Kocot był konsulem Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie w latach 2016-2022, pełnił też funkcję kierownika Wydziału Polonii Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Był przewodnikiem tatrzańskim. Jako pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie wspierał prace Sejmiku Województwa Małopolskiego, nawiązując kontakty z polskimi środowiskami poza Polską.
Był oddanym dyplomatą, osobą zaangażowaną w służbę na rzecz Polaków za granicą. Jak przypominają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wspierał wiele inicjatyw na polu wzajemnej troski o pamięć i historię Polski na Kresach Rzeczpospolitej.
Jeden z twórców Przystanku Historia IPN we Lwowie
„Dzięki jego wsparciu został zainaugurowany w 2018 r. Przystanek Historia IPN we Lwowie, w tym samym roku historycy i dziennikarze zorganizowali wspólny wyjazd szlakiem Karpackiej Żelaznej Brygady Legionów przez Ukrainę i Rumunię”. W 2019 r., w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej został otwarty Przystanek Historia Stanisławów, w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku” – wspominają pracownicy rzeszowskiego oddziału IPN. „Zapamiętamy Go jako człowieka pełnego profesjonalizmu i serca dla spraw historycznych związanych z opieką nad grobami i miejscami pamięci o polskich bohaterach narodowych oraz polonijnych” – napisali.
Czytaj więcej
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki nie ukrywa swoich ambicji politycznych. Wprost mówi o swojej gotowości startu w wyborach prezydenckich jako kandydat PiS. A tymczasem prezes IPN ma być z założenia apolityczny.
„Największe nadzieje pokładał w młodzieży, w której widział dorastających przyszłych liderów polskiego środowiska w zachodniej Ukrainie. Każdy projekt związany z młodymi ludźmi był przyjmowany z entuzjazmem. To dzięki Rafałowi powstała Lwowska Strefa Młodzieży, w której widział rezerwuar przyszłych polskich elit. Był pomysłodawcą projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.