Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że wojna Rosji z Ukrainą musi zakończyć się wyzwoleniem Krymu przez Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Kolejny obrońca Azowstalu zmarł w areszcie śledczym
Jak podała propagandowa rosyjska agencja TACC, ukraiński żołnierz miał umrzeć z powodu chorób przewlekłych spowodowanych długotrwałym zażywaniem narkotyków.
Czytaj więcej
O śmierci ukraińskiego żołnierza, jednego z obrońców Azowstalu, poinformowała państwowa agencja TASS.
Siły Zbrojne Ukrainy dostały 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi
Łotwa chce zostać uczestnikiem procesu „Ukraina przeciwko Rosji” w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
Byłby to pierwszy przypadek w historii Łotwy wykorzystania przez ten kraj prawa opisanego w statucie ETPC do uczestniczenia jako strona trzecia w procesie.
Zaporoscy urzędnicy dementują pogłoski o masowej ewakuacji
Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej, zdementował te pogłoski w mediach społecznościowych.
Czytaj więcej
Rada miasta Zaporoża zdementowała pogłoski o przygotowaniach do masowej ewakuacji mieszkańców.
Steven Seagal w Ołeniwce. "Jak nisko można upaść?"
Aktor kina akcji Steven Seagal, który od dawna nie ukrywa swojego poparcia dla działań Władimira Putina, odwiedził zbombardowane przez Rosjan więzienie w Ołeniwce, gdzie zginęło ponad 50 ukraińskich jeńców, głównie z Pułku Azow.
Czytaj więcej
Amerykański aktor kina akcji Steven Seagal kręci film dokumentalny o wojnie w Donbasie. Odwiedził zbombardowane więzienie w Ołeniwce, gdzie Rosjanie zabili ponad 50 ukraińskich jeńców wojennych.
Miasto Popasna w obwodzie ługańskim jest zbyt zniszczone na obudowę
Takie oświadczenie wygłosił dziś lider samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasecznik.
USA przekażą Ukrainie finanse na rozminowanie kraju
Departament Stanu przeznacza na ten cel 89 mln dolarów.
Czytaj więcej
Departament Stanu USA przekaże Ukrainie 89 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich działań w zakresie rozminowywania kraju.
Prezydent Joe Biden podpisał dokumenty ratyfikacyjne dotyczące przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO
Podpisanie protokołu ratyfikacyjnego oznacza, że Stany Zjednoczone są 23. państwem, które zgadza się na poszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek dokumenty popierające przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, najbardziej znaczące rozszerzenie sojuszu wojskowego od lat 90. XX wieku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Ministerstwo Obrony Gruzji odmówiło przekazania danych o Gruzinach walczących na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Gruzji we wtorek zdementowało dane gruzińskiego kanału telewizyjnego Mtavari, który w swoim śledztwie stwierdził, że ministerstwo mogło przekazać Rosji dane o Gruzinach, którzy obecnie walczą na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Gruzji zdementowało dane gruzińskiego kanału telewizyjnego Mtavari, który na podstawie swojego dochodzenia stwierdził, że ministerstwo mogło przekazać Rosji dane o Gruzinach, którzy obecnie walczą na Ukrainie.
Wagony z australijskim węglem dotarły do Ukrainy
Pierwsze 39 wagonów załadowanych węglem przyjechało do ukraińskiej elektrociepłowni z Australii.
Ukraina ma otrzymać w sumie 79 tys. ton węgla od Australii w ramach pomocy humanitarnej.
- Jesteśmy wdzięczni rządowi australijskiemu za wsparcie i wkład w niezawodne dostawy energii na Ukrainę w tym sezonie grzewczym, który będzie największym wyzwaniem w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział minister energetyki Herman Hałuszczenko.
Hałuszczenko wyraził również wdzięczność polskim partnerom za pomoc w dostawach australijskiego węgla, gdyż ukraińskie porty zostały zablokowane przez rosyjską agresję zbrojną.
Ukraiński ekspert wojskowy: Nawet po śmierci Putina sytuacja się nie poprawi
Zdaniem wojskowego eksperta Petra Czernyka Ukraina nie powinna przeprowadzać kontrofensywy. - Najlepszą taktyką będą małe kroki i stopniowe wypieranie wroga - mówił Czernyk.
Czytaj więcej
Tylko małe kroki i stopniowe wypieranie wroga będą najlepszą taktyką dla ukraińskiego wojska - mówił dla portalu tsn.ua Petro Czernyk, ekspert wojskowy.
Rosja rozpoczęła realizację planu odłączania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od ukraińskiej sieci
Poinformował o tym Petro Kotin, prezes Energoatomu.
Czytaj więcej
Według prezesa Energoatomu Petra Kotina, Rosja rozpoczęła realizację planu przyłączania elektrowni do sieci rosyjskiej. W tym celu w ciągu ostatnich trzech dni uszkodziła trzy linie energetyczne.
Rosja zaprzecza ostrzałowi bazy lotniczej na Krymie
"Z jakiegoś powodu" miało tam dojść do detonacji amunicji.
Szmyhal wzywa do nacisków na Rosję. Ma opuścić elektrownię w Zaporożu
Premier Ukrainy Denys Szmyhal w imieniu rządu wezwał świat do wpłynięcia na Rosję, aby jej siły natychmiast opuściły zaporoską elektrownię atomową, okoliczne tereny i miasto Enerhodar.
Od początku wojny wolontariusze rozdali ponad 130 mln posiłków
Pracowaliśmy na wsi przez 165 dni. Początkowo żywność była rozprowadzana w schroniskach. Teraz dotarliśmy do ponad 500 restauracji – powiedział José Andrés, założyciel World Central Kitchen.
"Międzynarodowi eksperci" w ruinach więzienia w Ołeniwce
- Międzynarodowa grupa ekspertów była w stanie zobaczyć na własne oczy zniszczenia i porozmawiać z naocznymi świadkami, w tym więźniami, którzy przeżyli atak rakietowy - powiedział Przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Leonid Słucki.
Czytaj więcej
Przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej i przywódca Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Leonid Słucki przywiózł do zbombardowanego więzienia w Ołeniwce „międzynarodowych ekspertów”, m.in. z Nikaragui i Korei Północnej.
Pentagon nie wyśle jeszcze nowych HIMARS MLRS
Zastępca sekretarza obrony USA Colin Kahl powiedział, że Pentagon nie wyśle jeszcze Ukrainie nowych HIMARS MLRS.
Kahl zauważył, że Waszyngton wysłał już 16 takich systemów. Dodał, że USA zrobią wszystko, aby Ukraina miała dla nich wystarczającą ilość amunicji.
Ukraina udzieli dodatkowej pomocy 10 tys. Ukraińców z terytoriów okupowanych i objętych działaniami wojennymi
Ministerstwo Polityki Społecznej poinformowało, że dopłaty będą możliwe dzięki pomocy francuskiej humanitarnej organizacji pozarządowej ACTED.
Ministerstwo zapewni wypłatę 2220 hrywien (60 dolarów) na osobę raz na trzy miesiące. Jako pierwsi wsparcie otrzymają mieszkańcy obwodów charkowskiego, donieckiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego i mikołajowskiego.
Carlsberg wznawia produkcje w Ukrainie
Duński koncern zawiesił działalność w Ukrainie zaraz po ataku Rosji pod koniec lutego.
Czytaj więcej
Carlsberg Group wznowił produkcję na Ukrainie, którą zawiesił po ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Dzięki temu podwyższył też całoroczne prognozy wyników finansowych - informuje portal ISBNews.
Reuters: Eksplozje na Krymie
W okolicach rosyjskiej bazy lotniczej w Nowofedoriwce na zachodnim Krymie zaobserwowano czarny dym. Świadkowie, na których powołuje się Reuters, mówią o kilku głośnych eksplozjach.
Czytaj więcej
W okolicach Nowofedoriwki, gdzie mieści się rosyjska baza lotnicza, rozległy się głośne eksplozje. Nad bazą unoszą się kłęby czarnego dymu. Rosyjski resort obrony twierdzi, że "zdetonowano kilka sztuk amunicji lotniczej".
Jedna z osób, ranionych przez szczątki rosyjskiej rakiety w obwodzie czerkaskim, zmarła w szpitalu
8 sierpnia ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę niedaleko miejscowości Umań, w obwodzie czerkaskim. Spadające szczątki rakiety raniły dwie osoby. Jedna z nich - jak pisze Ihor Taburets, kierujący administracją wojskową obwodu czerkaskiego, zmarła w szpitalu. Stan drugiej rannej osoby jest stabilny.
Ukraińska armia miała zaatakować okolice miasta oddalonego od linii frontu o ok. 200 km
Serhij Chlan, doradca szefa cywilno-wojskowej administracji Chersonia, na antenie ukraińskiej telewizji oświadczył, że ukraińska armia przeprowadziła uderzenie na rejon miasta Heniczesk, na południu obwodu chersońskiego, niedaleko Krymu. Miasto jest oddalone o ok. 200 km od najbliższej linii frontu. Ze słów Chlana wynika, że celem uderzenia była linia kolejowa między Heniczeskiem a Melitopolem.
Premier Estonii apeluje, by kraje UE przestały wystawiać wizy turystom z Rosji
Kaja Kallas zwróciła uwagę, że choć ruch powietrzny między państwami UE a Rosją został zamknięty, co oznacza, że "podczas gdy kraje Schengen wydają wizy, sąsiedzi Rosji muszą brać na siebie ciężar" jako kraje tranzytowe dla rosyjskich turystów, którzy przez ich terytorium wjeżdżają do UE.
Czytaj więcej
Premier Estonii, Kaja Kallas, zaapelowała do krajów Europy, by te "przestały wydawać wizy turystyczne Rosjanom" w związku z wojną, jaką Rosja prowadzi na Ukrainie.
Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem DR Konga
W czasie rozmowy z prezydentem DR Konga, Féliksem Tshisekedim, Zełenski mówił o "konieczności przełamania kryzysu żywnościowego wywołanego przez agresję Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy".
Ukraińska armia otrzymała 50 pojazdów opancerzonych Kirpi z Turcji
Zgrupowanie operacyjne wojsk "Kachowka" umieściło na swoim profilu na Facebooku informację, że 50 pierwszych pojazdów opancerzonych Kirpi, przekazanych Ukrainie przez Turcję, trafiło już do ukraińskich żołnierzy. 150 kolejnych pojazdów Kirpi ma trafić na Ukrainę wkrótce.
Gubernator obwodu kaliningradzkiego: Bez Rosji, gospodarki państw bałtyckich nie istnieją
Posiadamy poważny środek nacisku, czas wyjaśnić im, co się stanie, jeśli nie przestaną nękać ponad miliona osób, które mieszkają i żyją w obwodzie kaliningradzkim - mówił Anton Alichanow.
Czytaj więcej
Potrzeby, jeśli chodzi o transport morski do obwodu kaliningradzkiego, szacowane są na 22 statki o wyporności takiej, jak prom Marszałek Rokossowski - mówił w czasie posiedzenia Klubu Wałdajskiego gubernator obwodu kaliningradzkiego, Anton Alichanow. Alichanow przekonywał, że 22 statki byłyby w stanie zastąpić transport lądowy w przypadku jego zablokowania przez kraje bałtyckie.
Rosjanie rozbierają samoloty
Linie lotnicze potrzebują części zamiennych objętych sankcjami.
Czytaj więcej
Sankcje wobec Rosji skutkują tym, że rosyjscy przewoźnicy lotniczy nie mają dostępu do części zamiennych i muszą sobie radzić inaczej.
Sondaż: Rosjanie poprą pokój, o ile zaproponuje go Putin
Prywatna, rosyjska sondażownia Russian Field Sociological Agency przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 65 proc. Rosjan poparłoby decyzję Władimira Putina, gdyby ten zdecydował się na zakończenie wojny w Ukrainie. Jednocześnie sondaż mówi jednak, że 60 proc. ankietowanych poparłoby swojego prezydenta, jeśli ten ponownie podjąłby decyzję o ataku na Kijów.
Czytaj więcej
Z sondażu, który przeprowadziła Russian Field Sociological Agency, wynika, że 65 proc. Rosjan poparłoby traktat pokojowy z Ukrainą, gdyby Władimir Putin go zaproponował.
Rosjanie ostrzelali obwód sumski 62 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału obwodu sumskiego zginęła kobieta. Pociski spadły na rejon sumski, rejon szostkowski i rejon ochtyrski - wynika z informacji ukraińskiej policji.
Premier Finlandii liczy na to, że UE zamknie granice dla turystów z Rosji
W lipcu granica Finlandii z Rosją została otwarta dla turystów, po zniesieniu obostrzeń obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Czytaj więcej
Sanna Marin, fińska premier, liderka fińskich socjaldemokratów, wezwała do podjęcia na forum UE decyzji o ograniczeniu możliwości wjazdu do państw strefy Schengen przez rosyjskich turystów.
