Brytyjskie przedszkole: Dajcie dzieciom więcej ubrań, nie stać nas by grzać

W brytyjskim przedszkolu DaisyChain w hrabstwie Weston-super-Mare dzieci i personel są proszeni o zakładanie kilku warstw ubrań, aby obniżyć koszty ogrzewania, w związku z rosnącymi rachunkami za prąd - informuje BBC.

Publikacja: 25.08.2022 15:31

Właścicielka przedszkola w Wielkiej Brytanii przyznaje, że nie stać jej, by ogrzewać budynku cały cz

Właścicielka przedszkola w Wielkiej Brytanii przyznaje, że nie stać jej, by ogrzewać budynku cały czas

Foto: Adobe Stock

arb

- Nie możemy pozwolić sobie na ogrzewanie przez cały dzień, bo to doprowadziłoby nas do ruiny - mówi Lee-Anne Lovegrove, właścicielka przedszkola, w rozmowie z BBC.

Tymczasem brytyjska Izba Handlu wzywa rząd, do wprowadzenia systemu nadzwyczajnych świadczeń dla przedsiębiorców, podobnych do tych, jakie wprowadzano w czasie lockdownów wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich mieszkań i domów

W przypadku cen za prąd dla przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii nie obowiązują ceny maksymalne - inaczej niż w przypadku cen za prąd dla odbiorców indywidualnych.

W tej sytuacji wielu drobnych przedsiębiorców nie jest pewnych czy będą w stanie pokryć gwałtownie rosnące koszty ogrzewania i oświetlania swoich nieruchomości - zauważa BBC.

"Nie stać nas na grzanie od 8 do 18"

- Nie mamy żadnego wsparcia od rządu, w ogóle - mówi Lovegrove.

Pracuje u nas 12 osób i poprosiłam je, aby brali ze sobą dodatkowe warstwy ubrań

Lee-Anne Lovegrove, właścicielka przedszkola DaisyChain

- Zapewnimy dzieciom ciepło, poprosimy tylko rodziców, by włożyli dodatkową warstwę ubrań do torby dziecka, tak abyśmy nie musieli grzać przez cały dzień - dodaje.

Lovegrove zapowiada, że gdy zrobi się chłodniej, budynek będzie ogrzewany, przed przyjściem dzieci, ale potem ogrzewanie będzie włączone tylko przez 10-20 minut na godzinę, aby utrzymać temperaturę 20 stopni Celsjusza, a nie - jak dotychczas - 21 lub 22 stopnie.

Czytaj więcej

Czym taniej ogrzejemy dom? Pompy ciepła wygrywają z węglem

Właścicielka przedszkola przekonuje, że ogrzewanie włączone cały czas "zrujnowałoby ją".

- Pracuje u nas 12 osób i poprosiłam je, aby brali ze sobą dodatkowe warstwy ubrań, gdy idą do pracy, ponieważ nie stać nas na ogrzewanie od 8 do 18 każdego dnia - mówi kobieta w rozmowie z BBC.

Brytyjska Federacja Drobnych Przedsiębiorców ostrzega, że rosnące koszty energii sprawiają, iż kawiarnie, restauracje i sklepy znajdują się na krawędzi.

By utrzymać restaurację zastawił dom

Sayd Ahmed, właściciel restauracji Pappadoms w Weston-super-Mare mówi, że musiał zastawić rodzinny dom, aby dalej prowadzić biznes. Jak wspomina rachunki za ogrzewanie wynosiły miesięcznie 600-700 funtów ubiegłej zimy, ale w czerwcu - mimo wyższych temperatur - wyniosły już 1 700 funtów.

Rachunek za prąd w restauracji Ahmeda wzrósł z 350-400 do 700 funtów miesięcznie.

Czytaj więcej

Podwyżki nawet o 700 proc. Samorządowcy chcą zamrożenia cen energii i ciepła

- Nie stać nas na to, rośnie nasze zadłużenie u dostawców - mówi Ahmed. - Jako przedsiębiorca powinienem zarabiać pieniądze, nie tracić pieniądze i zastawiać dom, by biznes utrzymał się na powierzchni - dodaje.

Ahmed mówi, że w restauracji pracują jego dwie córki i syn. Żadne z nich - w związku z rosnącymi kosztami - nie pobrało pensji od stycznia.

Z kolei Emily Wilkinson, właścicielka siłowni w Cheshire mówi, że jej rachunek za prąd wzrósł z 480 funtów we wrześniu 2021 r. do ponad 1000 funtów.

- I jeszcze urośnie, może wynieść 18 tys. funtów rocznie, w porównaniu do ok. 6 tys. funtów (przed rokiem - red.) - wylicza.

Ceny energii w Europie rosną przede wszystkim w konsekwencji wojny Rosji z Ukrainą, która ograniczyła dopływ surowców energetycznych z Rosji i doprowadziła do dużego wzrostu cen m.in. gazu na światowych rynkach.

- Nie możemy pozwolić sobie na ogrzewanie przez cały dzień, bo to doprowadziłoby nas do ruiny - mówi Lee-Anne Lovegrove, właścicielka przedszkola, w rozmowie z BBC.

Tymczasem brytyjska Izba Handlu wzywa rząd, do wprowadzenia systemu nadzwyczajnych świadczeń dla przedsiębiorców, podobnych do tych, jakie wprowadzano w czasie lockdownów wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Przestępczość, bieda, narkotyki, brud. Brzydsza strona Brukseli
Podcast „Rzecz w tym”
Wybuchające pagery Hezbollahu. W co gra premier Izraela Beniamin Netanjahu?
Społeczeństwo
Władze Armenii informują o udaremnionej próbie zamachu stanu
Społeczeństwo
Kamala Harris miała wizerunek „Mamali”. W debacie pokazała, że potrafi brać udział w ostrych starciach
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy