W sobotę podczas posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej przez aklamację podjęto uchwałę, w której wyrażono stanowczy sprzeciw wobec "stanowiska Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca br. w sprawie K 7/21".
Przypomnijmy, iż w czwartek Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych.
Czytaj więcej
Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
TK w składzie Stanisław Piotrowicz (przewodniczący), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Krystyna Pawłowicz, Wojciech Sych i Andrzej Zielonacki rozpatrywał wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w zakresie "prawa do rzetelnego procesu".
Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej "stanowisko to jest kolejnym krokiem prowadzącym do wykluczenia Polski z europejskiej wspólnoty prawnej i do pozbawienia obywateli konwencyjnie gwarantowanego prawa do rzetelnego procesu przed niezależnym od politycznych nacisków sądem".