Na rynku mieszkań wciąż gorąco. Znikają małe lokale

Rządowy program dopłat do kredytów wciąż napędza wzrost cen mieszkań – wynika z analiz REDNET Consulting.

Publikacja: 11.09.2023 10:32

Popyt na mieszkania wzrósł skokowo, czego nie można powiedzieć o podaży

Popyt na mieszkania wzrósł skokowo, czego nie można powiedzieć o podaży

Foto: Unsplash.com

aig

- Temperatura na rynku mieszkaniowym nie spada. Rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wspierający zakup pierwszego mieszkania i spadająca podaż windują ceny w największych miastach – wynika z najnowszego odczytu wskaźnika inflacji mieszkaniowej (WIM) opracowanego przez REDNET Consulting.

Oferta maleje

Analitycy podkreślają, że choć wzrost cen jest mniejszy niż w lipcu, to wciąż są to kilkuprocentowe zmiany. - Sezon wakacyjny nie spowolnił dynamiki sprzedaży nowych mieszkań. Ceny rosną na każdym z pięciu rynków (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), mieszkań szybko ubywa, coraz mocniej rośnie luka podażowa. Motorem napędowym rosnących cen jest wciąż program „Bezpieczny kredyt 2 proc”. – wynika z analiz.

- Mieszkania wciąż sprzedają się szybko, zainteresowanie nie spada - mówi Ewa Palus, szefowa działu analiz REDNET Property Group. - Największym zainteresowaniem cieszą się mniejsze lokale i takich błyskawicznie ubywa w ofertach deweloperów. Nie ma jednak ich czym zastąpić, ponieważ podaż, szczególnie mieszkań z bliskim terminem zakończenia budowy, jest coraz bardziej ograniczona – podkreśla.

Z odczytu wskaźnika inflacji mieszkaniowej wynika, że w ciągu miesiąca najbardziej zdrożały mieszkania w Krakowie - aż o 4,6 proc. - Biorąc pod uwagę tak krótką perspektywę, wzrost cen jest naprawdę znaczący. Tym bardziej, że miesiąc temu, w momencie startu rządowego programu dopłat, było to 3,1 proc. – zwracają uwagę analitycy REDNET Property Group.

Mat.prasowe

Niewiele mniej, bo o 4 proc., zdrożały mieszkania w stolicy, choć tu w porównaniu z lipcem zanotowano spadek o 0,5 pkt proc. Inflacja mieszkaniowa w Gdańsku i we Wrocławiu wyniosła 3,5 proc., w Poznaniu - 3,2 proc.

- Podobnie jak w lipcu, w odczycie WIM doskonale widać wpływ rządowego programu na kształtowanie się cen. Z najciekawszą sytuacją mieliśmy do czynienia w Gdańsku, gdzie wartość wskaźnika dla wszystkich mieszkań wyniosła 3,5 proc., ale dla mieszkań mieszczących się w ramach programu - aż 4,2 proc. – mówią analitycy. - Z drugiej strony mieszkania nieobjęte programem staniały - o 1,7 proc. Niemal identyczne wartości przynosi analiza danych z Wrocławia. Najbardziej stabilna jest sytuacja w Poznaniu - tutaj różnice są minimalne.

Mat.prasowe

Duża nierównowaga

- Przypomnijmy, że wskaźnik inflacji mieszkaniowej przedstawia zmianę cen mieszkań w ujęciu miesięcznym, a nie uśrednione dane kwartalnie – zaznacza Ewa Palus. - Dzięki temu widzimy, jak zmieniają się ceny poszczególnych dostępnych lokali, co pozwala diagnozować najbardziej niepokojące zjawiska. Głównym są oczywiście wciąż rosnące ceny. Ale spojrzenie na rynek już w średnim terminie nasuwa wniosek, że najbardziej niepokojąca jest właśnie silna nierównowaga. Popyt wzrósł skokowo, czego nie można powiedzieć o podaży. Jeśli taki stan utrzyma się w dłuższej perspektywie, mieszkania staną się coraz mniej dostępne – przewiduje analityczka.

Dodaje, że w krótkim terminie presję popytową będzie z pewnością wywierać dość niespodziewane obniżenie stóp procentowych o 0,75 pkt, co obniży koszt zaciągania kredytów hipotecznych i zwiększy zdolność kredytową nabywców. - Będzie to kolejny czynnik wpływający na wzrost cen mieszkań – mówi.

Mat.prasowe

Celem wskaźnika inflacji mieszkaniowej jest pomiar rzeczywistej zmiany cen nowych mieszkań na wzór inflacji konsumenckiej. Bazę dla wskaźnika stanowi reprezentatywny koszyk mieszkań obejmujący ok. 10 proc. oferty rynku pierwotnego (z wyłączeniem segmentu apartamentowego) w pięciu miastach.

- Temperatura na rynku mieszkaniowym nie spada. Rządowy program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wspierający zakup pierwszego mieszkania i spadająca podaż windują ceny w największych miastach – wynika z najnowszego odczytu wskaźnika inflacji mieszkaniowej (WIM) opracowanego przez REDNET Consulting.

Oferta maleje

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Kiedy spadnie gorączka na rynku mieszkań
Nieruchomości
Nawet 90 tys. zł więcej za 50-metrowe mieszkanie
Nieruchomości mieszkaniowe
Klienci biją się o mieszkania
Nieruchomości
Mieszkaniówka wciąż oblegana
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Nieruchomości
Flipperzy nie siedzą z założonymi rękami