Gorąco na Bliskim Wschodzie: Izrael zbombardował Syrię, Huti trafili statek w Zatoce Adeńskiej

Izrael przeprowadził atak rakietowy na cele w rejonie miasta Hims w Syrii, uderzając m.in. w bazę sił powietrznych. Tymczasem rebelianci Huti przeprowadzili atak rakietowy na dwa statki na wodach Zatoki Adeńskiej, uszkadzając jeden z nich.

Publikacja: 07.02.2024 05:03

Izraelski myśliwiec F-16

Izraelski myśliwiec F-16

Foto: Tomás Del Coro from Las Vegas, Nevada, USA, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

arb

Syryjskie media informują, że syryjska obrona powietrzna zestrzeliła pewną liczbę rakiet wystrzelonych przez Izrael w kierunku celów w rejonie Hims.

Izrael w nocy z 6 na 7 lutego zaatakował bazę Sił Powietrznych w rejonie Hims

Lokalne źródła, na które powołuje się Reuters, informują, że celem izraelskiego ataku było kilka posterunków syryjskiej armii oraz baza syryjskich Sił Powietrznych w rejonie Hims.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael z 7 października i rozpoczęcia przez Izrael operacji odwetowej w Strefie Gazy, izraelskie ataki na cele w Syrii są intensywniejsze. Izrael od kilku lat prowadzi takie ataki w związku z obecnością w Syrii proirańskich milicji i sił Hezbollahu. Rzadziej celem ataku jest syryjska obrona powietrzna bądź inne jednostki syryjskiej armii.

Czytaj więcej

Odwet USA: Przeprowadzono naloty na Irak i Syrię. Zaatakowano 85 celów

Tym razem Izrael miał zaatakować bazę sił powietrznych i kilka celów na przedmieściach Hims — podaje źródło w syryjskim wywiadzie wojskowym.

W ataku zginąć miało kilka osób, byli też ranni.

Syryjska telewizja państwowa pokazała karetki pogotowia przyjeżdżające do miejsca jednego z ataków.

Izrael atakuje cele w Syrii obawiając się, że Iran — sojusznik prezydenta Syrii, Baszara el-Asada — wykorzysta wojnę domową w Syrii do umocnienia obecności w regionie i utworzenia w Syrii przyczółka do ewentualnej przyszłej agresji na Izrael.

Rebelianci Huti zaatakowali kolejne statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej

Tymczasem rebelianci Huti z Jemenu — jak informuje amerykańska armia — wystrzelili sześć przeciwokrętowych pocisków balistycznych w stronę dwóch statków na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej.

Do ataku miało dojść 6 lutego między 1:45 a 16:30 czasu lokalnego — podaje amerykańskie Dowództwo Centralne.

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaczęły się 19 listopada

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaczęły się 19 listopada

Foto: PAP

Trzy pociski były wymierzone w grecki statek MV Star Nasia, pływający pod banderą Wysp Marshalla, który przepływał przez Zatokę Adeńską. Ok. 3:20 w pobliżu statku miało dojść do eksplozji, w której jednostka doznała nieznacznych uszkodzeń, ale na pokładzie nikt nie ucierpiał. O 16:30 amerykański niszczyciel USS Laboon miał przechwycić jedną z rakiet wystrzelonych w stronę MV Star Nasia. Statek, mimo uszkodzeń, kontynuuje swój rejs.

Drugim celem ataku był brytyjski statek, pływający pod banderą Barbadosu, MV Morning Tide. Wystrzelone w kierunku statku znajdującego się na Morzu Czerwonym rakiety nie dosięgnęły celu.

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym od listopada, w geście solidarności z Hamasem, który walczy z siłami izraelskimi w Strefie Gazy. Huti zapowiadają, że będą prowadzić takie ataki do momentu wstrzymania ofensywy przez Izrael.

Ataki, które zagroziły ważnemu szlakowi handlowemu (przez Morze Czerwone przepływa ok. 15 proc. towarów transportowanych drogą morską), doprowadziły do odpowiedzi USA i Wielkiej Brytanii, które przeprowadziły już kilkanaście ataków rakietowych i powietrznych na cele w Jemenie.

Syryjskie media informują, że syryjska obrona powietrzna zestrzeliła pewną liczbę rakiet wystrzelonych przez Izrael w kierunku celów w rejonie Hims.

Izrael w nocy z 6 na 7 lutego zaatakował bazę Sił Powietrznych w rejonie Hims

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1004
Konflikty zbrojne
Arsenał nuklearny Putina. Jak groźna jest taktyczna broń atomowa?
Konflikty zbrojne
Szwajcaria wstrzymuje eksport amunicji do Polski. „Jest ryzyko, że trafi na Ukrainę”
Konflikty zbrojne
Chiny pokazały światu duży bezzałogowy okręt wojenny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Były doradca Kremla: Władimir Putin przechodzi od słów do czynów