Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu (WIDEO)

Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakaz aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Jo'awa Gallanta.

Aktualizacja: 22.11.2024 12:26 Publikacja: 21.11.2024 13:11

Beniamin Netanjahu

Beniamin Netanjahu

Foto: REUTERS/Amir Cohen

arb

Izba w składzie zajmującym się sytuacją w Palestynie jednogłośnie wydała decyzje odrzucające skargi państwa Izrael wniesione na podstawie artykułów 18 i 19 Statutu Rzymskiego i wydała nakazy aresztowania izraelskiego premiera i byłego ministra obrony.

Czytaj więcej

Nagły zwrot w sprawie reakcji Wielkiej Brytanii na nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu. Rząd Keira Starmera nie wniesie sprzeciwu do MTK

Międzynarodowy Trybunał Karny oddala skargi Izraela

Izba orzekała ws. dwóch skarg złożonych przez Izrael 26 września 2024 roku. W pierwszej Izrael podważał jurysdykcję MTK w kwestii sytuacji w państwie palestyńskim co do zasady, a także wobec obywateli Izraela na podstawie artykułu 19 Traktatu Rzymskiego. W drugiej żądał dostarczenia władzom Izraela nowego powiadomienia o wszczęciu śledztwa w sprawie Izraela. Izrael zażądał też wstrzymania postępowania przed Trybunałem w sprawie, której dotyczyły skargi, w tym wstrzymania rozpatrywania wniosków o nakazy aresztowania wobec Netanjahu i Gallanta przedstawionych przez prokuratorów 20 maja. Obie skargi zostały oddalone.

Poważne zarzuty wobec Beniamina Netanjahu i Jo'awa Gallanta: Użycie głodu jako broni, zbrodnie przeciw ludzkości

Nakazy aresztowania Netanjahu i Gallanta są związane z zarzutami o zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione od co najmniej 8 października 2023 roku do co najmniej 20 maja 2024 roku – czyli w trakcie operacji odwetowej prowadzonej w Strefie Gazy po ataku Hamasu na Izrael. 

Oba nakazy aresztowania mają status dokumentów tajnych w związku z koniecznością ochrony świadków i zapewnienia bezpiecznego prowadzenia śledztwa.

Izba MTK uważa, że Netanjahu i Gallant podlegają jurysdykcji Trybunału.

Zasięg operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy (październik 2024)

Zasięg operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy (październik 2024)

Foto: PAP

Netanjahu i Gallant są podejrzani, jako współsprawcy, o zbrodnie wojenne takie jak: użycie głodu, jako metody prowadzenia działań wojennych oraz zbrodnie przeciw ludzkości polegające na mordach i prześladowaniach.

Netanjahu i Gallant są podejrzani także o odpowiedzialność karną, jako cywilni zwierzchnicy sił zbrojnych, za zbrodnię wojenną polegającą na celowym atakowaniu cywilów.

Trybunał uważa, że są podstawy, by sądzić, że Netanjahu i Gallant celowo i świadomie pozbawili cywilnych mieszkańców Gazy środków niezbędnych do przetrwania, w tym żywności, wody i leków oraz środków medycznych, a także paliwa i prądu. Ich działanie miało doprowadzić do zakłócenia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Zdaniem Trybunału ograniczenie napływu pomocy humanitarnej do enklawy nie miało żadnego celu wojskowego, ani innego usprawiedliwienia.

Warunki stworzone w ten sposób w Strefie Gazy – jak ocenia Trybunał - skutkowały śmiercią cywilów, w tym dzieci, z niedożywienia i odwodnienia.

7 października 2023 roku Hamas dokonał niesprowokowanego ataku na Izrael, w reakcji na który Izrael rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy. 1 października działania Izraela przeciwko Hamasowi rozszerzyły się na Liban, gdzie Izrael rozpoczął operację lądową przeciwko Hezbollahowi. W ataku Hamasu na Izrael zginęło ok. 1 200 osób, a ok. 250 zostało uprowadzonych do Izraela w roli zakładników. W operacji odwetowej Izraela zginęło ponad 40 tys. osób.

Izba w składzie zajmującym się sytuacją w Palestynie jednogłośnie wydała decyzje odrzucające skargi państwa Izrael wniesione na podstawie artykułów 18 i 19 Statutu Rzymskiego i wydała nakazy aresztowania izraelskiego premiera i byłego ministra obrony.

Międzynarodowy Trybunał Karny oddala skargi Izraela

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Szwedzki minister obrony: Obronimy Bałtyk
Polityka
Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi samolotu
Polityka
Kandydat Donalda Trumpa na sekretarza obrony był oskarżony o napaść seksualną
Polityka
Trump ma nową kandydatkę na prokuratora generalnego. Broniła go przed impeachmentem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Wskazany przez Trumpa kandydat na prokuratora generalnego rezygnuje