Deweloper - Skanska Residential Development Poland - podkreśla, że będzie to pierwszy w Polsce budynek mieszkalny certyfikowany w systemie BREEAM. - Sprzedaliśmy ok. 25 proc. mieszkań z pierwszego etapu inwestycji - mówią przedstawiciele dewelopera. - Kolejnych kilkanaście lokali jest zarezerwowanych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się certyfikowane budynki mieszkalne na całym świecie, m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji.
Wszystko tuż za rogiem
Jakub Zagórski, członek zarządu Skanska Residential Development Poland komentuje, że duże zainteresowanie mieszkaniami na Osiedlu Mickiewicza pokazuje pewną zmianę w preferencjach klientów w Polsce.
- Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnący popyt na nowe mieszkania o podwyższonym standardzie. To kategoria lokali pomiędzy apartamentami a lokalami budowanymi z tańszych materiałów, często na obrzeżach miast - mówi Jakub Zagórski. - Dziś klient chce się czuć przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie. W ciągu kilkunastu minut chce się znaleźć w centrum miasta, oczekuje też, że niedaleko domu będą sklepy, szkoły, przedszkola. Tuż za rogiem chce mieć ścieżki rowerowe i parki - podkreśla.
Jakub Zagórski tłumaczy, że certyfikat środowiskowy, taki jak BREEAM, oznacza w praktyce m.in. lepszą izolację pomieszczeń. - Mieszkania i części wspólne są także odpowiednio wentylowane, a powietrze jest wolne od zanieczyszczeń pochodzących z toksycznych substancji lotnych np. z farb czy lakierów - wyjaśnia przedstawiciel spółki Skanska Residential Development Poland. - Z podziemnego parkingu mogą bezpiecznie korzystać właściciele samochodów z instalacją LPG. Certyfikaty wskazują także, że budynki i osiedla powinny się dobrze wpisywać w otoczenie. Nie chodzi tylko o to, by zabudowania współgrały z krajobrazem. Mają przede wszystkim powstawać w miejscach, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura transportowa i usługowa - tłumaczy.
I podkreśla, że domy i mieszkania są poddawane certyfikacjom (np. LEED, BREEAM) na całym świecie - m.in w Stanach Zjednoczonych (136,731 budynków w certyfikacji LEED), Kanadzie (2332) i Chinach (98). - W Europie można wymienić m.in. Włochy, Francję, Wielką Brytanię - wylicza Zagórski. - Ciekawostką jest, że jednym ze światowych liderów w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym jest Arabia Saudyjska (809), a w Europie – Czarnogóra (59). We Włoszech w ubiegłym roku powstał pierwszy prywatny budynek mieszkalny, który uzyskał najwyższy, platynowy certyfikat LEED. Produkuje on aż o 60 proc. mniej gazów cieplarnianych niż zwykły dom. Aż 99 proc. materiałów, z których został zbudowany, może podlegać recyclingowi. Zbiera też wodę deszczową do dalszego wykorzystania - opowiada.