Rzecznik ABW: Bezpieczny klimat szczytu w Katowicach

ABW prowadziła rozpoznanie środowisk, które mogły zakłócić konferencję klimatyczną w Katowicach - pisze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Aktualizacja: 03.01.2019 18:13 Publikacja: 03.01.2019 18:13

Rzecznik ABW: Bezpieczny klimat szczytu w Katowicach

Foto: materiały prasowe

Tegoroczna sesja konferencji klimatycznej w Katowicach była wyzwaniem dla państwa polskiego. Jako gospodarze Polacy byli odpowiedzialni za przygotowanie spotkań, wielogodzinnych obrad, wypracowanie merytorycznych decyzji i zapewnienie sprawnej logistyki. Szczyt był sporym wyzwaniem również dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP. O bezpieczny klimat posiedzenia COP24 dbała m.in. ABW.

Długie przygotowania

Wydarzenie odbywające się w Katowicach miało charakter masowy, wzięło w nim udział ok. 30 tys. delegatów z 200 państw, w tym reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Wśród gości znajdowali się również przedstawiciele władz najwyższego szczebla, którzy wymagali specjalnych procedur ochronnych. Zabezpieczenie tak dużej imprezy zawsze jest wyzwaniem dla gospodarzy. Dlatego instytucje nadzorowane m.in. przez ministra koordynatora prowadziły szereg czynności związanych z COP24.

Z uwagi na rozmach planowanego przedsięwzięcia pierwsze działania przygotowujące do szczytu w Katowicach ABW podejmowała już we wrześniu 2017 roku. Nawiązano wtedy kontakty z przedstawicielami misji technicznej ONZ, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za zabezpieczenie wydarzenia. Od tego momentu ABW była w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi oraz instytucjami budującymi polski system antyterrorystyczny.

Współpraca służb

Agencja w ramach rozpoznania zagrożeń dla COP24 systematycznie weryfikowała sygnały na temat możliwych incydentów lub działań zakłócających przebieg wydarzenia. Regularnie przekazywała niezbędne informacje wyprzedzające innym służbom i instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo szczytu. Opracowane w ABW wytyczne kierowano do poszczególnych resortów, podmiotów oraz firm odpowiedzialnych za organizację i przebieg szczytu.

W swych rekomendacjach ABW zwracała uwagę na konieczność podnoszenia poziomu bezpieczeństwa konferencji, w tym wzmocnienie ochrony fizycznej obiektów, osób oraz cyberprzestrzeni. W porozumieniu z policją, Strażą Graniczną oraz Służbą Ochrony Państwa ABW opracowała procedury obiegu informacji dotyczące sprawdzeń osób i podmiotów pod kątem potencjalnych zagrożeń terrorystycznych i ekstremistycznych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego brała również udział w ocenie osób współpracujących z organizatorami COP24. Dokonała sprawdzenia ponad 8 tys. osób zaangażowanych w organizację szczytu – wydała w sumie dwie negatywne rekomendacje. Agencja prowadziła również aktywne działania na rzecz zabezpieczenia szczytu. Z uwagi na rozmiar i znaczenie COP24 prowa- dziła rozpoznanie środowisk, które mogły zakłócić spotkanie.

Agencja przekazała policji dane ponad 500 osób podejrzewanych o powiązania z organizacjami ekstremistycznymi i terroryzmem, których obecność mogła zagrażać konferencji. Na potrzeby Straży Granicznej przygotowano również wykaz ponad 400 obcokrajowców, którzy planowali przyjechać do Polski w związku z konferencją, celem zastrzeżenia ich w Ewidencji Zleceń SG jako osoby zaangażowane w przeszłości w demonstracje podczas szczytów klimatycznych lub powiązane ze środowiskami radykalnymi. Odpowiednie listy przekazano również do SOP. Dzięki wykazom ABW uniemożliwiono wjazd do Polski 11 cudzoziemcom, których obecność mogła stanowić zagrożenia dla COP24 i jego uczestników.

ABW prowadziła także czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej. Na podstawie rekomendacji agencji pion ochrony Grupy Kapitałowej PGE SA wydał właściwym jednostkom terenowym w spółkach zależnych zalecenia dotyczące m.in. uaktualnienia procedur alarmowych, podniesienia jakości zabezpieczeń fizycznych i wzmocnienia kadrowego zespołów ochrony na czas trwania szczytu. ABW przeprowadziła również audyt zagrożeń z cyberprzestrzeni dla sieci teleinformatycznych konferencji COP24. W związku z wnioskami ABW w infrastrukturze stworzonej na potrzeby katowickiego spotkania dokonano odpowiednich zmian i aktualizacji mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów.

Wzorcowa ustawa

Działania w ramach prac nad zabezpieczeniem COP24 były skuteczne m.in. dzięki uchwalonej przez parlament ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (DzU 2018 poz. 319).

Kluczowe dla adekwatnego poziomu zabezpieczenia COP24 było wprowadzenie na terenie województwa śląskiego i miasta Krakowa stopnia alarmowego ALFA. Decyzja ta pozwoliła na działania służb państwowych adekwatne do skali wyzwań. Kolejny raz w praktyce sprawdziły się przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych z 2016 roku, które w ostatnich miesiącach zostały uznane przez Europejskie Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym za modelowy przykład legislacji antyterrorystycznej. Centrum stworzone przez kraje UE i NATO zaprezentowało polskie przepisy jako przykład „dobrych praktyk” i wzór do naśladowania dla innych państw. Szczyt COP24 znów pokazał, jak słuszna była decyzja o ich uchwaleniu.

Dzięki działaniom ABW, jak również innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP, podczas sesji w Katowicach nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym, zaś całe spotkanie miało spokojny przebieg. Rząd Polski, świadomy wyzwań dla bezpieczeństwa RP, z rozwagą i odpowiedzialnością podchodzi do zabezpieczenia takich spotkań jak COP24. Dzięki temu Polska znów pokazała, że jest w stanie skutecznie dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli i naszych gości.

Tegoroczna sesja konferencji klimatycznej w Katowicach była wyzwaniem dla państwa polskiego. Jako gospodarze Polacy byli odpowiedzialni za przygotowanie spotkań, wielogodzinnych obrad, wypracowanie merytorycznych decyzji i zapewnienie sprawnej logistyki. Szczyt był sporym wyzwaniem również dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP. O bezpieczny klimat posiedzenia COP24 dbała m.in. ABW.

Długie przygotowania

Pozostało 93% artykułu
Opinie polityczno - społeczne
Czas decyzji w partii Razem. Wybór nowych władz i wskazanie kandydata na prezydenta
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Kandydatem PiS w wyborach prezydenckich będzie Karol Nawrocki. Chyba, że jednak nie
Opinie polityczno - społeczne
Janusz Reiter: Putin zmienił sposób postępowania z Niemcami. Mają się bać Rosji
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Trzeba było uważać, czyli PKW odrzuca sprawozdanie PiS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie polityczno - społeczne
Kozubal: 1000 dni wojny i nasza wola wsparcia