Estonia lobbuje za blokadą wiz turystycznych dla Rosjan
Strefa Schengen powinna być - według niektórych krajów - całkowicie zamknięta dla turystów z Rosji.
Czytaj więcej
Estoński premier wzywa Brukselę do zaprzestania na terenie całej Unii wydawania wiz turystycznych Rosjanom. Jej zdaniem podróżowanie po Unii Europejskiej to „przywilej, a nie prawo człowieka”. Coraz więcej członków Wspólnoty popiera to stanowisko.
UNHCR: 10,5 mln osób przekroczyło granice Ukrainy po 24 lutego
Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ podaje takie dane na swojej stronie internetowej.
Rzecznik Kremla: Irracjonalność myślenia Zełenskiego jest poza skalą
- Prędzej czy później Europa zacznie się zastanawiać, czy Zełenski robi wszystko dobrze i czy jej obywatele powinni płacić za jego zachcianki - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odnosząc się do słów Wołodymyra Zełenskiego o zamknięciu granic dla obywateli Rosji. - Każda próba izolowania Rosji lub Rosjan to proces, który nie ma perspektyw - ocenił.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla odniósł się do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który apelował do Zachodu o zamknięcie granic dla obywateli Rosji. - Europa będzie musiała ostatecznie zdecydować, czy chce płacić rachunki za kaprysy Zełenskiego - stwierdził Dmitrij Pieskow.
Rosyjski resort obrony: Zniszczyliśmy skład amunicji z pociskami do HIMARS-ów
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow, na konferencji prasowej poinformował, że rosyjskie lotnictwo zaatakowało - z użyciem amunicji precyzyjnej - skład amunicji w obwodzie czerkaskim. W wyniku ataku zniszczone miało zostać ponad 300 pocisków do zestawów rakietowych HIMARS i amunicja do haubic M777. Ponadto rosyjska obrona przeciwlotnicza - jak twierdzi Ministerstwo Obrony Rosji - przechwyciła 17 pocisków HIMARS w rejonie miast Chersoń, Nowa Kachowka i Melitopol.
Pieskow ostrzega, że Rosja "zdemilitaryzuje" ewentualną fabrykę bayraktarów na Ukrainie
Rzecznik Kremla, w czasie konferencji prasowej, był pytany o ewentualne powstanie na Ukrainie fabryki produkującej tureckie drony bayraktar.
Czytaj więcej
Gdyby Ukraina zdecydowała się wybudować fabrykę, która miałaby produkować drony bayraktar, takie przedsiębiorstwo natychmiast uległoby demilitaryzacji - stwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Z obwodu donieckiego ewakuowano w ciągu doby 840 cywilów
8 sierpnia z obwodu donieckiego ewakuowano ponad 840 cywilów - poinformowała główna dyrekcja państwowej służby ratowniczej w obwodzie donieckim. Podczas ewakuacji na dworcu kolejowym w mieście Pokrowsk służby udzieliły pomocy 735 osobom, w tym 69 dzieciom i 9 osobom niepełnosprawnym ruchowo. Ratownicy pomogli także sześciu osobom w ewakuacji z okolic Bachmutu i Kramatorska oraz 102 osobom, w tym 10 dzieciom i 10 osobom niepełnosprawnym, w mieście Torećk.
Obwód charkowski: Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, w wyniku rosyjskich ataków z 8 sierpnia
W ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego przez Rosjan jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Siły powietrzne Rosji i Białorusi przeprowadzą wspólne ćwiczenia
Ćwiczenia odbędą się między 9 a 25 sierpnia na poligonach w Białorusi i Rosji - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony.
Zełenski: Zachód powinien zamknąć granice dla wszystkich Rosjan
- Najbardziej dotkliwymi sankcjami będzie zamknięcie granic. Rosjanie zabierają komuś ziemię. Powinni żyć we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii - powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, którego udzielił dziennikowi „The Washington Post”. - Niezależnie od typu Rosjan sprawcie, by byli w Rosji. Wtedy zrozumieją. Powiedzą: „ta wojna nie ma z nami nic wspólnego. Cała populacja nie może być pociągnięta do odpowiedzialności, prawda?” - stwierdził prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski podkreślił w rozmowie z „The Washington Post”, że najbardziej dotkliwymi sankcjami wobec Rosji byłoby zamknięcie granic dla jej obywateli. Prezydent Ukrainy wezwał do tego Zachód i podkreślił, że "ludność wybrała ten rząd i nie walczy z nim".
