Długa lista postulatów Lewiatana na nową kadencję parlamentu

Konfederacja Lewiatan przygotowała długą listę zadań dla posłów i senatorów, których wybierzemy jesienią. Są wśród nich zmiany zasad stanowienia prawa, zmiany w podatkach, finansowaniu służby zdrowia, funkcjonowaniu gospodarki, a także w energetyce.

Publikacja: 06.06.2023 14:43

Długa lista postulatów Lewiatana na nową kadencję parlamentu

Foto: Adobe Stock

Związana ze zbliżającymi się wyborami kampania jest w ocenie Konfederacji Lewiatan okresem sprzyjającym populistycznym uproszczeniom i krótkowzrocznym obietnicom. Tymczasem, jak przekonuje ta organizacja przedsiębiorców i pracodawców, w okresie ogromu wyzwań trudnej trzeciej dekady XXI wieku bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy europejskiej integracji, nowoczesnej gospodarki, silnych instytucji państwowych oraz zdrowego i efektywnego dialogu społecznego. Skłoniło to Lewiatana do stworzenia listy postulatów na nową kadencję parlamentu, które są konieczne do osiągnięcia tych celów.

- W trosce o naszą przyszłość i z nadzieją, że możemy wykorzystać nadarzające się nam szanse, przygotowaliśmy zestaw postulatów gospodarczych obejmujących konkretne działania w kluczowych obszarach. Gospodarka buduje znaczenie Polski w świecie i poziom życia Polek i Polaków. Uważamy, że kwestie gospodarcze wciąż są traktowane w programach politycznych ”po macoszemu” i często marginalizowane w porównaniu z festiwalem populistycznych i kosztownych obietnic. Dlatego apelujemy o wypracowanie dobrego programu gospodarczego dla Polski, w pełni wykorzystującego potencjał przedsiębiorców. Jako organizacja pracodawców jesteśmy gotowi uczestniczyć w debacie o planie odbudowy i rozwoju Polski. Nim do tego dojdzie, zgłaszamy najpilniejsze propozycje niezbędnych zmian legislacyjnych – tłumaczy Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Sondaż z 4 czerwca. Platforma surfuje na fali

Lewiatan postuluje więc zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa. Służyć temu ma m.in. wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez rząd przeglądu i analizy skutków wprowadzanych zmian prawnych wpływających na prowadzenie działalności gospodarczej. Potrzebny jest też obowiązek konsultowania z zainteresowanymi podmiotami wszystkich projektów aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego (niezależnie od wnioskodawcy) z zachowaniem ustawowego 30-dniowego terminu na przedstawienie uwag. W przypadku ustaw podatkowych okres vacatio legis miałby liczyć co najmniej 6-miesięcy.

Zdaniem Lewiatana sytuację na rynku pracy utrudniają dziś niekorzystne zmiany demograficzne, systematycznie postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa, a tym samym kurczące się zasoby na rynku pracy. Jej poprawie miałaby sprzyjać m.in. aktywizacja zawodowa niedoreprezentowanych na rynku pracy grup społecznych, w szczególności kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz w wieku okołoemerytalnym,  dofinansowanie części inwestycji służących dostosowaniu miejsc pracy do potrzeb określonych grup pracowników w zakładzie pracy. Potrzebny jest też efektywny system dostępu do legalnego pobytu i zatrudnienia oraz uznawania kwalifikacji cudzoziemców.

Konfederacja Lewiatan dostrzega też potrzebę poprawy jakości edukacji ogólnej, zawodowej i ustawicznej oraz krajowego systemu kwalifikacji. Służyć temu ma m.in. wspieranie wychowawczej i społecznej funkcji szkoły w oparciu o tworzenie przestrzeni dla autonomii szkół, podniesienie wynagrodzeń kadrom uczącym i odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela, a także ustanowienie jednego nadrzędnego ośrodka decyzyjnego i realizacja długofalowego planu cyfryzacji edukacji.

Czytaj więcej

Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA

Lewiatan przekonuje ponadto, że w obecnych realiach oczywistym elementem strategii rozwoju polskiej energetyki powinno być jak najszybsze zwiększanie udziału zielonych mocy w systemie. - Jest to niezwykle istotne w szczególności z uwagi na fakt, że według wyliczeń Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, około 2030 r. w polskim systemie elektroenergetycznym może zabraknąć aż 6 GW mocy dyspozycyjnej - tłumaczy.

Tu wśród postulatów wymienia powrót do mechanizmów rynkowych i wycofanie interwencji cenowych, ponowną nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej i umożliwienie budowy wiatraków w odległości 500 metrów od zabudowań, ograniczenie barier regulacyjnych umożliwiających budowę linii bezpośrednich, rozwiązanie problemu związanego z odmowami przyłączenia nowych instalacji OZE do sieci, a także wsparcie budowy i modernizacji sieci dystrybucji energii elektrycznej.

Wśród postulatów Lewiatana znajdujemy także przyspieszenie procesu cyfryzacji gospodarki, które w jego ocenie jest kluczowe dla dalszego rozwoju kraju. Przedsiębiorcy domagają się też prostych podatków. - W ostatnich kilku latach wprowadzono kilkadziesiąt nowych podatków i opłat. Daniny te spowodowały istotny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i przyczyniły się do wzrostu inflacji, gdyż wiele z nich, jak np. podatek od sprzedaży detalicznej czy podatek cukrowy, naliczane są od ceny oferowanych produktów. Pozostałe również generują dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców, przez co ich koszt uwzględniany jest w cenach towarów i usług - tłumaczą.

Wśród postulatów znalazło się uchylenie szczególnie szkodliwych dla polskiej gospodarki podatków: cukrowego, od przychodów z budynków, minimalnego podatku CIT, a także likwidacja tzw. podatku Belki.

Przedsiębiorcy postulują też radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, poprzez wprowadzenie zryczałtowanej składki.

Zdaniem Lewiatana należy też skończyć z monopolami w gospodarce. - Polityka rozwoju „narodowych championów” miała wzmocnić pozycję konkurencyjną polskiej gospodarki. Tymczasem osłabiła ona poważnie rynek wewnętrzny, psując warunki prowadzenia biznesu. Firmy państwowe i z udziałem skarbu państwa wykorzystują dominującą pozycję rynkową, ulegają nepotyzmowi, który ogranicza ich efektywność działania, a przede wszystkim korzystają z nieetycznego i szkodliwego połączenia funkcji właściciela i regulatora – tłumaczy Konfederacja Lewiatan.

Wśród jej postulatów znajdujemy też potrzebę zwiększenia finansowania systemu ochrony zdrowia, które powinno być połączone ze strategią wydatkowania środków i wzmocnieniem konsultacji publicznych.

Lewiatan przekonuje wreszcie, że potrzebny jest też przejrzysty, efektywny, konstruktywny i oparty na argumentach i faktach dialog społeczny. - Jest on istotnym czynnikiem dobrego funkcjonowania nowoczesnych gospodarek – tłumaczy Lewiatan. I zauważa, że sytuacja w Radzie Dialogu Społecznego ulega od kilku lat erozji, a partnerzy społeczni pozbawieni są realnego wpływu na jakość regulacji prawnych.

Związana ze zbliżającymi się wyborami kampania jest w ocenie Konfederacji Lewiatan okresem sprzyjającym populistycznym uproszczeniom i krótkowzrocznym obietnicom. Tymczasem, jak przekonuje ta organizacja przedsiębiorców i pracodawców, w okresie ogromu wyzwań trudnej trzeciej dekady XXI wieku bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy europejskiej integracji, nowoczesnej gospodarki, silnych instytucji państwowych oraz zdrowego i efektywnego dialogu społecznego. Skłoniło to Lewiatana do stworzenia listy postulatów na nową kadencję parlamentu, które są konieczne do osiągnięcia tych celów.

Pozostało 92% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”