Zmiany dla klientów banku Pekao. Kiedy dostęp do nowej funkcji?

Przedstawiciele Banku Pekao zapowiedzieli wdrożenie nowej funkcji, która poprawi bezpieczeństwo logowania i ochronę danych. Klienci banku będą mogli korzystać już wkrótce z tzw. kluczy sprzętowych U2F. Co wiadomo o nowej funkcji?

Publikacja: 15.11.2024 11:02

Klucz U2F może być dodatkową metodą zabezpieczenia logowania m.in. na konto bankowe

Klucz U2F może być dodatkową metodą zabezpieczenia logowania m.in. na konto bankowe

Foto: Adobe Stock

Wdrożenie dodatkowego zabezpieczenia logowania dla klientów Banku Pekao zapowiedziano podczas konferencji, która odbyła się na początku listopada. O zmianach informuje portal cashless.pl.

Nowe zabezpieczenie logowania dla klientów Banku Pekao

Jak poinformowano w trakcie konferencji, klienci banku podczas standardowego procesu logowania będą mogli korzystać z kluczy sprzętowych U2F. Chodzi o nowoczesne – ale proste w obsłudze – urządzenie, którego głównym celem jest zabezpieczenie przed wyłudzeniem danych. Użytkownik korzystający z klucza loguje się na konto korzystając z loginu i hasła – dane te są dodatkowo zatwierdzane przy pomocy fizycznego urządzenia, czyli klucza U2F. Ta metoda zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa m.in. w razie pozyskania przez osoby trzecie danych użytkownika do logowania.

Przedstawiciele Banku Pekao zapowiedzieli wdrożenie nowej funkcji jeszcze w tym miesiącu. Z rozwiązania mają docelowo korzystać zarówno klienci indywidualni banku, jak i przedsiębiorcy. Nowa forma uwierzytelnienia będzie zabezpieczać logowanie do serwisu Pekao24.

Czytaj więcej

Nadchodzą zmiany w płacy minimalnej. Polska musi się dostosować do unijnych wymagań

Czym jest klucz U2F?

Klucz sprzętowy U2F (Universal 2nd Factor) to niewielkie urządzenie przypominające wyglądem pendrive. Klucz można połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym za pomocą portu USB-A, USB-C lub Lighting (przeglądarka mobilna i aplikacja). Możliwa jest także łączność bezprzewodowa przez Bluetooth lub NFC (Near Field Communication). Typ klucza należy dopasować do typu używanego urządzenia zwracając uwagę m.in. na dostępne porty i zgodność z określonym standardem uwierzytelniania (FIDO U2F, FIDO2).

W przypadku kluczy kupowanych na potrzeby logowania do usług bankowych warto upewnić się, że wybrany model spełnia wymagania techniczne podane na stronie banku. Klient wybiera klucz samodzielnie (bank zazwyczaj nie pośredniczy w sprzedaży urządzenia), a cena wybranego modelu może się różnić w zależności od marki i oferowanych funkcji. Ze względów bezpieczeństwa banki zalecają zazwyczaj korzystanie z dwóch kluczy U2F – podstawowego i zapasowego.

Czytaj więcej

Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie

Klienci tych banków już korzystają z kluczy U2F

ING Bank Śląski to pierwszy, duży bank komercyjny, który wprowadził możliwość logowania na konto przy pomocy kluczy U2F. Takie rozwiązanie przyjęto już w 2023 roku. Klienci banku mogą korzystać z kluczy bezpieczeństwa w trakcie logowania do serwisu Moje ING przez przeglądarkę lub w aplikacji mobilnej. Aktywacja pierwszego klucza wymaga wizyty w placówce bankowej, kolejne można dodawać samodzielnie w serwisie Moje ING.

Korzystanie z kluczy U2F jest także możliwe w przypadku niektórych banków spółdzielczych. Pod koniec września tego roku podobne rozwiązanie zostało także udostępnione przez PKO BP. Klienci tego banku mogą korzystać z kluczy U2F podczas logowania do serwisu iPKO (klucz można dodać w serwisie samodzielnie). Jak wyjaśniono na stronie banku, klucz może zastąpić dotychczasową metodę dodatkowego potwierdzenia logowania – przez kod SMS, potwierdzenie w aplikacji IKO lub kod z karty kodów jednorazowych.

Wdrożenie dodatkowego zabezpieczenia logowania dla klientów Banku Pekao zapowiedziano podczas konferencji, która odbyła się na początku listopada. O zmianach informuje portal cashless.pl.

Nowe zabezpieczenie logowania dla klientów Banku Pekao

Pozostało 94% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Zmiany w Elektronicznych Księgach Wieczystych. Dane osobowe będą lepiej chronione
Węgiel
Tona węgla tańsza nawet o 350 zł? Promocje w sklepie PGG i ceny w listopadzie
Transport
Zapadł wyrok ws. Wschodniej Obwodnicy Warszawy, ale do przełamania impasu daleko
Banki
Ile dotychczas zyskali frankowicze
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Banki
Bank w czasie wojny: schron w sejfie i okazje inwestycyjne