Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”, w redakcji od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Od 2016 prowadzi też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Czy koalicja rządowa zmieni zdanie po proteście mediów? Lewica naciska, Hołownia nie wyklucza zmian

Po zakrojonym na szeroką skalę proteście mediów wokół implementacji dyrektywy DSM Donald Tusk zaprosił na środę przedstawicieli wydawców na spotkanie. Lewica zgłosi ponownie swoje poprawki w Senacie. Sezonu ogórkowego w polityce nie ma i nie będzie.

W Małopolsce PiS nadal kłóci się na całego, kolejny kryzys MON, Olaf Scholz szkodzi Donaldowi Tuskowi

Dlaczego po pięciu przegranych Jarosław Kaczyński zdecydował się wycofać poparcie dla Łukasza Kmity? Skąd wziął się spór o budżet Ministerstwa Obrony Narodowej? Czy Donald Tusk zyskał czy stracił na wizycie Kanclerza Niemiec Olafa Scholza? – o tym mówili Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Jak przełamać polaryzację w Polsce? Wnioski z projektu „Polska rozmawia”

Czy można przełamać polityczną polaryzację w Polsce? Raport z niedawno zakończonego projektu „Polska rozmawia” jest podsumowaniem rozmów, które przeprowadzili wyborcy z różnych opcji światopoglądowych.

Nagły zwrot w Małopolsce i walka PiS o utrzymanie władzy

Przed kolejną sesją sejmiku w Małopolsce wydaje się, że władze PiS chcą doprowadzić do utrzymania władzy regionie. I nagle zmieniają swoje podejście.

Naciski, intrygi i walki o sejmik małopolski trwają. Czy czwartkowa sesja przyniesie przełom?

Politycy koalicji rządzącej mają mieć większość w sejmiku małopolskim – wynika z nieoficjalnych informacji. Sytuacja w sejmiku jest jednak nadal skomplikowana. Do kolejnej próby wyboru władz dojdzie w czwartek.

Małopolska bez marszałka, Łukasz Kmita przegrał po raz piąty. Idzie przesilenie?

Mimo kolejnych nieudanych prób nic nie wskazuje na to, żeby PiS miało zrezygnować z forsowania Łukasza Kmity jako kandydata na marszałka województwa małopolskiego. W czwartek kolejna sesja sejmiku.

Kryzys w sejmiku w Małopolsce trwa. PiS nadal w klinczu

Łukasz Kmita po raz trzeci nie został wybrany w głosowaniu na marszałka województwa małopolskiego. Na nic zdały się naciski i decyzje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zegar do wcześniejszych wyborów tyka nieubłaganie.

Kryzys PiS w Małopolsce narasta. Przyspieszone wybory wchodzą w grę

W poniedziałek 1 lipca sejmik województwa małopolskiego ma po raz kolejny wybrać władze. Kandydatem Nowogrodzkiej jest cały czas Łukasz Kmita. Atmosfera jest bardzo napięta. W grę wchodzą wcześniejsze wybory.

Jan Krzysztof Ardanowski chce założyć własną partię. Co na to PiS?

Sezon ogórkowy dla prawicy zaczyna się od deklaracji Jana Krzysztofa Ardanowskiego o tworzeniu nowej partii. Nowogrodzka przygląda się sytuacji, ale bez większych emocji.

Debata prezydencka w USA. Dlaczego Warszawa patrzyła uważnie na porażkę Bidena z Trumpem

Debata Biden - Trump i jej konsekwencje na bezpieczeństwo Polski, wizyta Andrzeja Dudy w Chinach, nowe - stare rozdanie w Brukseli, CPK, wystawa w Muzeum II Wojny Światowej i bunt w Małopolskim PiS – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”