Podolak: Sądzenie ukraińskich jeńców to zbrodnia wojenna
"Wszelkie 'trybunały' i quasisądy - to tylko pokazy propagandowe. Próby sądzenia ukraińskich jeńców wojennych to zbrodnia wojenna i naruszenie Konwencji Genewskiej. ONZ i Międzynarodowy Czerwony Krzyż muszą wydać mocne oświadczenie" - napisał na swoim profilu na Twitterze doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, komentując doniesienia o tym, że obrońcy huty Azowstal mieliby być sądzeni przez "międzynarodowy trybunał", który chce powołać samozwańcza, separatystyczna Doniecka Republika Ludowa.
Rosja wzmocni obronę przeciwlotniczą Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
RIA Novosti informuje, że Rosja wzmocni obronę przeciwlotniczą Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, po tym jak obiekt został ostrzelany. Obie strony konfliktu oskarżają się nawzajem o ostrzelanie obiektu, który jest największą elektrownią jądrową w Europie.
140 mln euro pomocy dla polskich firm
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla przedsiębiorstw, stworzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Program pomocy dla przedsiębiorstw warty 670 mln zł (140 mln euro) ruszy wkrótce. Pomoc ma być wypłacana do końca roku.
Okupacyjne władze obwodu zaporoskiego: Przeprowadzimy obowiązkowe głosowania w domach, w lokalach wyborczych
Kwestia głosowania elektronicznego jest rozważana. Ale to nie jest bardzo istotne, ponieważ rozumiemy dziś, że można zakłócić ważny dla nas proces atakiem hakerskim. Dlatego głosowanie w formie elektronicznej - nie jest pewne na 100 proc., ale taka opcja jest rozważana - podkreślił Jewgienij Balicki, stojący na czele okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego.
Czytaj więcej
Referendum ws. włączenia obwodu zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej będzie mieć formę głosowania stacjonarnego w lokalach wyborczych oraz głosowania w domu, opcja głosowania elektronicznego jest rozważana, ale istnieje ryzyko ataków hakerskich - mówił w rozmowie z telewizją Rossija-24 stojący na czele władz obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki.
Burmistrz Nagasaki o „namacalnym kryzysie nuklearnym”
Podczas ceremonii upamiętniającej 77. rocznicę zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na Nagasaki, burmistrz miasta, Tomihisa Taue, nawiązał do wojny w Ukrainie. - Broń nuklearna może być używana tak długo, jak istnieje, a jej eliminacja jest jedynym sposobem na uratowanie przyszłości ludzkości. Inwazja Rosji na Ukrainę i groźba użycia broni nuklearnej nastąpiły zaledwie miesiąc po jej wybuchu, a cztery inne mocarstwa nuklearne oświadczyły, że wojny nuklearnej nigdy nie należy prowadzić. To pokazało światu, że użycie broni jądrowej jest namacalnym kryzysem - powiedział Tomihisa Taue.
Czytaj więcej
W Nagasaki odbyła się ceremonia upamiętniająca 77. rocznicę zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na to japońskie miasto. Podczas obchodów burmistrz Tomihisa Taue nawiązał do wojny w Ukrainie, zaznaczając, że „kolejny atak nuklearny to już nie tylko zmartwienie, ale namacalny i bieżący kryzys”.
Niemcy zastępują rosyjską ropę surowcem z USA
Pierwszy tankowiec z ropa z USA przypłynął do Niemiec.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy do Niemiec dotarła surowa ropa z USA. Ma zastąpić w niemieckich rafineriach surowiec z Rosji. Zamawiającym jest koncern Shell.
Tzw. Doniecka Republika Ludowa chce sprowadzić pracowników z Korei Północnej
Władze separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej negocjują z Pjongjangiem ws. ściągnięcia na teren nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki pracowników z Korei Północnej, którzy mieliby pomóc w odbudowie zniszczonego działaniami wojennymi obwodu donieckiego. Według słów przywódcy republiki, Denisa Puszylina, pierwsi budowlańcy z Korei Północnej dotrą na teren republiki już wkrótce. Trwają też rozmowy o otwarciu ambasady Korei Północnej w Donieckiej Republice Ludowej i ambasady Donieckiej Republiki Ludowej w Korei Północnej.
