Bodnar o sprawie Romanowskiego: Mieliśmy ekspertyzy

Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji sądu o wypuszczeniu z aresztu Marcina Romanowskiego
prokuratura złoży zażalenie na tę decyzję - zapowiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

Publikacja: 17.07.2024 17:17

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Minister sprawiedliwości mówił, że  immunitet Marcina Romanowskiego, o którym sąd został poinformowany  przez przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, "nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury".

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że immunitet Rady Europy znajduje zastosowanie ws. Marcina Romanowskiego, to prokurator wystąpi z odpowiedni wnioskiem — stwierdził Bodnar.

Czytaj więcej

Prokurator krajowy o decyzji sądu ws. Romanowskiego: To nie jest porażka prokuratury

- Sprawa posiadania statusu członka zastępczego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przez pana Romanowskiego jest znana od samego początku, zarówno Prokuraturze Krajowej, jak i Ministerstwu Sprawiedliwości. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek czynności, zarówno prokurator krajowy, jak i niezależnie Ministerstwo Sprawiedliwości, podjęły się przeanalizowania stanu prawnego i zbadania kwestii funkcjonowania ewentualnego immunitetu w stosunku do posła Marcina Romanowskiego — mówił minister odnosząc się do komentarzy, że prokuratura zadziałała nieprofesjonalnie i nie sprawdziła kwestii immunitetu.

Jak wyjaśnił, przeprowadzona przez prokuraturę analiza wykazała, że immunitet Marcina Romanowskiego wynikający z zasiadania w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE nie obowiązuje w sprawie zarzutów w śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości. Potwierdzały to ekspertyzy, które wskazywały, że Romanowskiego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Sporządzili je konstytucjonaliści:  dr hab. Andrzej Jackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku i dr hab. Joanna Juchniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

Na pytanie dziennikarki Polsatu po co prokuratura zamawiała ekspertyzy ws. międzynarodowego immunitetu skoro mogła o to po prostu zapytać Radę Europy, Bodnar odpowiedział, że taka była strategia śledztwa, a prokuratorzy wiedzą jak mają działać.  Poinformował też, że każda z zamówionych opinii kosztowała po 5 tys. zł brutto. 

Czytaj więcej

Bodnar skieruje do Parlamentu Europejskiego wniosek ws. immunitetu Dworczyka

Na pytanie, czy Marcina Romanowskiego będzie można ponownie zatrzymać i aresztować w oparciu o te same zarzuty, Bodar odpowiedział, że dalsze losy sprawy będą zależeć od tego, czy sąd II instancji uwzględni skargę prokuratury wobec odmowy aresztowania byłego wiceministra i od tego, jak do obecnej sytuacji ustosunkuje się prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Możliwe jest także wniesienie do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy  wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiego, choć odpowiedzi na wniosek można spodziewać się dopiero we wrześniu, gdy odbędzie się najbliższe posiedzenie Zgromadzenia.

Adam Bodnar został też zapytany, czy — jak donosiło Radio Zet -  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy  już w czerwcu ostrzegało, że Marcin Romanowski jest chroniony immunitetem przynależnym mu z racji na zasiadanie w tym gremium. Minister odpowiedział, że nic o tym nie wie i ma to sprawdzić.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował po konferencji Bodnara, że prokurator prajowy Dariusz Korneluk zwrócił się w środę do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy  Theodorosa Rousopoulosa o wyrażenie stanowiska w sprawie zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE Marcina Romanowskiego. Przedstawił w swym piśmie okoliczności  sprawy, która jest przedmiotem śledztwa: charakter zarzutów (czas popełnienia czynów, brak związku z wykonywaniem mandatu) oraz sytuację procesową (uchylenie immunitetu przez parlament krajowy).

"Uzyskane stanowisko zostanie wykorzystane również przez prokuratorów prowadzących postępowanie. W przypadku ustalenia, że immunitet ZPRE znajduje zastosowanie w niniejszej sprawie, prokurator wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy." - informuje prok. Nowak.

Minister sprawiedliwości mówił, że  immunitet Marcina Romanowskiego, o którym sąd został poinformowany  przez przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, "nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury".

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że immunitet Rady Europy znajduje zastosowanie ws. Marcina Romanowskiego, to prokurator wystąpi z odpowiedni wnioskiem — stwierdził Bodnar.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Jest śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie