Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze informacje z Ukrainy i Rosji będziemy zamieszczać w piątek od wczesnych godzin porannych.
55 rosyjskich nalotów od początku dnia
Jak poinformowało Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych Ukrainy, Federacja Rosyjska przeprowadziła dziś 55 nalotów, zrzucając 87 kontrolowanych bomb powietrznych. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 687 ataków dronami typu kamikaze oraz ponad 3600 ataków na pozycje żołnierzy i skupiska ludności.
Władimir Putin twierdzi, że otrzymuje sygnały od amerykańskich firm chcących wrócić do Rosji
„Zaczęły napływać sygnały od amerykańskich firm o chęci powrotu na rynek rosyjski” – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. „Teraz widzimy sygnały nawet od amerykańskich firm, że chcą wrócić na nasz rynek, ale oczywiście w nowych warunkach, oczywiście ze stratami. Cóż, to nie nasza wina” – dodał.
W Odessie doszło do eksplozji
Podczas ataku rosyjskich dronów w Odessie słychać było eksplozje – poinformował korespondent Ukrinformu. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegały o ruchu dronów znad Morza Czarnego w kierunku Odessy i południa. „Nasze siły obrony powietrznej pracują. Zostańcie w schronach!” – apeluje szef administracji wojskowej w Odessie Oleh Kiper.
W obwodzie kijowskim obrona powietrzna walczy z dronami
W obwodzie kijowskim zarejestrowano atak rosyjskich dronów szturmowych, neutralizują go Siły Obrony Powietrznej – poinformowała Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa. Władze nawołują, aby nie lekceważyć zasad bezpieczeństwa i przebywać w schronach do czasu zakończenia alarmu powietrznego.
W wielu regionach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny
W wielu wschodnich i północnych regionach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z wystrzeleniem przez rosyjskie wojsko dronów szturmowych – informuje agencja Ukrinform, powołując się na mapę alarmów lotniczych. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy informowały na Telegramie o wystrzeleniu przez armię rosyjską dronów szturmowych z kierunku północnego.
Zełenski: W obwodzie kurskim jest 11 tys. żołnierzy KRLD
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w obwodzie kurskim przebywa dziś 11 tys. żołnierzy Korei Północnej, którzy wzięli już udział w starciach zbrojnych i ponieśli straty. – Część tych żołnierzy brała już udział w działaniach wojennych przeciwko ukraińskiej armii. Są już straty. To fakt – powiedział Zełenski. – Jeśli chodzi o reakcję, są kraje, które zareagowały głośno, są kraje, które nie zareagowały, są kraje, które zareagowały, ale cicho – dodał.
Kolejny rosyjski generał zginął na Ukrainie
Rosyjski generał dywizji Paweł Kłymenko, który dowodził 5. Doniecką Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych, zginął na Ukrainie. Jest już 13. rosyjskim generałem, który stracił życie w wojnie. Kłymenko pochodzi ze Stawropola, który służył na okupowanym Krymie przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę. Stopień generała dywizji otrzymał w maju 2024 roku. Według publikacji „Astra” Kłymenko organizował tortury na terenie opuszczonej kopalni Pietrowskaja w Doniecku. Tam żołnierze byli zmuszani do płacenia dowódcom „odszkodowań” za obrażenia i śmierć innych żołnierzy. W tym samym obozie żołnierze byli zmuszani do przeprowadzania „mięsnych ataków” czyli ataków bez broni na pozycje wroga, w których większość żołnierzy ginęła.
Siły Powietrzne: Prawie połowa wszystkich dronów użytych w rosyjskich atakach to wabiki
Tanie drony-wabiki bez głowic bojowych, które przytłaczają obronę przeciwlotniczą, stanowią prawie połowę wszystkich rosyjskich UAV wystrzelonych nad Ukrainą – powiedział w CNN szef wydziału łączności Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ignat. Według Ignata wrogie drony-wabiki noszą „wydrukowaną w 3D kulę owiniętą w folię”, która ma imitować głowicę bojową Szaheda.
Ustalono tożsamość ukraińskich jeńców wojennych rozstrzelanych w okolicach Doniecka
Funkcjonariusze ustalili tożsamość trzech ukraińskich obrońców, którzy 1 listopada zostali zastrzeleni przez Rosjan w pobliżu wsi Wyszniewe w obwodzie donieckim – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Generalnej Nadia Maksimets. – W tej chwili ustalono, że 23 października doszło do rozstrzelania więźniów we wschodniej części miasta Selidowe, a do drugiego doszło w pobliżu wsi Wysznewo. W obu przypadkach rozstrzelano sześciu naszych obrońców. Śledztwo w sprawie przestępstwa, które miało miejsce 1 listopada, przynosi pewne rezultaty. Udało nam się zidentyfikować naszych poległych obrońców – powiedziała.
Szmyhal po ataku na Zaporoże: Ukraina musi zdobyć wszystko, co niezbędne do obrony
Po ostrzale Zaporoża przez armię rosyjską premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił, że jego państwo powinno otrzymać wszystko, co niezbędne do obrony. „Ukraina musi zdobyć wszystko, czego potrzebuje do obrony, aby zapobiec podobnym atakom Rosji, w których giną cywile i niszczą infrastrukturę cywilną. Liczymy na determinację naszych partnerów” – napisał na Telegramie.
Kreml prosi Zimbabwe o przysłanie robotników
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
Czytaj więcej
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
W Mikołajówce Rosjanie ostrzelali pięciopiętrowy budynek
W Mikołajówce w obwodzie donieckim rosyjscy żołnierze zaatakowali pięciopiętrowy budynek, w wyniku czego zginęło dwóch cywilów, a pięciu zostało rannych – poinformowała na Telegramie doniecka administracja wojskowa. „W wyniku ostrzału Mikołajówki zginęły 2 osoby, a 5 zostało rannych. Jeden z pocisków trafił w pięciopiętrowy budynek, kolejne 4 – pobliskie domy” – czytamy w komunikacie.
Minister obrony Szwecji odwiedził ukraińskie siły specjalne
Szef Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Serhii Deineko oraz minister obrony cywilnej Szwecji Karl-Oscar Bolin rozmawiali o wymianie doświadczeń i zwiększaniu potencjału obronnego Ukrainy, a w szczególności o wzmocnieniu bezpieczeństwa morskiego. Spotkanie odbyło się w jednostce specjalnego przeznaczenia Państwowej Straży Granicznej „Dozor”. Dołączył do niej ambasador Szwecji Martin Oberg.
Finlandia zaproponowała swoje terytorium pod bazę dronów rozpoznawczych
Finlandia jest gotowa na przyjęcie bazy dużych dronów NATO wykonujących loty zwiadowcze wzdłuż granicy z Rosją – podał portal Yle. „Drony stacjonują obecnie w Sigonella we Włoszech. Stamtąd samoloty przelatują przez przestrzeń powietrzną NATO, w tym przez Finlandię, w celu gromadzenia informacji wywiadowczych na wschodniej granicy” – informuje Yle. Jak zauważa portal, rozważane są cztery opcje rozmieszczenia; najbardziej prawdopodobną lokalizacją może być fińska baza lotnicza w Pirkkala.
Atak dronów na Kijów. Mieszkaniec relacjonuje: Odłamek utkwił w szafie (WIDEO)
Wybuch za oknem usłyszał przy śniadaniu. Za sekundę do jego kuchni wleciały rozbijane szyby i kawałki metalu. Jeden z zestrzelonych rosyjskich dronów Shahed, które masowo zaatakowały dziś Kijów, spadł tuż pod jego blokiem. Odłamek utkwił w szafie. Cudem przeżyłem – mówi PAP.
Policyjni saperzy zdetonowali dwa drony, które spadły na Kijów i nie eksplodowały
W nocy z 6 na 7 listopada Kijów był celem zmasowanego ataku dronów-kamikadze.
Wieś w obwodzie charkowskim ostrzelana przez Rosjan
W wyniku ostrzału wsi Kozacza Łopań ranny został 18-latek.
Po nocnym ataku dronów w Odessie uszkodzonych jest ponad 100 mieszkań
Zdjęcia skutków ataku opublikowano w serwisie Telegram.
Ruszyło domino upadłości w Rosji. Największy deweloper na krawędzi
Grupa firm „Samolet” (Samolot), która buduje budynki mieszkalne o powierzchni 5,5 mln metrów kwadratowych rocznie i posiada bank ziemi o powierzchni prawie 50 mln mkw., ma potężne problemy finansowe – dowiedział się „Forbes”, powołując się na źródła bliskie spółce. Według nich, ze względu na trudności finansowe, główny właściciel „Samoletu” Michaił Kenin, próbuje sprzedać swoje udziały w spółce – 31,6 proc. akcji o wartości rynkowej 26,5 mld rubli (1,09 mld zł).
Czytaj więcej
Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.
Zełenski w Budapeszcie: Potrzebujemy wystarczającej ilości broni, nie wsparcia w negocjacjach z Rosją
Wołodymyr Zełenski przybył do Budapesztu w związku ze szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej. - Ściskanie się z Putinem nie pomoże. Niektórzy ściskają się z nim od 20 lat i jest tylko gorzej – mówił ukraiński prezydent.
129 miejscowości pozbawionych prądu w związku z toczącymi się walkami
Wiaczesław Krawcow, p.o. dyrektor generalny lokalnej spółki energetycznej poinformował o tym w czasie konferencji prasowej.
Anders Fogh Rasmussen: Możemy wykorzystać nieprzewidywalność Trumpa jako sposób na doprowadzenie do pokoju na Ukrainie
- Możemy wykorzystać połączenie nieprzewidywalności Trumpa z jego pragnieniem bycia zwycięzcą i uczynić z tego silną formułę promowania procesu pokojowego na Ukrainie – powiedział były sekretarz generalny NATO dodając, że jego zdaniem Trump „powinien powiedzieć Putinowi, aby ten zakończył wojnę”.
Czytaj więcej
- Nie sądzę, by chciał być przedstawiany jako przegrany - mówi o Donaldzie Trumpie Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO (w latach 2009-2014).
W obwodzie donieckim, w miejscowościach objętych przymusową ewakuacją, pozostaje 234 dzieci
Informacje takie przekazują władze obwodu donieckiego. Łącznie w 17 miejscowościach objętych przymusową ewakuacją, w związku z bliskością frontu, nadal przebywa 177 rodzin i 234 dzieci.
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska przekazała Ukrainie tyle sprzętu wojskowego, ile mogła
- Doszliśmy do momentu, w którym wszystko co możliwe przekazaliśmy. Reszta jest potrzebna ze względu na bezpieczeństwo państwa polskiego - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej w kontekście pretensji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie myśliwców MiG-29, które Polska jeszcze posiada i których nie przekazała Ukrainie.
W nocy Rosja atakowała Ukrainę przy użyciu 106 dronów-kamikadze
Ukraińcom udało się zestrzelić 74 drony. Wcześniej informowano, że ok. 30 dronów-kamikadze zestrzelono nad samym Kijowem.
Administracja Bidena chce przekazać Ukrainie pomoc wojskową wartą 6 mld dolarów przed rozpoczęciem kadencji Trumpa
Problemem z realizacją tego planu może być to, że zazwyczaj potrzeba kilku miesięcy, by przekazać Ukrainie amunicję i sprzęt, po tym jak USA ogłaszają kolejny pakiet pomocowy. Prawdopodobnie więc pomoc, w sprawie której decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach, nie dotrze na Ukrainę przed 20 stycznia 2025 roku i kolejny prezydent będzie mógł wstrzymać te dostawy.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena zamierza przyspieszyć wykorzystanie ponad 6 mld dolarów, którymi dysponuje jeszcze na wsparcie Ukrainy, tak aby nastąpiło to przed inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, 20 stycznia 2025 roku - podaje serwis „Politico”.
Siergiej Ławrow deklaruje gotowość do rozmów z administracją Donalda Trumpa
- Nie zerwaliśmy relacji (z USA) i to nie do nas należy zaproponowanie wznowienia ich, to czy pojawi się inicjatywa, aby usiąść i porozmawiać szczerze, bez jednostronnych żądań, o tym gdzie jesteśmy i jak posunąć się naprzód, nie będzie od nas zależeć - powiedział Ławrow. Szef MSZ Rosji dodał, że Rosja „nigdy nie odmówiła kontaktów z nikim”.
Chińska montownia telewizorów znika z Rosji
TPV Technology potwierdziła gazecie „Kommersant", że produkcja w zakładzie w Szuszarach w obwodzie leningradzkim została zawieszona bezterminowo. Chińczycy nie podali powodu takiej decyzji. Zakład działał od 2011 roku i produkował do 3,5 mln telewizorów rocznie.
Czytaj więcej
Firma z Hongkongu zaprzestała montażu sprzętu w swoich zakładach w Rosji. Powstawały tu telewizory m.in. Sony, Sharp i Philips. Powodem są trudności z płatnościami za komponenty kupione w Chinach, a także groźba strat wizerunkowych dla w obliczu wojny rozpętanej przez Putina.
Wieczorem Rosjanie atakowali Chersoń
W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.
Siergiej Szojgu: Zachód może dalej uzbrajać Ukrainę, albo podjąć negocjacje
- Sytuacja na teatrze działań wojennych nie rozwija się korzystnie dla kijowskiego reżimu, Zachód mierzy się z wyborem: kontynuować swoje finansowanie (Ukrainy) i niszczenie jej mieszkańców lub uznać obecną rzeczywistość i rozpocząć negocjacje – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w czasie spotkania przedstawicieli Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie.
Władze Kijowa podsumowują skutki nocnego ataku Rosji na Kijów
To kolejny w ostatnich dniach zmasowany atak z użyciem dronów-kamikadze przeprowadzony przez Rosję na stolicę Ukrainy.
Czytaj więcej
Rosja przeprowadziła w nocy kolejny w ostatnich tygodniach zmasowany atak dronów-kamikadze na Kijów. Szczątki zestrzelonych dronów spadły na sześć dzielnic miasta.
W ciągu doby Rosjanie niemal 100 razy ostrzelali pogranicze obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego
W ostrzale zginęła jedna osoba, a jedna została ranna.
Wyższa izba parlamentu Rosji ratyfikowała przełomowy pakt o wzajemnej obronie z Koreą Północną (WIDEO)
Traktat Rosji z KRLD podpisano w czerwcu. W połowie października Władimir Putin wniósł do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia. Pod koniec października sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że w Rosji stacjonuje 10 tys. żołnierzy z Korei Północnej, w tym 8 tys. w obwodzie kurskim, gdzie Ukraina podjęła w sierpniu br. kontrofensywę. Z kolei w poniedziałek podano, że według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w obwodzie kurskim jest już 11 tys. Koreańczyków z KRLD. Informacje o pierwszych starciach wojsk ukraińskich z północnokoreańskimi potwierdził w ostatnich dniach minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.
Pieskow zaprzecza doniesieniom, że Władimir Putin pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach w USA
- Ta informacja jest fałszywa – stwierdził Pieskow. Wcześniej pojawiła się informacja, że Putin „nieoficjalnie” pogratulował Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich.
W obwodzie żytomierskim uszkodzona została infrastruktura energetyczna
W obwodzie żytomierskim infrastruktura energetyczna została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ataku, a w kilku okręgach występują awaryjne przerwy w dostawie prądu.
30 dronów zestrzelono wokół Kijowa
„Rosyjska armia ponownie zaatakowała stolicę Ukrainy w nocy za pomocą dronów szturmowych! To był zmasowany atak. Wrogie drony przybyły do Kijowa zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Atak odbywał się falami, z różnych kierunków, a maszyny wlatywały do miasta na różnych wysokościach – zarówno bardzo niskich, jak i wysokich. Nalot na miasto trwał osiem godzin. W wyniku skoordynowanej pracy obrony powietrznej i innych komponentów sił obronnych w przestrzeni powietrznej nad Kijowem i na obrzeżach miasta zneutralizowano ponad trzy tuziny rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych (dokładna liczba i typ dronów zostaną podane do wiadomości publicznej przez Siły Powietrzne)” - poinformowała Administracja Wojskowa Miasta Kijowa.
Trump i prezydent Korei Południowej omawiają udział Korei Północnej w wojnie przeciwko Ukrainie
Prezydent elekt USA Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Korei Południowej Yun Seok-yeolem. Strony poruszyły w szczególności kwestię rozmieszczenia wojsk Korei Północnej w Rosji w celu wzięcia udziału w wojnie przeciwko Ukrainie – donosi Yonhap.
Czy Trump ma plan na zakończenie wojny na Ukrainie?
Plan zakładający zachowanie przez Rosję okupowanych terenów i odmowę rozszerzenia NATO o Ukrainę na co najmniej 20 lat ma być obecnie omawiany przed doradców Donalda Trumpa.
Czytaj więcej
Prezydent-elekt USA Donald Trump może zasugerować Ukrainie zamrożenie konfliktu zbrojnego z Rosją bez zwrotu utraconych terytoriów i odmowę przystąpienia do NATO na co najmniej 20 lat - poinformowały źródła „The Wall Street Journal”.
Bronisław Komorowski obawia się, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA będzie oznaczać porozumienie z Rosją kosztem Ukrainy
- Polskim interesem strategicznym jest przetrwanie Ukrainy, dla Trumpa to się rysuje zupełnie inaczej. I tu jest wielkie niebezpieczeństwo – stwierdził były prezydent.
Czytaj więcej
Republikanie i Trump lepiej odczytali oczekiwania wyborców amerykańskich - mówił w rozmowie z RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski, komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Jak podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy na pokładzie okrętu znajdują się cztery pociski Kalibr.
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali 14 miejscowości w obwodzie zaporoskim
W wyniku ataków uszkodzonych zostało 19 budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury – podaje gubernator obwodu Iwan Fedorow.
Dwie osoby ranne po nocnym ataku dronów na Kijów
Jedna osoba została ranna w rejonie hołosijiwskim, gdzie dron uszkodził jedno z mieszkań. Druga osoba ucierpiała w wyniku uderzenia szczątków zestrzelonego drona na przedsiębiorstwo w rejonie sołomiańskim, na terenie którego wybuchł pożar, który objął 600 m2.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał najnowsze dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 704 300 żołnierzy, 9 224 czołgi, 18 612 pojazdów opancerzonych, 20 194 zestawy artyleryjskie, 1 245 wyrzutni rakiet, 996 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 18 408 bezzałogowych statków powietrznych, 2 631 wyrzutni rakiet, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 28 411 pojazdów, w tym cystern i 3 596 jednostek sprzętu specjalnego.
Żandarmeria Wojskowa przejęła odpowiedzialność za ochronę hubu w Jesionce
Do hubu w Jasionce MON skierował, w systemie rotacyjnym, stu
funkcjonariuszy Żandarmerii, którzy przejęli zadania policji i CBŚP –
dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Teraz policja z Rzeszowa
pomaga w konwojach wysyłanych z hubu w Jasionce do Ukrainy, ale tylko w
zabezpieczeniu np. dróg, jeśli jest taka potrzeba. Na Żandarmerię miała
przejść także ochrona antyterrorystyczna – do Jasionki skierowano specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy, a także samochody opancerzone.
Czytaj więcej
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
W nocy nad Rosją strącono 15 dronów
14 dronów strącono nad obwodem woroneskim, jeden – nad obwodem biełgorodzkim.
Prezydent Korei Południowej nie wyklucza bezpośrednich dostaw broni na Ukrainę
To reakcja Seulu na pojawienie się w Rosji żołnierzy z Korei Północnej.
Czytaj więcej
Korea Południowa nie wyklucza rozpoczęcia dostaw broni bezpośrednio Ukrainie - oświadczył południowokoreański prezydent Yoon Suk Yeol.
Rosjanie rozmieszczają żołnierzy z Korei Północnej w rejonie miasta Sudża w obwodzie kurskim
Informacje takie przekazywał na antenie ukraińskiego radia Andrij Kowalenko, szef Centrum do walki z dezinformacją w Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Z jego słów wynika, że żołnierze północnokoreańscy trafiają do różnych rosyjskich jednostek. - Są ubrani w rosyjskie mundury, próbują zamaskować ich tak bardzo, jak to możliwe i – powiedzmy to w ten sposób – zrównać ich z Rosjanami, którzy walczą (przeciw Ukrainie – red.) - mówił Kowalenko. Jak dodał północnokoreańscy żołnierze są obecnie rozmieszczani na północ, zachód i wschód od miasta Sudża w obwodzie kurskim, które jest kontrolowane przez Ukraińców. Kowalenko dodał, że w obwodzie kurskim jest już „ponad 11 tys. żołnierzy z Korei Północnej”.
Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem
Prezydent Zełenski pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jak podkreślił we wpisie w serwisie Telegram „silne przywództwo USA jest kluczowe dla świata i dla sprawiedliwego pokoju”.
W nocnym ataku dronów na Kijów uszkodzone zostało jedno z mieszkań w rejonie hołosijiwskim
W Kijowie aktywna była w nocy obrona przeciwlotnicza – informuje kijowska miejska administracja wojskowa.
Ukraińska Gwardia Narodowa publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie dwóch rosyjskich dronów rozpoznawczych
Na nagraniu widać moment ataku na drony rozpoznawcze Zala.
Pożar w Kijowie po ataku dronów
Szczątki zestrzelonego nad ukraińską stolicą drona wywołały pożar w rejonie peczerskim ukraińskiej stolicy.
Władimir Putin zabierze głos na 21. dorocznej sesji Międzynarodowego Klubu Dyskusyjnego Wałdaj
Temat tegorocznego spotkania brzmi: „Trwały pokój – na jakiej podstawie? Bezpieczeństwo i równe szanse rozwoju w XXI wieku”. W środę - jak informuje Dmitrij Pieskow – Putin miał poświęcić część dnia na przygotowanie się do udziału w spotkaniu Klubu Wałdajskiego.
Szef MSZ Rosji z wizytą w Kazachstanie
W czasie wizyty Siergiej Ławrow spotka się z szefem MSZ Kazachstanu Muratem Nurtleu w Astanie. Rozmowy mają dotyczyć m.in. kwestii związanych z przygotowaniem wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Kazachstanie. Ministrowie będą rozmawiać też o współdziałaniu Rosji i Kazachstanu w ramach m.in. Wspólnoty Niepodległych Państw, Szanghajskiej Organizacji Współpracy oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Rosyjski resort obrony informuje o umieszczeniu kolejnego pocisku międzykontynentalnego Jars w silosie rakietowym
Rakieta została umieszczona w silosie na terenie obiektu dywizji rakietowej stacjonującej w Kozielsku. Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji jest to realizacja działań w zakresie przezbrojenia Strategicznych Wojsk Rakietowych, którego celem jest (...) zwiększenie potencjału w zakresie przeprowadzania powierzonych im zadań". Rakiety Jars mają zasięg do 11 tys. km.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 987 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 987 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów.