Poniżej przedstawiam autorski projekt powiatowego komornika sądowego zawierający 10 postulatów, których realizacja automatycznie przełożyłaby się na dobrostan samodzielnych rodziców i ich dzieci.
1. Wprowadzenie tabel alimentacyjnych, określających zakres wysokości zasądzanych alimentów, uwzględniających możliwości zarobkowe rodziców i zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby dziecka.Dlaczego? Bo trzeba ograniczać obszar niepewności w kwestii przyszłych alimentów i dbać o potrzeby dzieci w każdym wieku.
Czytaj więcej
Raz dłużnik, słysząc o jednej z metod niepłacenia, uznał: na to nie wpadłem.
2. Zmiana kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania środków z Funduszu Alimentacyjnego, z określonej kwoty na 25 procent minimalnego wynagrodzenia brutto. Dlaczego? Bo „mrożenie” tej kwoty na określonym poziomie na kolejne lata nie rozwiązuje problemu systemowo.
3. Zmiana maksymalnej sumy wypłacanej przez Fundusz Alimentacyjny z wartości kwotowej na 25 procent minimalnego wynagrodzenia brutto. Dlaczego? Bo potrzeby dzieci nie zależą od kalendarza wyborczego i dobrej woli polityków.