Bardzo dobra wiadomość dla rodziców, którzy po rozwodzie zgodnie dzielą opiekę nad wspólnymi dziećmi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że także po zmianie przepisów od 2022 r. fiskus nie może z automatu odmawiać obojgu prawa do preferencyjnego rozliczenia jako osobom samotnie wychowującym dzieci. A intencją ustawodawcy nie było to, żeby dla ulgi eliminować jedno z rodziców z życia dziecka.
Czytaj więcej
Sąd musi wysłuchać małoletniego w sprawach dla niego istotnych, np. opieki czy kontaktów z rodzicami. Musi to zrobić w przyjaznych warunkach.
Rozwodnicy wychowujący dzieci. Opieka w dwóch domach, a prawo do ulgi
Sprawa dotyczyła ojca. We wniosku o interpretację ze stycznia 2024 r. wyjaśnił, że głównym źródłem jego dochodów jest jednoosobowa firma oraz renta socjalna wypłacana przez ZUS. Jest osobą rozwiedzioną — bez orzekania o winie — samotną, ma dwóch małoletnich synów, którzy nie osiągają żadnych przychodów.
Mężczyzna tłumaczył, że na mocy wyroku władza rodzicielska została przez sąd powierzona obojgu rodzicom, z określeniem miejsca zamieszkania przy matce. On został zaś obciążony alimentami na dzieci. Świadczenie wychowawcze, kiedyś tzw. 500+ (dziś 800+) pobiera wyłącznie matka. Z wniosku wynikało, że byli małżonkowie nie mają żadnego porozumienia co do korzystania z ulgi na dzieci.
Podatnik podkreślił, że od listopada 2021 r. nie mieszka z byłą żoną. Każde z rodziców sprawuje opiekę nad synami odrębnie, w swoim miejscu zamieszkania, bez udziału drugiego. Ojciec zaznaczył, że kiedy dzieci są u niego, to on sprawuje faktyczną, ciągłą i wyłączną władzę rodzicielską nad nimi, w sposób samodzielny bez jakiegokolwiek udziału i ingerencji matki w proces wychowawczy. W czasie tym samodzielnie ponosi koszty utrzymania synów oraz zaspokaja ich potrzeby życiowe, fizyczne, emocjonalne i duchowe. Podatnik szczegółowo opisał zasady kontaktów z pociechami. A chciał potwierdzenia, że przysługuje mu prawo do preferencyjnego rozliczania się z PIT za 2023 r. i lata następne, jako osobie samodzielnie wychowującej dzieci. W związku z tym uważał też, że może dokonać korekty rocznego rozliczenia za 2023 r.