Mer okupowanego Siewierodoniecka: W mieście nie da się przetrwać zimy
Ołeksandr Striuk, mer okupowanego przez Rosjan Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, na antenie ukraińskiej telewizji, mówił o warunkach panujących w mieście zajętym przez Rosjan. Striuk przekonywał, że władze okupacyjne starają się stworzyć pozory powrotu do normalnego życia, ale w mieście nadal nie ma bieżącej wody, nie działa kanalizacja, brakuje też specjalistów do przywrócenia łączności. Według Striuka ci mieszkańcy Siewierodoniecka, którzy decydują się na powrót do miasta, spędzają w nim kilka dni, po czym wyjeżdżają, ponieważ zdają sobie sprawę, że nie przetrwają zimy.
Okupowany Melitopol został w nocy ostrzelany przez Ukraińców
O ostrzale informuje mer miasta, Iwan Fedorow.
Czytaj więcej
Mer Melitopola, Iwan Fedorow, przekonuje, że noc z poniedziałku na wtorek była dla okupujących miasto Rosjan "piekielna".
Brytyjski wywiad o postępach wojsk rosyjskich w Donbasie
Według brytyjskiego wywiadu, w ciągu ostatnich 30 dni w Donbasie Rosjanie odnieśli największe sukcesy na osi natarcia na Bachmut (obwód doniecki), gdzie posunęli się o 10 kilometrów.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich 30 dni podczas ofensywy w Donbasie jedynie na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie posunęły się o więcej niż o 3 km - podaje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Czy Rosja wykorzysta irańskiego satelitę do zdobywania informacji o pozycjach ukraińskich wojsk?
Rosyjska rakieta Sojuz, wystrzelona z Kosmodromu Bajkonur, w południowym Kazachstanie o godzinie 8:52 czasu moskiewskiego (6:52 czasu polskiego) wyniosła na orbitę we wtorek irańskiego satelitę Chajjam.
Czytaj więcej
Rosyjska rakieta Sojuz, wystrzelona z Kosmodromu Bajkonur, w południowym Kazachstanie o godzinie 8:52 czasu moskiewskiego (6:52 czasu polskiego) wyniosła na orbitę we wtorek irańskiego satelitę Chajjam.
Ukraina: 400 osób podejrzanych o kolaborację z Rosjanami
Od 5 do 8 sierpnia zatrzymano kilkaset osób, które podejrzewa się o współpracę z siłami rosyjskimi - poinformował we wtorek Dmytro Marczenko, generał dywizji Sił Zbrojnych Ukrainy, który do niedawna kierował obroną Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego. - Znaleziono dowody potwierdzające, że każdy zatrzymany przekazał cenne informacje wojskom rosyjskim - powiedział.
Sankcje są skuteczne i wywierają niszczący wpływ na gospodarkę Rosji - pisze w "Rz" analityk ekonomiczny
Rosja przekształca się z gospodarki i kraju, którym była, w gigantyczny Iran Eurazji. Tak o Rosji pisze Alexander Gabuev z think tanku Carnegie Endowment for International Peace. To przejście będzie wyboiste i może nie doprowadzić do zmiany reżimu politycznego, ale nie o to chodzi w sankcjach ekonomicznych. Rosja ma być krajem odciętym od Zachodu, jego kapitału, biznesu i przede wszystkim ma być daleko od interesów zachodniej (i często przekupnej) klasy politycznej - przekonuje Piotr Arak.
Czytaj więcej
Argument, jakoby sankcje bardziej szkodziły nam aniżeli samej Rosji, jest nietrafiony – przekonuje analityk ekonomiczny.
Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego: Jesteśmy gotowi się bronić przed atakiem Ukrainy
Kirył Stremousow, przedstawiciel kolaboracyjnych władz okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, w rozmowie z agencją RIA Novosti powiedział, że żołnierze w okupowanym Chersoniu są gotowi bronić się przed próbami odbicia miasta i obwodu przez Ukraińców. - Obwód chersoński jest gotowy, by odpierać próby ofensywy podejmowane przez ukraińskie siły, jeśli taki kryminalny rozkaz zostanie im wydany przez reżim Zełenskiego, który jest gotów prowadzić wojnę do ostatniego Ukraińca, żeby zniszczyć kraj. Ochronę granicom obwodu zapewnia resort obrony Rosji - powiedział Stremousow.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego rosyjska armia miała stracić na Ukrainie ok. 42 640 żołnierzy, 1 817 czołgów, 4 076 pojazdów opancerzonych, 964 zestawy artyleryjskie, 261 wyrzutni rakiet, 133 zestawy przeciwlotnicze, 223 samoloty, 193 śmigłowce, 757 bezzałogowych statków powietrznych, 185 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 2 998 pojazdów (w tym cystern), 87 jednostek sprzętu specjalnego.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 5,369 mln osób
8 sierpnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 22,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 26,8 tys. osób, a od 24 lutego - 3,495 mln osób.
Kyryłenko: Trzech cywilów zginęło w obwodzie donieckim
Szef donieckiej obwodowej administracji państwowej, Pawło Kyryłenko, podał w mediach społecznościowych, że w poniedziałek w wyniku działań wojsk rosyjskich w regionie zginęły trzy osoby cywilne, a 19 zostało rannych.
Czarnek: W Polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był w radiowej Jedynce pytany, ile dzieci z Ukrainy spodziewanych jest od września w polskich szkołach. - Jesteśmy przygotowani na kolejne 200-300 tys. w polskich szkołach. W Polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich. Jesteśmy przygotowani systemowo do tego - odparł.
- Będą mogły być ewentualnie problemy w takich wielkich miastach jak Warszawa czy Kraków, gdzie ewentualnie zbyt wiele osób zwróci się do dyrektora tej samej szkoły o przyjęcie do szkoły, wtedy będziemy wskazywać inne szkoły, gdzie będzie można ewentualnie przyjąć dzieci ukraińskie - dodał Czarnek.
Z Czarnomorska wypłynęły dwa kolejne statki z żywnością
Jak podało ministerstwo obrony Turcji z ukraińskiego portu Czarnomorsk, nad Morzem Czarnym, wypłynęły dwa statki z żywnością z Ukrainy - "Ocean Lion", który płynie do Korei Południowej z 64 720 tonami kukurydzy na pokładzie oraz "Rahmi Yagci", który płynie do Stambułu z ładunkiem 5 300 ton śruty słonecznikowej.
Rosjanie prowadzą ofensywę w kierunku Bachmutu i Awdijiwki
Sztab Generalny armii Ukrainy pisze, że "w obwodzie donieckim, ze wsparciem, operacyjno-taktycznym lotnictwa, Rosjanie prowadzą działania ofensywne w kierunku Bachmutu i Awdijiwki, próbując odepchnąć jednostki z zajmowanych pozycji ogniem artyleryjskim". Rosjanie mieli prowadzić rozpoznanie walką w rejonie Iwano-Dariwki, Jakowliwki i Bachmutu, ale zostali odparci. Niepowodzeniem zakończyć się miało również rosyjskie natarcie w rejonie Zajcewa i działania ofensywne w rejonie Krasnohoriwki i Awdijiwki.
Zełenski mówi, że Rosja nie może utrzymać żadnych zdobyczy terytorialnych
- Konflikt nie może zostać uśpiony lub zamrożony po rosyjskiej wojnie przeciw Ukrainie. To ważny wniosek. Ukraina musi otrzymać wszystko, co Rosja tymczasowo zajęła, a państwo agresor musi być ukarane za agresję. To ważne, nie tylko ze względu na poczucie sprawiedliwości - oświadczył ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
Przypominając o wojnie Rosji z Gruzją z 2008 roku i zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim najnowszym wystąpieniu stwierdził, że Rosja musi stracić wszystkie zdobycze i ponieść odpowiedzialność za swoje agresywne działania, aby w przyszłości nie dochodziło już do wojen.
W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol
Nikopol, miasto w obwodzie dniepropietrowskim, zostało we wtorek w nocy ostrzelane przez Rosjan z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad - informuje stojący na czele lokalnej administracji wojskowej, Jewhen Jewtuszenko.
Jewgienija Prigożina, nazywany "kucharzem Putina" szuka chętnych do walki w łagrach
– Mam pełnomocnictwa od samego prezydenta, wszystkich innych mam gdzieś. Ja muszę wygrać tę wojnę za wszelką cenę – tak do więźniów łagru pod Tułą przemawiał człowiek podający się za Jewgienija Prigożina. 150 skazanych zgłosiło się do walki.
Czytaj więcej
Ulubieniec rosyjskiego przywódcy próbuje formować oddziały z więźniów, by wysyłać je na wojnę. Pierwsi chętni już pojechali na front. I zginęli.
Apel rodzin obrońców Azowstalu: Nie pozwólcie sądzić ich separatystom
Rodziny żołnierzy, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu i dostali się do rosyjskiej niewoli, apelują, by społeczność międzynarodowa nie pozwoliła na proces ukraińskich żołnierzy, których miałby sądzić "międzynarodowy trybunał" powołany przez prorosyjskich separatystów. "Najpierw wróg pokazał klatki w filharmonii w Mariupolu, a potem pojawiły się doniesienia o przygotowaniach do procesu pokazowego, co potwierdził przywódca fałszywej Donieckiej Republiki Ludowej, (Denis) Puszylin" - czytamy w apelu.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach Rosjan
W ciągu doby, w związku z walkami na południu Ukrainy, Rosjanie mieli stracić 23 żołnierzy, a także zestaw rakietowy Pancyr-S1, czołg T-72 i haubicę samobieżną Msta-S - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Z raportu Dowództwa wynika, że "sytuacja na froncie jest napięta", ale "nie doszło do znaczących zmian w składzie i pozycjach sił" na froncie. W raporcie czytamy też, że na Morzu Czarnym działają obecnie dwa okręty uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr, na pokładzie których znajduje się łącznie 16 takich rakiet. Rosjanie utrzymują też w gotowości bojowej duży okręt desantowy.
Arestowycz: Ukraińska armia naciera na Izium. Może okrążyć Rosjan
- Sytuacja jest bardzo interesująca. Ukraińskie siły odnoszą sukcesy. Próby Rosjan mające na celu odzyskanie utraconych pozycji, kończą się niepowodzeniem - mówi doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz, informując o przebiegu walk na północnym wschodzie kraju.
Czytaj więcej
W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, ukraińscy żołnierze mieli odbić z rąk Rosjan miasto Dowheńke (rejon izumski) i nacierają w kierunku Izium.
Biden podpisze dziś dokumenty ratyfikujące protokoły o przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji
Tak wynika z harmonogramu zajęć prezydenta USA umieszczonego na stronie Białego Domu. Do podpisania dokumentów ma dojść popołudniu czasu amerykańskiego. Biden ma również wygłosić przy tej okazji przemówienie.
Blinken w RPA: Nie możemy pozwolić dużym państwom nękać małych państw
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w czasie wizyty w RPA ostrzegł, że jeśli pozwoli się "dużym państwom nękać małe państwa, najeżdżać je i zabierać ich terytorium, wówczas otworzy się sezon (takich działań - red.) nie tylko w Europie, ale i na całym świecie". Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, że jest ważne, aby przeciwstawić się Rosji, ponieważ jej agresja przeciw Ukrainie zagraża fundamentalnym zasadom regulującym stosunki międzynarodowe. Minister spraw zagranicznych RPA, Naledi Pandor stwierdziła z kolei, że nikt w RPA nie popiera wojny, ale dodała, że prawo międzynarodowe "nie jest stosowane równo". - Powinniśmy być równie zaniepokojeni tym, co dzieje się z Palestyńczykami, jak jesteśmy tym, co dzieje się z Ukraińcami - stwierdziła.
Zełenski przypomina o Czarnobylu, apeluje o więcej sankcji
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał społeczność międzynarodową, aby ta zwiększyła presję poprzez sankcję na Federację Rosyjską za to, że ta stwarza zagrożenie katastrofą nuklearną. - Aktywnie informujemy świat o rosyjskim szantażu nuklearnym - o ostrzale i zaminowaniu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jest już właściwa reakcja ze strony społeczności międzynarodowej. Ale konieczne jest przyspieszenie sankcji w odpowiedzi (na te działania). Rosja nie zwraca uwagi na słowa i obawy. Nowe sankcje są potrzebne, przeciwko terrorystycznemu państwu i całemu rosyjskiemu sektorowi jądrowemu, za stworzenie zagrożenia katastrofą nuklearną - oświadczył Zełenski. Prezydent Ukrainy przypomniał przy tym, że w Czarnobylu, gdzie w 1986 roku doszło do największej w historii katastrofy w elektrowni jądrowej, problem dotyczył jednego reaktora, podczas gdy Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa elektrownia w Europie.
Kadyrow: Zajęliśmy zakłady firmy Knauf w Sołedarze
Przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "siły sojusznicze w Sołedarze (miasto w obwodzie donieckim - red.) przejęły kontrolę nad zakładami firmy Knauf".