Tegoroczna sesja konferencji klimatycznej w Katowicach była wyzwaniem dla państwa polskiego. Jako gospodarze Polacy byli odpowiedzialni za przygotowanie spotkań, wielogodzinnych obrad, wypracowanie merytorycznych decyzji i zapewnienie sprawnej logistyki. Szczyt był sporym wyzwaniem również dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP. O bezpieczny klimat posiedzenia COP24 dbała m.in. ABW.
Długie przygotowania
Wydarzenie odbywające się w Katowicach miało charakter masowy, wzięło w nim udział ok. 30 tys. delegatów z 200 państw, w tym reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Wśród gości znajdowali się również przedstawiciele władz najwyższego szczebla, którzy wymagali specjalnych procedur ochronnych. Zabezpieczenie tak dużej imprezy zawsze jest wyzwaniem dla gospodarzy. Dlatego instytucje nadzorowane m.in. przez ministra koordynatora prowadziły szereg czynności związanych z COP24.
Z uwagi na rozmach planowanego przedsięwzięcia pierwsze działania przygotowujące do szczytu w Katowicach ABW podejmowała już we wrześniu 2017 roku. Nawiązano wtedy kontakty z przedstawicielami misji technicznej ONZ, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za zabezpieczenie wydarzenia. Od tego momentu ABW była w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi oraz instytucjami budującymi polski system antyterrorystyczny.
Współpraca służb
Agencja w ramach rozpoznania zagrożeń dla COP24 systematycznie weryfikowała sygnały na temat możliwych incydentów lub działań zakłócających przebieg wydarzenia. Regularnie przekazywała niezbędne informacje wyprzedzające innym służbom i instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo szczytu. Opracowane w ABW wytyczne kierowano do poszczególnych resortów, podmiotów oraz firm odpowiedzialnych za organizację i przebieg szczytu.
W swych rekomendacjach ABW zwracała uwagę na konieczność podnoszenia poziomu bezpieczeństwa konferencji, w tym wzmocnienie ochrony fizycznej obiektów, osób oraz cyberprzestrzeni. W porozumieniu z policją, Strażą Graniczną oraz Służbą Ochrony Państwa ABW opracowała procedury obiegu informacji dotyczące sprawdzeń osób i podmiotów pod kątem potencjalnych zagrożeń terrorystycznych i ekstremistycznych.