Już piąty rok z rzędu gospodarka Unii Europejskiej odnotowuje wzrost i tendencja ta będzie się utrzymywać. Jednak nie jesteśmy jeszcze w pełni rozkwitu: badania wskazują, że gospodarki państw europejskich wciąż osiągają wyniki poniżej swoich możliwości. Miliony Europejczyków nadal pozostają bez pracy, zatem nie możemy sobie teraz pozwolić na to, by siedzieć z założonymi rękami.
Dlaczego wciąż nie osiągnęliśmy pełni możliwości? Jednym z głównych powodów jest brak inwestycji długoterminowych w działalność gospodarczą i infrastrukturę. W latach 2008–2013 inwestycje w Europie się załamały i nadal nie wróciły do optymalnego poziomu.
Za pomocą Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych zasililiśmy już sektor transportu, zielonej energii, badań naukowych i edukacji środkami w wysokości ponad 180 mld euro; część z nich pochodzi od inwestorów prywatnych. Musimy jednak wesprzeć również nasze przedsiębiorstwa, aby pomóc im się rozwijać. Europejskie startupy (firmy, na ogół istniejące od niedawna, starające się zaoferować nowe produkty i usługi – red.) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa często mają trudności z pozyskaniem funduszy potrzebnych na inwestycje, innowacje i rozwój. Uzyskanie przez nie dostępu do rynku giełdowego jest skomplikowane, wiąże się ze znacznymi kosztami i niełatwo im skorzystać z alternatywnych źródeł finansowania.
Problemem nie jest brak pieniędzy na inwestycje. W rzeczywistości stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE jest jedną z najwyższych na świecie: odkładają one co najmniej jedno euro na każde dziesięć zarobionych. Jednak znikoma część tych oszczędności jest przeznaczana do produktywnego wykorzystania w perspektywie długoterminowej. Marnuje się w ten sposób szanse na zysk: odsetki od kwot złożonych na lokatach bankowych są obecnie bardzo niskie i nie można zakładać, na przykład planując emeryturę, że tylko i wyłącznie takie oszczędności będą w stanie zapewnić nam dochód w przyszłości.
Dlatego Komisja Europejska pracuje nad tym, by uwolnić te oszczędności i pozwolić im generować dochód. W 2015 r. zainicjowaliśmy projekt mający na celu utworzenie jednolitego rynku kapitałowego w UE. Chcemy stworzyć odpowiednie warunki, aby uwolnić środki finansowe i umożliwić ich przepływ od europejskich oszczędzających do europejskich przedsiębiorstw, a także znieść bariery transgraniczne blokujące przepływ kapitału.