przypadkach, zabiciu kategorii ludzi określanych jako "przywódcy". Drugi etap to swego rodzaju proces filtracji, w którym ludność pozostająca poza ośrodkami detencyjnymi jest poddawana stałemu monitoringowi i filtracji, tak aby każdy, kto jest podejrzany o współpracę z „przywódcami” lub był zaangażowany w organizowanie wszelkiego rodzaju ruchu oporu, został również zidentyfikowany i albo deportowany do Rosji, albo przetrzymywany w ośrodkach zatrzymań i poddany torturom.
Silne eksplozje w obwodzie moskiewskim
Niedaleko miejscowości Kołomna w obwodzie moskiewskim, ok. 100 km od Moskwy, doszło do silnych eksplozji.
Rosjanie nie informują dotąd o ich przyczynach.
Mer Połtawy skazany za korupcję
Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy skazał mera Połtawy Ołeksandra Mamaja na pięć lat więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 2 mln hrywien (50 000 USD), które zostaną przekazane Siłom Zbrojnym.
Sąd uznał Mamaja za winnego nadużycia stanowiska i fałszerstwa.
W Bachmucie pozostaje 5 tys. osób, w tym 37 dzieci
Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko powiedział, że w Bachmucie nadal przebywa około 5 tys. osób, w tym 37 dzieci. Według niego większość pozostałych w mieście mieszkańców odmawia opuszczenia swoich domów.
Mimo toczących się ciężkich walk, ukraińskie służby nadal prowadzą ewakuację.
Ukraińcy "wyeliminowali" deputowanego partii Jedna Rosja z Samary
Denis Stein walczył w szeregach Grupy Wagnera.
Trwa rosyjska ofensywa na Bachmut
Siły rosyjskie kontynuują ofensywę w rejonie Bachmutu, podczas gdy siły ukraińskie próbują odeprzeć trwające ataki.
W ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe na miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim, położone zaledwie pięć kilometrów na zachód od Bachmutu i Zaporoża, powiedział Sztab Generalny.
Roman Mroczko szefem Miejskiej Administracji Wojskowej Chersonia
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 2 marca dekret mianujący Romana Mroczkę szefem Miejskiej Administracji Wojskowej Chersonia. Zastąpił na tym stanowisku Hałynę Łuhową.
Zespół kontrolerów z MAEA rozpoczął misję w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z miesięcznym opóźnieniem
Nowy zespół obserwatorów z MAEA, organu nadzoru nuklearnego ONZ, objął swoje stanowisko w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Enerhodarze po prawie miesięcznym opóźnieniu, poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Największa w Europie elektrownia jądrowa z sześcioma reaktorami została zajęta przez wojska rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę w zeszłym roku. Ponieważ każda ze stron oskarża drugą o ostrzał i ryzyko wypadku nuklearnego, od września w elektrowni rozmieszczono obserwatorów MAEA.
- Nasi odważni eksperci – ściśle współpracując z personelem operacyjnym zakładu – służą doradztwem technicznym i monitorują sytuację w skrajnie trudnych i wymagających okolicznościach – powiedział Grossi.
Alarm powietrzny w całej Ukrainie
We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny.
Białoruska opozycja obala twierdzenie Łukaszenki o niezawodności obrony powietrznej
Na nagraniu widać, jak dron porusza się po lotnisku i niezauważony ląduje na rosyjskim samolocie.
Czytaj więcej
Białoruska antyrządowa organizacja Bypol udostępniła nagranie z lotniska w Maczuliszczach, gdzie drony zaatakowały i uszkodziły rosyjski samolot zwiadowczy A-50.
Rosja uderza w punkt humanitarny w obwodzie chersońskim
Wojska rosyjskie zaatakowały punkt dostarczania pomocy humanitarnej we wsi Kozackie w obwodzie chersońskim, raniąc dziewięciu cywilów, poinformowała administracja wojskowa obwodu
Niemieccy socjaldemokraci postanowili nie wydalać z partii byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera
Decyzję podjęła specjalna komisja SPD.
Ciała trzech mężczyzn ekshumowano z nowego miejsca pochówku pod Kijowem
W niewielkiej odległości od Kijowa odkryto nowe miejsce pochówku zawierające ciała trzech mężczyzn zabitych w pierwszych dniach wojny. Miejsce to znaleziono dzisiaj w Borodziance, na północny zachód od stolicy.
Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że nieudany plan Władimira Putina szybkiego zajęcia miasta spowodował śmierć ponad 1300 mieszkańców, zanim siły ukraińskie zepchnęły siły rosyjskie z powrotem do granicy.
Minął rok, a 278 osób z obwodu kijowskiego wciąż jest zaginionych.
W Kijowie otwarto pierwszy na Ukrainie bank długoterminowego przechowywania krwi
To realizacja projektu Kijowskiego Miejskiego Centrum Krwiodawstwa, który umożliwia zamrażanie i przechowywanie rzadkich grup krwi nawet do 30 lat.
Bank umożliwi także dostarczanie krwi w miejsca działań wojennych w celu ratowania rannych żołnierzy i ludności cywilnej.
Aliexpress blokuje sprzedaż dronów DJI i Autel rosyjskim klientom
Chiny utrzymają łączność z Rosją
Minister spraw zagranicznych Qin Gang podczas spotkania G20 zapowiedział, że Chiny będą utrzymywać komunikację i koordynację z Rosją na wszystkich szczeblach.
W sprawie kryzysu na Ukrainie Qin powiedział w rozmowie z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem, że "Chiny wspierają wszelkie wysiłki na rzecz promowania rozmów pokojowych i są chętne do odegrania konstruktywnej roli w tym zakresie".
Parlament Mołdawii przyjął deklarację potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę
Niewielka większość 55 deputowanych w 101-osobowym zgromadzeniu głosowała za deklaracją, w której stwierdzono, że inwazja Moskwy rozpoczęła się wraz z zajęciem Krymu w lutym 2014 roku i zażądano wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z Ukrainy.
Deputowani uznali, że "Rosja prowadzi nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę na Ukrainie, która narusza zasady prawa międzynarodowego".
Jak pisze Reuters, przyjęcie tej deklaracji jest echem wezwań Kijowa do powołania międzynarodowego trybunału do ścigania rosyjskich zbrodni wojennych.
FSB informuje o konieczności usunięcia ładunków wybuchowych z miejsca ataku grupy sabotażystów w obwodzie briańskim
Federalna Służba Bezpieczeństwa podaje, że w wyniku ataku grupy sabotażystów z Ukrainy na obwód briański w Rosji zginął jeden mieszkaniec obwodu, a 11-letni chłopiec został ranny. W miejscu ataku, w rejonie klimowskim, znaleziono "dużą liczbę ładunków wybuchowych różnego rodzaju".
Łukaszenko w Chinach: Białoruski reżim szuka sojuszników wśród podobnych sobie reżimów
Od początku nowego roku Łukaszenko odwiedził więc już takie „demokracje” jak Zimbabwe i Zjednoczone Emiraty Arabskie; przyjął w Mińsku szefa węgierskiej dyplomacji reprezentującego jedyny otwarcie prorosyjski rząd unijnego kraju i zapowiedział wizytę w Iranie w połowie marca.
Czytaj więcej
Samozwańczy prezydent Białorusi po raz 13 spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Zabiegał o więcej chińskich kontraktów gospodarczych. Dla Pekinu, Białoruś to rynek nieznaczący. Odpowiada za 0,12 procent chińskiego handlu zagranicznego.
W New Delhi doszło do pierwszej od wybuchu wojny rozmowy twarzą w twarz Blinkena z Ławrowem
Blinken i Ławrow ostatni raz spotkali się twarzą w twarz w Genewie, w Szwajcarii, w styczniu 2022 roku, w przededniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do kolejnego spotkania miało dojść 24 lutego 2022 roku, ale Blinken odwołał je dwa dni wcześniej po tym, gdy prezydent Rosji, Władimir Putin, uznał niepodległość separatystycznych, samozwańczych republik istniejących na terenie ukraińskiego Donbasu, co bezpośrednio poprzedziło wybuch wojny.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken i szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow odbyli krótką rozmowę w czwartek, na marginesie szczytu szefów MSZ państw G20. Była to pierwsza od 29 lipca 2022 roku rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji (wówczas Blinken i Ławrow rozmawiali telefonicznie).
Incydent w obwodzie briańskim. Putin: To kolejna zbrodnia
Prezydent Rosji powiedział, że w obwodzie briańskim napastnicy "otworzyli ogień do ludności cywilnej".
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin zabrał głos w sprawie wydarzeń w obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą. Według niego, doszło tam do ataku terrorystycznego.
Suchoj przestaje być rosyjski
Firma przechodzi w ręce spółki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Czytaj więcej
United Aircraft Corporation (UAC), rosyjska państwowa firma lotnicza, wycofuje się z programu produkcji i serwisowania Sukhoi Superjet 100. Zastąpi ją Markab Capital ze Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Obwód charkowski: Samochód wjechał na minę. Zginęły cztery osoby
Czterech mężczyzn w wieku 21, 39, 43 i 54 lat zginęło, po tym jak samochód, którym poruszali się po lesie w rejonie Iziumu, wjechał na minę w pobliżu wsi Sliwakiwka.
W ataku na wioski w rosyjskim obwodzie briańskim miało brać udział 45 osób
- Żadnych ukraińskich dywersantów tu nie było. Nigdy nie sądziłem, że rosyjska granica jest tak dziurawa - mówił Denis Nikitin, dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotników.
Czytaj więcej
Rosyjski Korpus Ochotniczy ogłosił, że jest odpowiedzialny za "akcję na briańszczyźnie". Jednostka, o której niewiele wiadomo, podobno wchodzi w skład ukraińskiej armii. Jest też konkurencyjna wobec Legionu Wolna Rosja, sformowanego w Ukrainie na początku wojny i walczącego m.in. w Bachmucie.
Zachód oskarża Rosję, Rosja oskarża Zachód - burzliwy szczyt szefów MSZ państw grupy G20
Tymczasem gospodarz szczytu, premier Indii Narendra Modi, wezwał szefów MSZ państw G20 do znalezienia wspólnego stanowiska w sprawach globalnych.
Czytaj więcej
USA i ich europejscy sojusznicy starli się z Rosja na szczycie szefów MSZ państw grupy G20, zorganizowanym w New Delhi. Zachód wzywa kraje G-20, aby wywierały presję na Moskwę w celu skłonienia jej do zakończenia wojny na Ukrainie, która - jak podkreślają - zdestabilizowała świat.
W okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie zmuszają kierowców do wymiany tablic rejestracyjnych na rosyjskie
Centrum Narodowego Oporu, portal opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy podaje, że w lutym 2023 roku w okupowanej części obwodu ługańskiego wydano 10 tys. rosyjskich tablic rejestracyjnych. Kierowcom, którzy nie zgadzają się na wymianę tablic, władze okupacyjne mają grozić konfiskatą samochodu.
Wsie w obwodzie briańskim zaatakował Rosyjski Korpus Ochotniczy?
"Rosyjski Korpus Ochotniczy wkroczył na Briańszczynę, by pokazać rodakom, że jest nadzieja, że wolni Rosjanie z bronią w ręku mogą walczyć z reżimem" - mówią żołnierze na umieszczonym w sieci nagraniu.
Czytaj więcej
Rosyjski Korpus Ochotniczy ogłosił, że jest odpowiedzialny za "akcję na briańszczyźnie". Jednostka, o której niewiele wiadomo, podobno wchodzi w skład ukraińskiej armii. Jest też konkurencyjna wobec Legionu Wolna Rosja, sformowanego w Ukrainie na początku wojny i walczącego m.in. w Bachmucie.
Prezydent Mołdawii, Maia Sandu: Nie pozwolimy na wznowienie konfliktu w Naddniestrzu
Sandu złożyła taką deklarację na wiecu zorganizowanym w związku z 31. rocznicą wybuchu konfliktu zbrojnego w Naddniestrzu. Prezydent Mołdawii zapewniła, że władze jej kraju "będą czynić wysiłki, by utrzymać pokój w państwie, aby przeciwdziałać pogorszeniu się sytuacji wokół Naddniestrza". - Nie pozwolimy rozgrzanym głowom zmienić Naddniestrza w obszar nowego konfliktu zbrojnego - dodała.
Pieskow o sytuacji w obwodzie briańskim: Podejmujemy działania, by zniszczyć terrorystów
- Prezydent Putin jest na Kremlu. Otrzymuje regularne doniesienia (...). W szczególności od szefa FSB, (Aleksandra) Bortnikowa, ministra obrony (Siergieja) Szojgu i kierującego Rosgwardią (Wiktora) Zołotowa - relacjonował Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytania dziennikarzy o sytuację w obwodzie briańskim. - Mówimy o sytuacji, która rozwija się w obwodzie briańskim, w związku z atakiem ukraińskich bojowników - dodał.
Asystent sekretarza generalnego NATO w Kijowie. Rozmawiał z szefem kancelarii Zełenskiego
Andrij Jermak spotkał się z Davidem Kettlerem, asystentem sekretarza generalnego NATO, z którym rozmawiał o przygotowaniach do szczytu Sojuszu w Wilnie, a także o sytuacji na froncie i potrzebach obronnych Ukrainy. Jermak zwrócił uwagę na znaczenie wizyty wysokiego przedstawiciela Sojuszu na Ukrainie, która świadczy o silnym politycznym wsparciu, jakie Ukraina otrzymuje od NATO, a także o determinacji do dalszego pogłębienia współpracy z Ukrainą.
Rosyjska flaga wymalowana na pomniku Małej Syrenki w Kopenhadze
Dania należy do koalicji państw Zachodu potępiających rosyjską agresję na Ukrainę. Kopenhaga udziela Ukrainie wsparcia militarnego i humanitarnego.
Czytaj więcej
Na pomniku Małej Syrenki, jednym z symboli Kopenhagi, ktoś wymalował rosyjską flagę - informuje Reuters.
Rosyjskie agencje donoszą o starciach z "ukraińskimi sabotażystami" na terenie Rosji
Według rosyjskich źródeł, grupa "ukraińskich sabotażystów" przedostała się na teren rosyjskiego obwodu briańskiego. Doniesienia te nie zostały dotąd potwierdzone przez niezależne od Rosji źródła.
Czytaj więcej
W przygranicznym obwodzie briańskim w Rosji trwają walki z grupą "ukraińskich sabotażystów" - podają rosyjskie agencje, powołując się na miejscowe władze i służby bezpieczeństwa.
W czasie ostrzału wsi Tiotkino w obwodzie kurskim w Rosji zginęła jedna osoba
Gubernator obwodu, Roman Starowojt, na swoim kanale w serwisie Telegram podał, że w wyniku ostrzału leżącej na pograniczu między Rosją a Ukrainą wsi Tiotkino dwie osoby zostały ranne, a jeden z rannych zmarł, zanim na miejsce dotarło pogotowie. Na teren wioski miało spaść łącznie pięć pocisków.
Szef MSZ Rosji nie mógł wziąć udziału w Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie
Siergiej Ławrow chciał wziąć udział w sesji Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, ale nie był w stanie ze względu na unijne sankcje - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Szwajcarzy ścigają szefów Gazprombanku
Kierownictwo banku jest oskarżone o prawnie brudnych pieniędzy na koncie Władimira Putina.
Czytaj więcej
Prokuratura Szwajcarii skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dyrektorowi i zarządowi szwajcarskiej filii rosyjskiego Gazprombanku. Czterech menadżerów jest oskarżonych o niedopełnienie obowiązku kontroli pochodzenia pieniędzy jednego z klientów banku. Chodzi o jednego z najbliższych ludzi Putina. Na jego konto w banku wpływały kwoty, wielokrotnie przewyższające deklarowane przez niego dochody.
Gubernator obwodu kurskiego: Ostrzelano nas z terytorium Ukrainy
Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego podaje, że położona na granicy Rosji i Ukrainy, po stronie rosyjskiej, wieś Tiotkino została ostrzelana z terytorium Ukrainy.
Rosjanie twierdzą, że grupa sabotażystów z Ukrainy przeniknęła przez rosyjską granicę
Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz oświadczył, że w wyniku ostrzelania na terenie obwodu briańskiego samochodu przez grupę ukraińskich sabotażystów jedna osoba zginęła, a dziesięcioletnie dziecko zostało ranne. Ranne w ostrzale dziecko miało zostać hospitalizowane. Do ataku miało dojść w pobliżu wsi Liubieczane, w rejonie klimowskim.
Ambasador Niemiec: Czy Polska zauważyła, że wojna zmieniła obraz Rosji w Niemczech?
"Wojna Putina z Ukrainą wstrząsnęła obrazem Rosji u Niemców - i zmieniła go dramatycznie" - napisał na Twitterze Thomas Bagger, niemiecki ambasador w Polsce.
Czytaj więcej
- Polityka Niemiec spowodowała, że (Władimir) Putin zdobył pieniądze, które spożytkował na wzmocnienie swojej armii - mówił na antenie TVP szef MON, Mariusz Błaszczak. Na słowa te zareagował ambasador Niemiec w Polsce, Thomas Bagger.
