USA wstrzymują realizację wszystkich zamówień na Patrioty. Na dostawę czeka m.in. Polska

Amerykański rząd ma wstrzymać realizację wszystkich zamówień na zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot oraz pociski przechwytujące do nich do czasu, aż Ukraina będzie mieć wystarczającą liczbę zestawów tego typu do ochrony przed rosyjskimi atakami - pisze "Financial Times".

Publikacja: 20.06.2024 13:09

Test pocisku do zestawu Patriot

Test pocisku do zestawu Patriot

Foto: US DoD

arb

Decyzja ma być ogłoszona w czwartek, po tym jak Joe Biden mówił przed tygodniem, w czasie pobytu we Włoszech, gdzie wziął udział w szczycie G7, że zagwarantował dostawę dodatkowych zestawów przeciwlotniczych dla Ukrainy.

Joe Biden obiecał, że Ukraina otrzyma zestawy przeciwlotnicze „względnie szybko”

Dostawy te mają obejmować baterie rakiet Patriot, o które Kijów zabiegał w związku z intensyfikacją ataków powietrznych i rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Rosjanie do ataków używają m.in. pocisków balistycznych i hipersonicznych, które przechwycić są w stanie tylko zestawy Patriot.

Czytaj więcej

USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd

Biden mówił, że pięć krajów zgodziło się wysłać zestawy Patriot i inne nowoczesne zestawy przeciwlotnicze na Ukrainę, a inne państwa, które oczekują na dostawy systemów Patriot będą musiały poczekać, ponieważ „wszystko, co Amerykanie mają, pójdzie na Ukrainę, dopóki jej potrzeby nie zostaną zaspokojone”.

Po podpisaniu 10-letniej umowy ws. bezpieczeństwa z Ukrainą Biden mówił, że Kijów otrzyma więcej zestawów przeciwlotniczych „względnie szybko”.

Ogłoszenie wstrzymania dostaw zestawów Patriot do innych niż Ukraina krajów ma być realizacją zobowiązania Bidena wobec Kijowa w kwestii zapewnienia Ukrainie zestawów przeciwlotniczych do ochrony miast i infrastruktury krytycznej — mówią dwie osoby znające szczegóły decyzji pytane przez „Financial Times”.

Ukraina ma obecnie co najmniej cztery baterie Patriotów dostarczone przez USA i Niemcy

Na dostawy Patriotów czekają m.in. Polska (do naszego kraju ma dotrzeć jeszcze sześć baterii, które mają osiągnąć gotowość operacyjną do 2030 roku), Rumunia i Niemcy — pisze „FT”. Zamówienie na zestawy Patriot złożyła też Hiszpania, a koalicja państw NATO w styczniu zamówiła 1 000 pocisków przechwytujących do zestawów Patriot.

Dlaczego Ukraina tak bardzo potrzebuje zestawów Patriot?

Patrioty posiadają w Europie Hiszpania, Grecja i Rumunia, które jak dotąd odmówiły przekazania ich Ukrainie. Polski rząd podkreślał, że stacjonująca w Polsce amerykańska bateria Patriotów chroni infrastrukturę wykorzystywaną do przesyłania zachodniej broni na Ukrainę w związku z czym już teraz pomaga w obronie Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski określił Patrioty mianem „najskuteczniejszych zestawów obrony przeciwlotniczej na świecie”. Podkreślił, że są one w stanie strącać wszystkie rosyjskie rakiety, w tym balistyczne. 

Ukraina ma obecnie co najmniej cztery baterie Patriotów dostarczone przez USA i Niemcy. Niemcy zobowiązały się wysłać na Ukrainę jeszcze jedną baterię Patriotów, jedną baterię ma na Ukrainę wysłać też Holandia. Z kolei Włochy mają wysłać na Ukrainę baterię zestawów SAMP/T — europejskiego odpowiednika zestawu Patriot.

11 czerwca Wołodymyr Zełenski alarmował w Berlinie, że Ukraina „doświadcza obecnie najbardziej niszczycielskiej formy wykorzystywania przez Rosję energii jako broni”.

Rosjanie w ostatnich miesiącach intensywnie atakują ukraińską infrastrukturę energetyczną - ataki rakietowe i z użyciem dronów miały pozbawić Ukrainę 9 gigawatów energii, podczas gdy w szczycie zapotrzebowania na energię poprzedniej zimy Kijów zużywał 18 gigawatów. - Więc połowa tego już nie istnieje — alarmował Zełenski.

Decyzja ma być ogłoszona w czwartek, po tym jak Joe Biden mówił przed tygodniem, w czasie pobytu we Włoszech, gdzie wziął udział w szczycie G7, że zagwarantował dostawę dodatkowych zestawów przeciwlotniczych dla Ukrainy.

Joe Biden obiecał, że Ukraina otrzyma zestawy przeciwlotnicze „względnie szybko”

Pozostało 92% artykułu
Dyplomacja
Kolanko: Nie tylko dyplomatyczna rozgrywka Hołowni w Turcji
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA