Jak poinformował podczas konferencji prasowej Hadi Wijaya, szef Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Skutków Katastrof Geologicznych, podczas sobotniej aktywności odnotowano największą dotychczas kolumnę popiołu o wysokości dziesięciu kilometrów. Materiały wulkaniczne – skały, lawa i gorące fragmenty żwiru oraz popiołu – zostały wyrzucone na odległość do ośmiu kilometrów od krateru.
Czytaj więcej
Park Narodowy Yellowstone kryje pod swą powierzchnią jeden z najciekawszych obiektów geologicznych na świecie. Możliwości superwulkanu działają na wyobraźnię zwiedzających park. I wywołują powtarzające się pytanie o prognozowaną „datę wybuchu”.
Indonezja: Wybuch wulkanu Lewotobi Laki Laki. Utrzymano poziom stanu alarmowego
Na szczęście nie zgłoszono żadnych ofiar sobotniej aktywności. Mimo to – z powodów bezpieczeństwa – lokalne władze utrzymały najwyższy poziom stanu alarmowego w pobliżu wulkanu, który wprowadzono już w poniedziałek. Strefę zagrożenia rozszerzono wówczas do promienia 8 km po północno-zachodniej i południowo-zachodniej stronie góry.
Jak podkreślił Wijaya, „władze nadal oceniają, jak bardzo należy rozszerzyć promień strefy zagrożenia”. „Chmury popiołu rozprzestrzeniają się obecnie we wszystkich kierunkach” – dodał.