Ławrow: Zachód bezwstydnie grzebie porozumienie zbożowe
Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję RIA, oskarżył Zachód o to, że ten próbuje "bezwstydnie pogrzebać" porozumienie zbożowe z 22 lipca 2022 roku, na mocy którego ukraińskie zboże jest eksportowane drogą morską, z portów nad Morzem Czarnym. Rosja wielokrotnie sygnalizowała, że Zachód nie wywiązuje się z części porozumienia zbożowego dotyczącego ułatwienia eksportu żywności i, przede wszystkim, nawozów z Rosji.
Wiceszef MSWiA: Ukraińcy nie mogą mieć lepszych warunków do startu w Polsce niż Polacy
- Nie jest rolą rządu wynajmowanie mieszkań dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Ale cieszę się, że MCK czy UNHCR pisząc swoje programy na rzecz uchodźców, ustalają je z rządem - mówił Paweł Szefernaker w RMF FM.
Czytaj więcej
Wielu Ukraińców w Polsce, ponad 700 tys. pracuje legalnie w Polsce, opłaca składki, płaci podatki. Ci ludzie także pracują na polskie PKB - mówił w rozmowie z RMF FM wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker.
Na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty uzbrojone w 24 pociski Kalibr
Informacje takie przekazuje Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji obwodowej. Bratczuk podał na antenie ukraińskiej telewizji, że w 24 pociski wyposażone są cztery rosyjskie okręty.
Suspilne: W Zaporożu zginęły trzy osoby
Według najnowszych doniesień ukraińskiego portalu Suspilne, w wyniku ataku rakietowego pod gruzami pięciopiętrowego budynku w Zaporożu zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych. Na miejscu pracują służby.
Kim: W ciągu ostatniej doby bez ofiar w obwodzie mikołajowskim
Szef Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Witalij Kim podał, że wczoraj wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał terenów gminy Kutsurub. Dodał, że noc minęła spokojnie i że w ciągu ostatniej doby nie było ofiar ostrzału w regionie.
Zełenska o ataku na Zaporoże: Nie wybaczymy tego
Ołena Zełenska napisała w mediach społecznościowych, że podczas nocnego ataku na Zaporoże "celowo uderzono w wieżowiec", w wyniku czego zginęli ludzie. "Moje kondolencje dla ofiar. Nie wybaczymy tego" - zadeklarowała.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,156 mln osób
1 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 18,8 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 21 tys. osób, a od 24 lutego - 8,253 mln osób.
Aplikacje rosyjskiej grupy Tinkoff usunięte z AppStore
Tinkoff Bank zapewnia, że już ściągnięte aplikacje będą dalej normalnie działać.
Brytyjski resort obrony: Drogi i pola na wschodzie Ukrainy stają się błotniste
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie zwraca uwagę, że w związku z rosnącymi temperaturami pogarszają się warunki na drogach i bezdrożach wschodniej Ukrainy, co utrudnia ruchy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Najgorzej sytuacja ma wyglądać pod tym względem w drugiej połowie marca, gdy odwilż osiągnie szczytową fazę.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 150 605 żołnierzy, 3 397 czołgów, 6 658 pojazdów opancerzonych, 2 398 zestawów artyleryjskich, 480 wyrzutni rakiet, 247 zestawów przeciwlotniczych, 300 samolotów, 288 śmigłowców, 2 058 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 264 pojazdy (w tym cysterny), 230 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginął jeden cywil
Ofiara rosyjskiego ostrzału to mieszkaniec Bachmutu - wynika z wpisu Pawła Kyryłenki, gubernatora obwodu donieckiego, na jego kanale w serwisie Telegram.
Rosyjska ciężka artyleria ostrzelała w nocy rejon nikopolski
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W wyniku ostrzał uszkodzony został budynek przedszkola, kilka sklepów i apteka. Rosyjskie pociski spadły też na osiem wielopiętrowych budynków i garaże. Uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia.
Dwie osoby zginęły, sześć zostało rannych w wyniku nocnego ataku Rosjan na Zaporoże
W wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez Rosjan w nocy na Zaporoże, stolicę obwodu zaporoskiego, pod gruzami pięciopiętrowego budynku zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych - informuje policja z obwodu zaporoskiego. Do ataku doszło ok. 1:32 czasu lokalnego. W wyniku ataku zniszczonych zostało ponad 10 mieszkań znajdujących się w budynku. Fala uderzeniowa uszkodziła też pobliskie budynki.
Putin miał zafundować swojej kochance największy apartament w Rosji
Chodzi o apartament o powierzchni 2600 m² na brzegu Morza Czarnego w Soczi. Znajduje się na terenie luksusowego osiedla Park Królewski. Apartament ma dziedziniec, lotnisko dla helikoptera, basen i salę kinową. Został zaprojektowany przez znanego rosyjskiego projektanta Walentina Judaszkina. W 2021 roku media branżowe uznały, że jest to największy apartament w Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Dziennikarze znaleźli w Rosji nieruchomości nieoficjalnej pierwszej damy. Są warte blisko 120 mln dol.
Większość zabitych w miejscach ciężkich i długotrwałych walk rosyjska armia porzuca na polu walki
– Wszystkich, którzy śmierci nie stwierdzono, zapisuje się są w rubryce „zaginieni bez wieści” – wyjaśnia matka jednego z zaginionych. Tak jest lepiej dla wojskowej biurokracji, bo wtedy nie musi się z niczego tłumaczyć. – Może znajdzie się jutro, pojutrze – mówili jej oficerowie.
Czytaj więcej
Według Kijowa zginęło już 150 tys. żołnierzy Kremla. Jednak rosyjskie społeczeństwo pozostaje obojętne na ogrom ofiar.
Rzeczniczka MSZ Rosji: Rozmowa Ławrowa z Blinkenem na marginesie G20 jest niemożliwa
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji oświadczyła, że niemożliwa jest rozmowa szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena na marginesie szczytu G20 w Indiach ze względu na "stanowisko USA". Wcześniej Blinken mówił, że nie planuje - przy okazji szczytu G20 - spotkań ani z szefem MSZ Rosji, ani z szefem MSZ Chin.
W ciągu doby ukraińska armia odparła na wschodzie ponad 170 rosyjskich ataków
Dane takie przekazuje ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie podjęli próbę ofensywy w rejonie miejscowości Kupiańsk, Łyman, Bachmut i Awdijiwka. Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu doby 16 ataków na zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Z kolei wojska rakietowe i artyleria ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan, a także dwa składy amunicji i trzy inne "ważne obiekty wroga" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraiński parlamentarzysta: Nie ma sensu utrzymywać Bachmutu za wszelką cenę
Bitwa o Bachmut trwa od kilku miesięcy, ale w ostatnich tygodniach Rosjanie zaczęli osiągać na tym odcinku frontu pewne sukcesy. Obecnie miasto jest okrążone z trzech stron.
Czytaj więcej
Ukraińscy obrońcy utrzymują się na swoich pozycjach w Bachmucie, ale presja ze strony rosyjskiej armii i najemników z Grupy Wagnera rośnie, a ataki na miasto są nieustanne.
Zełenski: Zima minęła. Zdołaliśmy zapewnić Ukrainie prąd i ciepło
- Ta zima minęła. Była bardzo trudna i każdy Ukrainiec (...) odczuł te trudności. Ale zdołaliśmy dostarczyć Ukrainie prąd i ciepło - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Tak, zagrożenie dla systemu energetycznego się utrzymuje. Ale trwa też praca na rzecz systemu energetycznego - dodał.
W nocy rosyjska rakieta spadła na Zaporoże. Są ofiary
Rosyjska rakieta zniszczyła niemal całkowicie pięciopiętrowy budynek w Zaporożu. Pod jego gruzami mają znajdować się ludzie. Na razie wiadomo o co najmniej dwóch ofiarach ostrzału - wynika z wpisu p.o. mera Zaporoża, Anatolija Kurtiewa na jego kanale w serwisie Telegram. Zaporoże zostało prawdopodobnie ostrzelane przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.
Putin odznaczy nauczycieli, którzy wychowali żołnierzy walczących m.in. na Ukrainie
W czwartek prezydent Rosji, Władimir Putin, odwiedzi Północnokaukaski Okręg Federalny, gdzie odznaczy nauczycieli, którzy uczyli osoby wyróżnione tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej w czasie wykonywania misji bojowych w Czeczenii, Syrii i na Ukrainie.
Patruszew rozmawiał w Hawanie o współpracy między Rosją a Kubą
Po wizycie w Wenezueli Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, odwiedził Hawanę, gdzie rozmawiał z prezydentem Kuby, Miguelem Diaz-Canelem i Raulem Castro m.in. o "strategicznych priorytetach współpracy między Rosją a Kubą, a także problemach na arenie międzynarodowej" - informuje biuro prasowe Rady Bezpieczeństwa.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje.