Wygrani i przegrani w krajowej polityce. Rok Donalda Tuska, Szymona Hołowni i wielkich powrotów do Sejmu

Kto wygrał, a kto przegrał 365 politycznych dni? W 2023 roku liczył się nie tylko sukces Donalda Tuska i porażka Jarosława Kaczyńskiego.

Aktualizacja: 29.12.2023 06:08 Publikacja: 29.12.2023 03:00

Szymon Hołownia i Donald Tusk są zwycięzcami roku 2023 w polskiej polityce

Szymon Hołownia i Donald Tusk są zwycięzcami roku 2023 w polskiej polityce

Foto: Hornet/REPORTER

Rok wyborczy 2023 przyniósł przetasowanie na scenie politycznej i zmianę władzy. Wydaje się, że w takiej sytuacji wskazanie polityków, którzy najbardziej zyskali i najbardziej stracili, będzie dość proste. Wygrali przecież politycy dawnej opozycji, a teraz – Koalicji 15 października. Przegrali – politycy dawnej Zjednoczonej Prawicy, a dziś opozycji. Ale niektórzy bardziej niż inni.

Hołownia ma talent

Rok 2023 pokazał, że lider Polski 2050 jest politykiem, który potrafi przebijać oczekiwania i zaskakiwać. Po powrocie Donalda Tuska wiele osób wieszczyło, że Polska 2050 nie przetrwa i stanie się tylko kolejną częścią Koalicji Obywatelskiej. Tak się jednak nie stało, sojusz PSL i Hołowni przyczynił się walnie do przejęcia władzy przez opozycję, a sam Hołownia zmienił w ciągu kilku tygodni wizerunek Sejmu – i swój własny. „Sejmflix” i oglądanie obrad w kinie przejdą do historii polskiej polityki. Hołownia w tym roku zyskał najbardziej w porównaniu ze swoją pozycją wyjściową.

Czytaj więcej

Michał Płociński: Kanał sejmowy hitem Youtube’a. Dlaczego Polacy pokochali „Sejmflix” akurat teraz

To też był rok sukcesu Władysława Kosiniaka-Kamysza, któremu – zwłaszcza po kampanii prezydenckiej w 2020 roku – wielokrotnie przepowiadano polityczny niebyt, tak samo jak jego partii. Teraz Kosiniak-Kamysz odpowiada za newralgiczną sferę bezpieczeństwa i modernizacji armii jako wicepremier nowego rządu.

Kolejnym wyraźnym zwycięzcą tego roku jest oczywiście premier Donald Tusk, który „dowiózł” obietnicę zwycięstwa nad PiS. Politycy i polityczki z jego rządu też są już politycznie wygrani – jak Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adam Bodnar, Dariusz Klimczak czy Katarzyna Kotula – ale politycznym debiutem roku jest Andrzej Domański, który z eksperta znanego w branży stał się jednym z kluczowych ministrów.

Teraz będzie już tylko trudniej, zwłaszcza ze względu na kohabitację z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent ma zupełnie inną rolę niż w czasach ośmiu lat rządów PiS. Ale też dokonał wzmocnienia na zapleczu. Po latach czekania na pierwszą linię do wielkiej polityki wrócił Marcin Mastalerek, obecnie szef gabinetu prezydenta, wcześniej jego społeczny doradca. Usunięty z list wyborczych PiS w 2015 roku po tym, jak był jednym z kluczowych sztabowców w kampanii prezydenckiej, teraz wrócił do najważniejszej rozgrywki – nie tylko o kohabitację, ale też o przyszłość prawicy. Sukces Mastalerka najlepiej pokazuje, że w polityce cierpliwość się opłaca.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości na opozycyjność

Dla PiS i jego liderów najważniejszym wyzwaniem najbliższych miesięcy i lat jest zbudowanie pomysłu na bycie w opozycji. Ważną rolę mają pełnić politycy młodego pokolenia w Sejmie. Niektórzy z nich to debiutanci, którzy są i będą na pierwszej linii. Jak na przykład Krzysztof Szczucki, wcześniej znany głównie ekspertom szef RCL, który w tym roku zbudował rozpoznawalność i zdobył mandat.

Ale dla PiS ten rok jest przegrany. I to bardzo dosłownie. Najwięcej władzy stracił Jarosław Kaczyński. Kryzys wokół mediów publicznych i zapowiedź demonstracji na 11 stycznia pokazały raczej, że Kaczyński i jego współpracownicy nie mają klarownego pomysłu na to, jaką dokładnie opozycją ma być PiS, a skupiają się bardziej na doraźnych działaniach. A przed PiS dwie trudne kampanie: samorządowa i europejska.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: PiS śni o narodowym powstaniu pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego

To nie był też udany rok dla Sławomira Mentzena. Jeden z liderów Konfederacji zapowiadał w trakcie kampanii wielokrotnie, że Konfederacja i on sam „wywrócą stolik” i będą kluczową siłą polityczną w nowym Sejmie, od której będzie wszystko zależeć. Tak się jednak nie stało. Kombinacja wysokiej frekwencji, ale i poważnych kampanijnych błędów sprawiły, że Konfederacja w nowym rozdaniu pełni podobną rolę jak w poprzednim. Ma co prawda klub (w poprzedniej kadencji tylko koło poselskie) i 18 posłów, ale jednym z nich jest Grzegorz Braun.

Konfederaci mogli liczyć na to, że gdy w Sejmie zabraknie Janusza Korwin-Mikkego, łatwiej będzie o modernizację tej formacji. Incydent z gaśnicą posła Brauna zgasił jednak te nadzieje bardzo szybko. Dalsza droga polityczna Konfederacji nie jest jasna. Zwłaszcza że wybory samorządowe będą dla niej bardzo trudne.

Wielkie powroty do polityki

Rok 2023 mimo ogromnych zmian na scenie politycznej – w tym dokonującej się w partiach zmianie pokoleniowej – to również rok wielkich powrotów.

Na Wiejską trafił ponownie na przykład Ryszard Petru, który powrócił z politycznego niebytu. Petru znalazł swoją niszę jako anty-Mentzen i przyczynił się w znacznym stopniu do zadyszki Konfederacji. Do Senatu trafił też Waldemar Pawlak, w Sejmie posłem ponownie został Roman Giertych. To również rok wielkich powrót ministerialnych: Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka, Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Ryszard Petru radzi rządowi, by zignorował prezydenta Andrzeja Dudę

Zarówno przed weteranami, jak i przed debiutantami rozciąga się pole minowe. I dwie kolejne kampanie, które ustawiają rok 2024 w polityce jako nie mniej ciekawy niż ten, który się właśnie kończy.

Rok wyborczy 2023 przyniósł przetasowanie na scenie politycznej i zmianę władzy. Wydaje się, że w takiej sytuacji wskazanie polityków, którzy najbardziej zyskali i najbardziej stracili, będzie dość proste. Wygrali przecież politycy dawnej opozycji, a teraz – Koalicji 15 października. Przegrali – politycy dawnej Zjednoczonej Prawicy, a dziś opozycji. Ale niektórzy bardziej niż inni.

Hołownia ma talent

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Konfederacja zwołuje kongres. Przestraszyła się zarzutów o nielegalność władz?
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Beata Kempa została nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy