W 2024 r. Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii trzem osobom – Davidowi Bakerowi za zbudowanie nowych rodzajów białek oraz Demisowi Hassabisowi i Johnowi Jumperowi za przewidywanie struktury białek. Ta nagroda nie tylko podkreśla przełomowe osiągnięcie w rozwiązaniu długoletniego problemu biologicznego. Uwydatnia również ewoluującą relację między ludzką kreatywnością a możliwościami sztucznej inteligencji.
Rewolucja AlphaFold2
Hassabis i Jumper (pierwszy to współzałożyciel, a drugi dyrektor Google DeepMind), opracowali AlphaFold2, model AI, który rozwiązał 50-letni problem w biologii: dokładne przewidywanie trójwymiarowej struktury białek na podstawie ich sekwencji aminokwasów. To osiągnięcie ma ogromny potencjał w przyspieszeniu postępów w różnych dziedzinach, w tym w odkrywaniu leków, projektowaniu enzymów i zrozumieniu mechanizmów chorób. Podejście AlphaFold2 do przewidywania struktury białek jest zarówno innowacyjne, jak i kompleksowe. System rozpoczyna od analizy nieznanej sekwencji aminokwasów, przeszukując bazy danych w poszukiwaniu podobnych sekwencji i znanych struktur. Wykorzystując zaawansowane sieci neuronowe, przewiduje odległości i kąty między aminokwasami, efektywnie mapując trójwymiarową strukturę białka. Uwzględnia czynniki takie jak ładunek, hydrofobowość i potencjalne interakcje między aminokwasami. Następnie poprzez proces iteracyjny AlphaFold2 udoskonala swoje przewidywania, optymalizując hipotetyczną strukturę aż do osiągnięcia wysokiego poziomu pewności, co do jej dokładności.
Czytaj więcej
Nie chcą już pisać i czytać umów ani pism procesowych. Wolą zatrudnić do tej pracy roboty i algorytmy, żeby móc ponownie skupić się na kliencie i jego potrzebach prawnych.
Sukces AlphaFold2 stanowi konwergencję mocy obliczeniowej i wiedzy biologicznej, osiągniętą również dzięki ekspertyzie jej twórców, którzy zaprojektowali i wytrenowali model AI.
W 2024 r. jesteśmy świadkami sporów związanych z kreatywnością AI. Sądy w wielu krajach wypowiadały się, czy może ona być wymieniona we wniosku patentowym jako wynalazca. W większości uznawały, że tylko osoby fizyczne mogą być uznane za wynalazców zgodnie z obowiązującym prawem. Są jednak i decyzje odmienne, które zapadały w RPA i Australii.