Pierwsza próba zmiany prawa w kwestii ambon myśliwskich została przez MKiŚ podjęta w ramach prac nad rządową nowelizacją prawa budowlanego w 2024 r. To wtedy MKiŚ w ramach uwag do projektu apelował, aby trwale związane z gruntem ambony zostały uwzględnione wprost w definicji obiektu małej architektury, a w konsekwencji, aby zostały objęte obowiązkiem dokonania zgłoszenia. Dziś nie podlegają regulacji prawa budowlanego.
Czytaj więcej
W kwestii gospodarki łowieckiej państwo oddało za dużo pola myśliwym. Najwyższy czas naprawić ten błąd, przyjmując profesjonalizację, czyli bardziej etyczny, prawnie spójny i efektywny model łowiectwa.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, autor projektu (który wciąż czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów), nie uwzględniło jednak tej uwagi. Tłumaczyło, że wskutek proponowanej zmiany organ administracji architektoniczno-budowlanej musiałby rozpatrywać zgłoszenia budowy, a organ nadzoru budowlanego kontrolować utrzymanie ambon, co w konsekwencji mogłoby znacznie wydłużyć czas potrzebny na wzniesienie takich obiektów.
Czytaj więcej
W rozumieniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dialog społeczny ma służyć aktywnemu współudziałowi obywateli. Decyzje w istotnych sprawach powinny być podejmowane przy współudziale obywateli. Ale których obywateli? Naturalne tych, których dana sprawa dotyczy. Obowiązkiem organów państwa jest zapewnienie im udziału w tym procesie.
Mateusz Murzyn, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego podkreśla, że obecnie to dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich corocznie dokonują przeglądu stanu technicznego ambon.