„Z pozoru nic się nie dzieje: mała podgórska miejscowość, kilka osób, nieuchwytny czas. A jednak światło się ściemnia, atmosfera gęstnieje, ktoś umiera w upalny dzień we własnym łóżku, ktoś spada ze skarpy, ktoś bezustannie krąży w ciemnościach. W debiutanckim zbiorze opowiadań Urszuli Honek, który spleciony jest delikatnymi nićmi powiązań niczym powieść, codzienność staje się niepokojąca i mroczna, choć źródła zagrożenia nie sposób odnaleźć. Ludzie rodzą się i umierają, tęsknią i marzą, smucą się i boją, aż w końcu niepostrzeżenie tracą zmysły. Mieszają się tu perspektywy czasowe, zmieniają narratorzy, coś się dzieje na jawie, coś w głowie szaleńca, a w górskich dolinach kładzie się ciemność” – zapowiadało premierę Wydawnictwa Czarne, które drugie wydanie opublikowało pod koniec lipca 2023 r.
Kapituła nagrody po nominacji napisała: "Książka to studium śmierci zamknięte w poruszających historiach rozgrywających się w polskich Beskidach. Każda historia koncentruje się na innej postaci i trybie, w jaki sobie radzi, udaje jej się przetrwać albo tylko istnieć. Pomimo ubóstwa, zawodu, tragedii, rozpaczy, brutalności i ogólnego bezsensu, który ich otacza".
Urszula Honek stwarza świat jak w kinie
Urszula Honek ma 37 lat. Urodziła się Racławicach. Ma bogaty dorobek poetycki. Debiutował w 2015 roku zbiorem wierszy "Sporysz". Znalazł się on w finale Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, został nominowany w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Trzy lata później zbiór "Pod wezwaniem" powtórzył finał Orfeusza i otrzymał tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2021 tomem "Zimowaniem" poetka zdobyła kolejną nominację do Orfeusza, a także do Nagrody Literackiej Gdynia, uzyskując stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Honek jest laureatką Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego. Była stypendystką Fundacji "Grazella" im. Marii Anny Siemieńskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Białe noce" przyniosły autorce Nagrodę im. Adama Włodka, nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022 oraz do Paszportów "Polityki".
W wywiadzie dla miesięcznika "Znak" Honek mówiła: „Szukam opowieści, które wykraczają poza biograficzny kontekst i stają się uniwersalne. Lubię języki sensualne, a jednocześnie niepozbawione konkretu. Jestem wielbicielką kina, może właśnie dlatego chcę mieć poczucie, że pisarz stwarza świat i postaci, które potem na długo ze mną zostają (a nawet mi się śnią).”. Sama przeprowadza wywiady dla „Tygodnika Powszechnego”. Jej mężem jest pisarz Grzegorz Bogdał ( m. in. „Idzie tu wielki chłopak”).